Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Eufemia Raciborska patronką Technikum Ekonomicznego

- Miała na imię Eufemia... W niej czas się zatrzymał... Przeszłość z przyszłością spotkały się w teraźniejszości... Są szansą dla Nas - głosi motto uroczystości nadania Technikum nr 1 w Raciborzu imienia księżnej Eufemii Raciborskiej.

Eufemia Raciborska patronką Technikum Ekonomicznego

- Szczęśliwe Wasze oczy, że widzą co widzicie - powiedział w czasie uroczystości poświęcenia nowego sztandaru Technikum Ekonomicznego nr 1 ks. bp. Rudolf Pierskała. Patronką szkoły została księżna raciborska Eufemia z rodu Piastów. - Eufemia Piastówna może być dla nas wzorem oddania się Bogu i otwarciu na Ducha Świętego. Niech to otwarcie będzie inspiracją w nowym etapie życia szkoły - mówił biskup, który w wygłoszonym w raciborskiej farze kazaniu zwrócił również uwagę na 700-letni kult świątobliwej Eufemii - kult, który w ostatnim czasie zyskuje drugie życie, nie tylko w Raciborzu ale w całej diecezji opolskiej.

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się do auli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Tam starosta raciborski Adam Hajduk i przewodniczący rady powiatu Adam Wajda odczytali uchwałę 38/362 Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie nadania Technikum nr 1 w Raciborzu imienia Księżnej Eufemii Raciborskiej.

- Inicjatywa nadania imienia szkole była decyzją przemyślaną i wielostronną. W tej kwestii wypowiedzieli się oraz podjęli działania nauczyciele, rodzice oraz uczniowie Technikum nr 1 w Raciborzu. Nadanie Technikum nr 1 w Raciborzu imienia Księżnej Eufemii Raciborskiej oraz poświęcenie sztandaru, który jest świadkiem prawdy, znakiem wspólnoty, symbolem ciągłości i trwania, pozwoli na realizację wielu zadań wychowawczych oraz będzie pomocą w kształceniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły i promowania jej pozytywnego wizerunku. Stwarzać też będzie sposobność do pozytywnego utożsamiania się z nią. Postać patronki doskonale wpisuje się w tradycję środowiska lokalnego, jest drogowskazem dla młodych. Dzięki szerokiej działalności skupiła takie wartości jak: patriotyzm lokalny, pokorę, cierpliwość, nieugiętą siłę woli, przedsiębiorczość, wiarę i dobro jako prosty sposób walki ze złem - uzasadnili swoją decyzję radni powiatu.

W uroczystym apelu, prócz młodzieży, wzięli udział: poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, władze samorządowe, urzędnicy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i księża.


Eufemia Raciborska z rodu Piastów żyła w XIV wieku. Jak podaje K. Prus w publikacji "Świątobliwa Ofka Piastówna i klasztor SS. Dominikanek w Raciborzu" (wyd. Opole 1948, s. 62), imię Eufemia odziedziczyła po swojej babce ze strony ojca, żonie księcia Władysława Opolskiego. Forma "Ofka" jest spolszczeniem greckiego imienia.

Ofka przywdziała habit 9 kwietnia 1313 roku w wieku, według różnych źródeł, 12 - 14 lat. W przyszłości została przełożoną klasztoru Dominikanek w Raciborzu, który oddała wraz z posiadłościami i dobrami pod opiekę papieża Klemensa VI (K. Prus, op. cit., s. 54), co miało uchronić go przed zakusami świeckich władców. Zmarła 17 stycznia 1359 roku. Raciborzanie nie zapomnieli o niej - uważali ją za orędowniczkę w czasie choroby lub przy rozbiciu się okrętów.

W czerwcu 2012 roku ks. Ginter Kurowski złożył wniosek do Kurii w Opolu o beatyfikację Świątobliwej Siostry Eufemii z rodu Piastów. W procesie beatyfikacyjnym Eufemii Raciborskiej nie potrzeba będzie "cudu", ponieważ kult Eufemii powstał w przeszłości i trwa do dzisiaj dzięki cudom, do których doszło już w dawniej i teraz nie ma potrzeby udowadniania ich wprost. Rozchodzi się więc o usankcjonowanie tytułu "błogosławionej", który historycznie Ofka już posiada.

Ludzie

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Zenon Sochacki

Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].