Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
listopad
26 czwartek

Zakończenie obchodów Roku Mieszka IV Laskonogiego

W trakcie uroczystości nastąpi m.in. rozstrzygnięcie konkursu nt. wiedzy o księciu Mieszku oraz podsumowanie powiatowego konkurs plastycznego na wizerunek przedstawiający księcia. Nastąpi również podsumowanie warsztatów malarskich i fotograficznych związanych z postacią księcia, zorganizowanych przez Instytut Sztuki PWSZ w Raciborzu i Zamek Piastowski. Sprawdź co będzie się jeszcze działo podczas uroczystości!

Zamek Piastowski w Raciborzu
Racibórz, Zamkowa 2

26 listopada (czwartek) o godz. 17.00 w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się zakończenie obchodów Roku Mieszka IV Laskonogiego – księcia raciborskiego i władcy Polski.

Podczas spotkania będzie można wysłuchać dwóch ciekawych prelekcji. Pierwszą pt. „Panowie górnej Odry - gospodarze i politycy”, dotyczącą akcji osadniczej nad górną Odrą od czasów Mieszka IV Laskonogiego do księcia Władysława i roli dworu opolsko-raciborskiego w polityce międzynarodowej, wygłosi dr Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. Druga prelekcja o osiągnięciach gospodarczych księcia Mieszka IV Laskonogiego pt. „Pomiędzy Wrocławiem a Krakowem. Pierwsza strefa gospodarcza i złote lata Raciborza”, zostanie wygłoszona przez Grzegorza Wawocznego. W trakcie spotkania przewidziany został również krótki program artystyczny.

Przypomnijmy, książę raciborski i krakowski Mieszko IV Laskonogi (ok. 1142-1211) to syn księcia Władysława II Wygnańca, wnuk księcia Bolesława Krzywoustego, był twórcą księstwa raciborskiego, panem na Krakowie, dzielnicowym władcą Polski.

Jako władca ziem nad górną Odrą dał się poznać jako dobry gospodarz – zapoczątkował osadnictwo miejskie, rozwijał górnictwo kruszcowe oraz handel. Był dobrodziejem Kościoła. Fundował i wspierał klasztory. W grodzie w Raciborzu, gdzie najczęściej przebywał, działała książęca mennica. W 1210 roku, jako najstarszy żyjący potomek Krzywoustego, objął władzę wielkoksiążęcą w Krakowie, stając się władcą senioralnym w państwie Piastów. Po śmierci w 1211 roku został pochowany w kościele katedralnym na Wawelu.

W 2011 r. obchodzono rocznicę 800-lecia śmierci księcia Mieszka. Po dokonaniu rewaloryzacji obiektów Zamku Piastowskiego w Raciborzu i adaptacji na cele Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej uzasadnione i naturalne jest zintensyfikowanie działań propagujących postać księcia raciborskiego i krakowskiego Mieszka IV Laskonogiego bezpośrednio związanego z tym miejscem. Podjęto już w tym celu szereg przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych, m.in.: zorganizowano uroczystą Mszę św. w Katedrze Wawelskiej, wykonano pamiątkowe medale okolicznościowe z podobizną księcia.

Ogłoszenie w powiecie raciborskim roku 2015 „Rokiem Mieszka IV Laskonogiego - księcia raciborskiego i władcy Polski” przyczyniło się do poszerzenia wiedzy na temat jego życia i dokonań Księcia, wzmocnienia poczucia więzi społeczności lokalnych z własnym regionem i pozwoliło na organizowanie kolejnych różnego typu przedsięwzięć, w szczególności organizację konkursów, prelekcji i wystaw poświęconych osobie księcia Mieszka.

źródło: zamekpiastowski.pl