Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

W Rybniku powstanie nowy żłobek

26.09.2014 16:46 | 0 komentarzy | KP

Spółdzielnia socjalna Szkrabkowo już na początku października uruchomi przy ulicy Żorskiej 238 żłobek, który docelowo będzie mógł przyjąć jednocześnie 40 dzieci. W minioną sobotę odbył się dzień otwarty, podczas którego warsztaty dla rodziców prowadziła Dorota Kalinowska, znana z mediów pani psycholog.

W Rybniku powstanie nowy żłobek
Członkowie spółdzielni szkrabkowo z panią psycholog Dorotą Kalinowską
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki funduszom unijnym. Spółdzielnia socjalna Szkrabkowo została wsparta pieniędzmi, które do rozdysponowania miało Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. – Jesteśmy liderem projektu, w ramach którego przyznaliśmy pięć dotacji po 100 tysięcy złotych na tworzenie spółdzielni socjalnych. W tym wypadku można powiedzieć, że na rynku z jednej strony jest nadprodukcja ludzi z wykształceniem pedagogicznym, a z drugiej w tak wielkim mieście jak Rybnik jest tylko jeden żłobek. Także danie dotacji osobom z odpowiednim wykształceniem daje możliwość stworzenia im miejsc pracy, a jednocześnie powiększenie bazy żłobków w mieście – wyjaśnia Piotr Masłowski, prezes CRIS.

Aktualnie w budynku żłobka trwają jeszcze prace adaptacyjne. Jednak jak zapewnia Adam Kopka, prezes spółdzielni socjalnej Szkrabkowo, na początku października będzie już możliwe przyjmowanie pierwszych dzieci. – Cały czas prowadzimy zapisy. Na początku będziemy w stanie przyjąć jednocześnie 15 dzieci, ale docelowo, po wszystkich pracach adaptacyjnych, ta liczba wzrośnie do 40. Żłobek będzie przyjmował dzieci od 20 tygodnia życia do 3 lat, a w uzasadnionych przypadkach do 4 lat. Podstawowy koszt będzie wynosił 690 złotych na dziecko, które ma zapewnioną ośmiogodzinną opiekę z podstawowymi zajęciami – tłumaczy prezes spółdzielni.

Ewenementem będzie darmowy dostęp rodziców do monitoringu. Poprzez internet będą mogli na bieżąco śledzić, co dzieje się z ich dzieckiem. W minioną sobotę, kiedy to zorganizowano dzień otwarty, do żłobka zaproszona została znana z programów telewizyjnych psycholog Dorota Kalinowska, która przeprowadziła warsztaty dotyczące adaptacji dzieci do żłobka oraz uczuć, emocji i myśli, które pojawiają się u rodziców, gdy mają swoje dzieci do żłobka oddać. – Tym, co sprzyja adaptacji, jest świadome podjęcie decyzji, że żłobek jest dobrym miejscem dla dziecka. Rodzice powinni zachować spokój. Komunikaty, które kierują do dziecka powinny być spójne, a więc w momencie oddania dziecka do żłobka staramy się być spokojni i uśmiechnięci, a nie roztrzęsieni i pełni wątpliwości. Jeśli chodzi o pożegnanie z dzieckiem, to powinno być ono krótkie, zwięzłe i na temat. Warto, by rodzice pomyśleli o swoich emocjach. O tym, dlaczego są niespokojni czy roztrzęsieni. Jeśli uda się znaleźć źródło tych wątpliwości to z dużym prawdopodobieństwem będzie sobie łatwiej z tym poradzić – udzielała wskazówek pani psycholog.

(kp)