Czwartek, 20 lutego 2020

imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

NFZ kombinuje, a moi pacjenci cierpią

21.08.2014 13:30 | 0 komentarzy | ska

Ostatnim przetarg NFZ na świadczenie usług medycznych dla powiatu rybnickiego  przegrała firma Puls-Med z Rybnika. Część pacjentów postanowiła zapytać Narodowego Funduszu Zdrowia, czy mogą dalej korzystać z usług pielęgniarek Puls-Med. Okazuje się, że odpowiedzi wzajemnie się wykluczają.

NFZ kombinuje, a moi pacjenci cierpią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa dotyczy osób, które korzystają z długoterminowej opieki pielęgniarskiej we własnym domu. – Korzystamy z usług pielęgniarki od półtora roku. Przez tak długi czasu kształtuje się więź między pacjentem, a pielęgniarką. Osoby chore nawet nie chcą słyszeć o zastępstwie, bo są przyzwyczajone do swojej pielęgniarki – mówi pani Irena, opiekun prawny pacjenta korzystającego z długoterminowej opieki pielęgniarki. Taką sytuację potwierdza Kinga Kafka-Bachul, pielęgniarka z NZOZ Puls-Med, pracująca na terenie Jankowic. – Z sześciu wniosków do NFZ moich pacjentów z Jankowic o możliwość dalszych świadczeń naszej firmy, w dwóch przypadkach odpowiedzi były pozytywne, a w pozostałych czterech negatywne. Oznacza to, że choć osoby te mieszkają w jednej miejscowości, NFZ na jakiejś podstawie odmówił czwórce świadczeń i skierował do firm, które wygrały przetarg. Pozostała dwójka uzyskała zgodę NFZ – mówi Kinga Kafka-Bachul.

Wygrali czy nie?

Co ciekawe, w przypadku dwóch odpowiedzi NFZ, do których dotarliśmy, informacje się wykluczają. Oba dokumenty pochodzą z okresu po rozstrzygnięciu przetargu, jednak w jednym NFZ informuje, że firma Puls-Med przetarg wygrała i pacjent może bez problemu korzystać dalej z jej usług, natomiast w drugim dokumencie znajdujemy informację, że NZOZ Puls-Med nie posiada umowy z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie długoterminowej opieki pielęgniarskiej. Pacjent został również poinformowany o firmach, które przetarg wygrały i mają umowę z NFZ. – Wydaje się, że w funduszu panuje niezły bałagan, skoro raz twierdzą, że możemy, a raz, że nie – mówi jedna z pacjentek. – To prawda, że pacjenci przywiązują się do pielęgniarki czy pielęgniarza. To ważne, ponieważ często wykonujemy intymne czynności. Były przypadki, że kiedy miałam urlop, miał zastępować mnie pielęgniarz. Od razu jedna z pacjentek dała do zrozumienia, że pielęgniarza nie chce, bo mi ufa i jest przyzwyczajona – wyjaśnia Kinga Kafka-Bachul.

Zapewne mieszka w Rybniku

O odpowiedź w tej sprawie poprosiliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia. – Ogłoszenia konkursowe w ramach długoterminowej opieki pielęgniarskiej, prowadzone zarówno w niedawno zakończonym postępowaniu konkursowym jak i w poprzednich latach, określały miejsce wykonywania świadczeń np. powiat lub miasto. Pacjenci mieli zostać objęci opieką przez świadczeniodawcę, który na tym określonym terenie ma swoją siedzibę, gdzie może przechowywać m.in. dokumentację pacjentów. Z przekazanej przez Pana Redaktora korespondencji wynika, że jeden z pacjentów został objęty opieką przez NZOZ Puls-Med począwszy od 26 maja 2014 r. Świadczeniodawca ten posiada umowę na wykonywanie usług medycznych na terenie miasta Rybnik, powiatu mikołowskiego i raciborskiego. W związku z tym faktyczne miejsce zamieszkania pacjenta zapewne jest na terenie Rybnika, skoro został objęty opieką w ramach umowy w NFZ – pisze Małgorzata Doros, rzecznik prasowa Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach. Takie założenie wydaje się dziwne, ponieważ już sama korespondencja wysyłana była na adresy w Jankowicach. – Założenie innego miejsca zamieszkania pacjenta jest po prostu niepoważne. Kod pocztowy w tych przypadkach jest taki sam i osoby te mieszkają na terenie Jankowic. Jeden pacjent z szóstki, która wysłała do NFZ wnioski, mieszka w Świerklanach i również otrzymał odmowę dalszych świadczeń naszej firmy. Według prawa wszyscy jesteśmy równi, a według NFZ nie? – pyta pielęgniarka NZOZ Puls-Med. Sprawę będziemy kontynuować.

Szymon Kamczyk

 


Lista firm świadczących długoterminową opiekę pielęgniarską dla powiatu rybnickiego na kontrakcie NFZ:

1. NZOZ Centrum Medyczno-Opiekuńcze MIG-MED z Rybnika (oddział w Świerklanach na ul. Kościelnej 79)

2. NZOZ MEDIPOZ Sp. z o.o. w Czerwionce-Leszczynach (ul. 3 Maja 36c)

3. Centrum Medyczne BETAMED z Katowic (oddział w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Kochanowskiego 30)

4. SALUS mgr Violetta Dytko S.C. opieka domowa z Rybnika (Jejkowice ul. Główna 26)