Niedziela, 21 lipca 2019

imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

RSS

W Gorzycach mają własną kartę „Rodzina 3 +”

11.07.2014 08:35 | 0 komentarzy | art

Od 1 lipca każda gorzycka rodzina z co najmniej trójką dzieci może ubiegać się o kartę „Rodzina 3 +”, uprawniającą do zniżek na terenie gminy Gorzyce. Jest ona uzupełnieniem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wprowadzenie karty to efekt realizacji zapowiedzi wójta Piotra Oślizło, który mówił o takich planach jeszcze w ubiegłym roku. Uchwała o wprowadzeniu karty miała zostać podjęta w maju, ale wówczas sprawę odłożono w czasie, bo jednocześnie miała wejść w życie ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. - Część rady zasugerowała, żeby w jakiś sposób połączyć naszą inicjatywę z kartą ogólnopolską – wyjaśnia Wioletta Langrzyk z Urzędu Gminy w Gorzycach. Ostatecznie okazało się, że jest to nierealne i na czerwcowej sesji radni uchwalili program „Rodzina 3 +”, który w Gorzycach będzie uzupełnieniem ogólnopolskiej inicjatywy.

 

Wielkość dochodów bez znaczenia

Program „Rodzina 3+” przeznaczony jest dla rodzin wielodzietnych oraz rodzin zastępczych, zamieszkałych na terenie Gminy Gorzyce, posiadających na wychowaniu trójkę lub większą liczbę dzieci w wieku do 18 roku życia lub do ukończenia 20 roku życia, w przypadku jeśli jest to dziecko uczące się. Jak zaznaczają urzędnicy bycie rodziną wielodzietną lub zastępczą to w zasadzie jedyny warunek przystąpienia do programu. Nie mają znaczenia dochody rodziny.

Karta „Rodzina 3+” jest wydawana na okres jednego roku. Uprawnia do zniżek na płatne imprezy kulturalne organizowane przez Wiejskie Domy Kultury oraz ulg w zakupie biletów wstępu na krytą pływalnię w GOTSiR „Nautica” w Gorzycach. W tym ostatnim przypadku posiadacze karty będą mogli liczyć na 30-procentową zniżkę na zakup biletów.

 

Urzędnicy zachęcają przedsiębiorców

Posiadacze karty mogą liczyć również na ulgi udzielane przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy wyrażą wolę przystąpienia do Programu. Na razie jednak do programu przystąpiły tylko dwa podmioty prywatne. To czyżowickie centrum dziecięcej rozrywki „Bajkolandia”, które oferuje 10-procentowy rabat dla drugiego i kolejnego dziecka z rodziny objętej programem, oraz Centrum Medyczne Perfect z Olzy, które oferuje 10-procentowy rabat dla wszystkich osób posiadających kartę „Rodzina 3 +”.

Urzędnicy mają jednak nadzieję, że lista prywatnych podmiotów, które zechcą zaangażować się w program wkrótce się wydłuży. - Ciągle prowadzimy negocjacje z przedsiębiorcami, zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Lista jest otwarta i mamy nadzieję, że kolejni przedsiębiorcy wezmą udział w programie – mówi Wioletta Langrzyk.

 

Co należy zrobić, aby otrzymać kartęRodzina 3+?

Aby przystąpić do programu wystarczy pobrać wniosek o wydanie kart „Rodzina3+” dostępny w Referacie Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy przy ul. Bogumińskiej 13 w Gorzycach. Należy go wypełnić i złożyć pod tym samym adresem. Po weryfikacji złożonego wniosku, nie później niż w ciągu 1 miesiąca kartę będzie można odebrać. Urzędnicy wyliczyli, że uprawnionych do otrzymania karty jest 271 rodzin, w sumie 1401 osób.

 

Artur Marcisz