Wtorek, 27 lipca 2021

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Kultura

Trylogia Sienkiewicza na skwerze Pieczki czyli Narodowe Czytanie z RCK

06.09.2014 21:00 | 0 komentarzy | (q)

Dziś w całym kraju odbywa się publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Do akcji włączyło się także Raciborskie Centrum Kultury zapraszając raciborzan na skwer im. prałata Pieczki. Fragmenty czytały władze miasta, poseł Henryk Siedlaczek, dyrektorzy instytucji, przedstawiciele mediów i biznesu, a występ pt. "Vivat Kmicic! Vivat Billewiczówna!" przygotowała grupa teatralna TE-REG-REC.

Trylogia Sienkiewicza na skwerze Pieczki czyli Narodowe Czytanie z RCK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiceprezydent Ludmiła Nowacka wcieliła się dziś w postać Basieńki. - Co innego czytać "Trylogię" jako lekturę, co innego oglądać film, a co innego brać udział w tego typu wydarzeniach, wcielać się w konkretne role. Jaką dla siebie wybrać? Czy będzie odpowiednia? Czy to ten fragment? I jak wypadniemy? Idea jest bardzo cenna, bo mamy okazję dostrzec w Sienkiewiczu nie tylko noblistę, ale też edukatora, który uczy, wychowuje i przekazuje właściwie wzorce i postawy - mówiła wiceprezydent Ludmiła Nowacka.

Podczas czytania fragmentów "Trylogii" wiceprezydent Nowackiej towarzyszył poseł Henryk Siedlaczek i prezydent Raciborza Mirosław Lenk. - Ja w ogóle lubię czytać, a "Trylogię" czytałem bodaj trzy razy. My Polacy mamy coś w sobie i z szalonego Kmicica, i honorowego Wołodyjowskiego, więc warto przypominać sobie naszą narodową literaturę - mówił. Prezydent został dziś Zagłobą. - Może to nie jest moja ulubiona postać, gdy byłem młodszy i czytałem "Trylogię" bardziej imponował mi waleczny Kmicic - uśmiechał się prezydent.

- Myślę, że już powoli staje się tradycją, że działająca w Raciborskim Centrum Kultury grupa TE-REG-REC przygotowała dla raciborzan występ z okazji Narodowego Czytania. Młodzież przygotowała jak zwykle pani Teresa Okaj, nie zabrakło fantastycznych strojów i charakteryzacji - cieszyła się dyrektor RCK Janina Wystub.

Pani Małgorzata z Raciborza jest przekonana, że tego typu wydarzenia powinny odbywać się częściej. - Byłaby szansa, że po klasykę młodzi będą chętniej sięgać - mówiła. Pan Przemek twierdzi, że inicjatywa jest cenna, ale podkreśla, że publicznie przeczytać sam by się nie odważył. - Znam lepszych kandydatów, ale chętnie posłucham - uśmiechał się. Pani Jola uważa, że to idea godna poparcia. - Szczególnie, że ludzie coraz mniej czytają - stwierdziła.

Wszyscy chętni mogli również liczyć na pamiątkową pieczęć, którą specjalnie z okazji Narodowego Czytania przesłano do organizatora z Kancelarii Prezydenta RP.

W tym roku Narodowe Czytanie zainicjowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława odbywa się już po raz trzeci. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

RCK

Ludzie:

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Janina Wystub

Janina Wystub

Była dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu.

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.