Poniedziałek, 22 lipca 2019

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

Mniej studentów w Rybniku z powodu słabych matur

30.07.2014 16:08 | 0 komentarzy | AG

Znamy już wyniki tegorocznej rekrutacji w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W październiku na kierunku „finanse i rachunkowość” rozpocznie studia 120 studentów, a na „ekonomii” – 30.

Mniej studentów w Rybniku z powodu słabych matur
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Limity przyjęć na oba kierunki zostały wypełnione i uczelnia nie planuje dodatkowych naborów, ani w Rybniku, ani w Katowicach – informuje rzecznik prasowy UE w Katowicach Marek Kiczka.

Ci, którzy chcieli studiować w Rybniku „gospodarkę przestrzenną”, gospodarkę i zarządzanie publiczne” oraz „finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia” (zgodnie z wstępną ofertą uczelni) będą musieli dojeżdżać do Katowic. Przyczyną nieuruchomienia tych kierunków w Rybniku była niewystarczająca liczba chętnych z dobrymi wynikami maturalnymi. To przede wszystkim skutek kiepskich wyników tegorocznej matury (zwłaszcza z matematyki), choć uczelnie skarżą się coraz bardziej także na skutki niżu demograficznego. Progi przyjęć na wydziale rybnickim były znacząco niższe niż w kampusie katowickim. Aby dostać się na „rachunkowość i finanse” i „ekonomię” w Katowicach trzeba było mieć co najmniej 112 punktów, a w Rybniku wystarczyło odpowiednio 80 i 70.

21 lipca 2014 roku, zarządzeniem Rektora UE w Katowicach, w Rybniku został utworzony Wydział Biznesu, Finansów i Administracji UE, który będzie podstawową jednostką dydaktyczną uczelni. Ma on na razie status jednostki w organizacji. Formalnie zacznie on działać w październiku, kiedy wybrane zostaną jego władze, a pierwszych studentów zacznie przyjmować w przyszłym roku. Zakończenie kształcenia w ramach formuły Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego nastąpi wraz z zakończeniem kształcenia studentów przyjętych na studia na rok akademicki 2014/2015, jednak nie później niż do końca września 2017 roku.

(AG)