Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Już w niedzielę wielki przemarsz konno-rowerowy z Rud do Raciborza oraz gra terenowa Zwiadowcy Sobieskiego

20.08.2014 09:26 | 0 komentarzy | ż

To druga edycja imprezy upamiętniającą przemarsz polskiej armii w 1683 roku pod Wiedeń. Można się dołączyć w kilku miejscach na trasie. W Nędzy przy leśniczówce odprawiona zostanie Msza św. polowa. Finał na raciborskim zamku z wielką ucztą z królem Janem i jego żoną Marysieńką. Rodziny Zamek Piastowski zaprasza na 2. Grę Terenową Zwiadowcy Sobieskiego z niespodziankami. W programie także finał akcji Karta Cyklisty – Ziemia Raciborska 2014. Poznaj szczegóły.

Już w niedzielę wielki przemarsz konno-rowerowy z Rud do Raciborza oraz gra terenowa Zwiadowcy Sobieskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku marsz odbywa się na trasie spod opactwa w Rudach, dalej lasami przez Jankowice do Nędzy – przysiółek Rogol, gdzie przed starą leśniczówką zostanie odprawiona polowa Msza św. Dalej uczestniczy przejadą w kierunku Łężczoka i na Zamek Piastowski. – Zachęcamy, by przejechać całą ponad 20-kilometrową trasę, ale można dołączyć w każdym miejscu, m.in. na Rogolu w Nędzy i wziąć tu udział w Mszy św. polowej, na Łężczoku albo już w Raciborzu, na ul. Rudzkiej, tuż przed zamkiem. Ważne żebyśmy wspólnie uczcili 331. rocznicę przemarszu polskiej armii pod wodzą króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń – zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. – Każdy otrzyma pamiątkowy dyplom – dodaje.

Program imprezy:

Data: 24 sierpnia 2014

1.  Przemarsz konno-rowerowy z Rud do Raciborza

Wymarsz z polany naprzeciwko stawu parkowego przy starym opactwie o godz. 8.30. Mapka i regulamin dostępne na zamekpiastowski.pl. Możliwość dołączenia do kolumny na każdym etapie. Zgłoszenia tel. 32 414 02 33 i/lub pocztą elektroniczną promocja@zamekpiastowski.pl. Przyjazd kolumny na dziedziniec Zamku Piastowskiego spodziewany około godz. 13.00. Przejazd zabezpiecza policja, straż leśna oraz strażacy.

2. Gra terenowa Zwiadowcy Sobieskiego

W godz. 10.00-13.00 Zamek Piastowski zaprasza dzieci z rodzicami bądź opiekunami. Na specjalnej karcie zadań trzeba będzie zebrać pieczątki w kilku rozstawionych na zamku i wokół niego punktach. Zadania przygotują: łowcy duchów, wioślarze (pokażą zabytkową łódź Corvey), ratownicy WOPR, krótkofalowcy, płetwonurkowie, mistrzowie Aikido oraz mincerz. Biuro gry na terenie dziedzińca Zamkowego. Dla każdego uczestnika drobny upominek – niespodzianka.

3. Biesiada z królem Janem i Marysieńką

Początek około godz. 13.00. W programie koncert zespołu JoKa, jarmark, dobre jedzenie (kiełbasa wezyra i inne smakołyki), pokaz Familii Szlacheckiej (prezentacja i omówienie ubiorów szlachty i uzbrojenia towarzysza husarskiego z okresu panowania Króla Jana III Sobieskiego; omówienie historii szabli zakończone pokazem sztuki walki polską szablą husarską, prezentacja broni czarnoprochowej z wystrzałem na vivat, wręczenie dyplomów w asyście szlachcica i damy dworu a także możliwość fotografowania się z przedstawicielami szlachty polskiej w strojach historycznych) oraz aikido, a w domu książęcym zbroi husarskiej z krótką prelekcją na temat przejścia polskiej armii oraz mnóstwo ciekawych zabaw, które zapewni Crazy Club. Na dziedzińcu zostanie ustawiony stół biesiadny, przy którym zasiądzie król Jan i Marysieńka. Każdy będzie mógł zjeść posiłek wspólnie z królewską parą. Partnerem akcji jest Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta. Specjały będą sprzedawane podczas wydarzenia.

4. Finał akcji Raciborska Karta Cyklisty - Ziemi Raciborska 2014

Od kilku miesięcy rowerzyści w wyznaczonych punktach mogą zbierać pieczątki na specjalnej karcie dostępnej m.in. w gminach oraz w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim (szczegóły www.zamekpiastowski.pl). Fundatorem nagród jest Galeria Młyńska w Raciborzu. Zostaną rozlosowane około godz. 13.15. Wypełnione karty należy składać do 24 sierpnia do godz. 13.00 w Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Piastowskiego (budynek bramny).

Przypomnijmy, że 22 i 23 sierpnia w godz. 10.00-12.00 Zamek Piastowski zaprasza na warsztaty alchemiczne:

  • 22 sierpnia W poszukiwaniu ukrytych barw, czyli wszystko o wskaźnikach, niewidzialnych atramentach i zdjęciach na liściach;
  • 23 sierpnia Ars Alchemia, czyli wprowadzenie do nauki o pierwiastkach i pryncypiach alchemicznych, nie zabraknie też efektownych pokazów i eksperymentów do wykonania przez młodych uczestników.

24 sierpnia, podczas finału wakacyjnej akcji i biesiady z królem Janem, na dziedzińcu zamku ze swoim stoiskiem książkowym zagości katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Znajdzie się na nim szereg publikacji IPN-u w specjalnych, wakacyjnych cenach.