Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

WAŻNE:

Wacławczyk: zachwyt nad budżetem byłby błędem

25.06.2014 15:41 | 0 komentarzy | ma.w

- Miejskie inwestycje powodują tylko kolejne wydatki i nie generują oszczędności. Nie zatrzymają mieszkańców Raciborza, emigracji ludzi młodych. Tylko praca może to zrobić - powiedział dziś na sesji radny opozycji.

Wacławczyk: zachwyt nad budżetem byłby błędem
Dawid Wacławczyk radny miejski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według Dawida Wacławczyka (NaM) budżet nie odpowiada na najważniejszy problem Raciborza. - Tracimy potencjał ludnościowy. Spójrzmy na Długą, rynek nieruchomości i puste lokale handlowe - wyliczał. Oparł się na danych wg których dynamika wyludniania się Raciborza jest największa w regionie. - Rybnik tego tak mocno nie odczuwa jak my. Choć nie mają "zabawek" jak ścieżki, aquapark czy przystań - podkreślił.

Pytał prezydenta kto skorzysta z tych rozrywek za 10-15 lat, kto je utrzyma? - Co z dochodami? Co z prawdziwymi miejscami pracy? Bo w deficytowym aquaparku są fikcyjne miejsca pracy, bo trzeba do nich dopłacać - zauważył rajca klubu opozycji.

Inwestycje w rozrywki nazwał pułapką. - Realizują interes polityczny, to widać, że są chwytliwe wyborczo. Brutalna prawda jest jednak taka, że znajomych z mojego rocznika zmuszono do wyjazdu bo nie mieli tu pracy by się rozwijać. A ci co wyjechali nie głosują. Słyszymy tylko głos tych co mogą korzystać z rozrywek - oznajmił Wacławczyk na sesji. Politykę koalicji nazwał kadencyjną i zarzucił brak perspektywy wieloletniej.

Budżetu bronili Krystyna Klimaszewska i Ryszard Wolny. - Miasto nie fabryka, wg filozofii pana Wacławczyka deficytowe miejsca pracy to także szpital, bank czy urząd bo nic nie wytwarzają - stwierdziła. Wolny tłumaczył, że trzeba być dumnym z obiektów spotowych w mieście, bo "produkują" zdrowe dzieci a nie kaleki zapełniające przychodnie.

Mirosława Lenka ucieszyło, że opozycja dostrzegła pozytywne zmiany w mieście. Zaznaczył, że miasto nie ogranicza się do samorządu bo sektor gospodarczy żyje bez niego. - Nie szukajmy aktywności samorządu tam gdzie brakuje mu narzędzi by podejmować działania - radził opozycjonistom. Budżet za 2013 rok nazwał rozwojwym bo wzrósł poziom wydatków inwestycyjnych i majątkowych, miasto pozyskało dużo środków zewnętrznych. Prosił by radni nie tylko oceniali i krytykowali ale też pomagali i podpowiadali.

Lenk uzyskał pewne absolutorium od rady - 17 głosów za, bez sprzeciwu przy 5 wstrzymujących się głosach opozycji.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Krystyna Klimaszewska

Krystyna Klimaszewska

Radna Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Wolny

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.