Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Nowoczesny radar pasma X został zainstalowany w Goczałkowicach Zdroju

17.08.2014 21:53 | 0 komentarzy | ż

W czerwcu tego roku na budynku Ekocentrum został zainstalowany nowoczesny radar meteorologiczny pasma X  (jest to w odróżnieni od radarów pasma C stosowanych przez IMGW częstotliwość wolna od zakłóceń generowanych przez miejskie sieci WiFi).

Nowoczesny radar pasma X został zainstalowany w Goczałkowicach Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radar swoim zasięgiem objął całe województwo Śląskie oraz większą część woj. opolskiego i małopolskiego i - co najważniejsze dla opolan - zlewnie odry i mniejszych rzek szczególnie zagrażających mieszkańcom terenów Opola.

Radar jest obecenie najnowocześniejszym urządzeniem w kraju, dodatkowo współpracuje z detektorem burzowym co daje bardzo precyzyjne prognozy i ostrzeżenia. Obecnie w Polsce nie ma takiego rozwiązania, gdzie obok siebie pracowałby nowoczesny radar pasma X z detektorem burzowym wysokiej klasy.

Co więcej, jest radarem małej mocy, przez co nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt, nawet przebywanie w jego najbliższej odległości nie powoduje skutków ubocznych.

Jak skutecznie działa powyższy system mogli się przekonać dziennikarze, którym udostępniono wyniki pomiarów z okresów kiedy nasze 3 województwa (śląskie ,opolskie, małopolskie) nawiedzialy tego lata intensywne burze.

Radar jest dostępny do zobaczenia na tarasie Ekocentrum w Goczałkowicach Zdroju, szczególnie zainteresowanie nim powinny wykazać służby kryzysowe.

źródło: Ecoclima Katowice