Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
listopad
28 piątek

XI RACIBORSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY WIATRAKI 2014

Prezentujemy kompletny program jedenastej edycji jednego z najlepszych festiwalu podróżniczych w kraju. Naprawdę warto go przestudiować i wybrać się chociażby na jedno ze spotkań/warsztatów.

Zamek Piastowski w Raciborzu
Racibórz, Zamkowa 2

PROGRAM

Piątek, 28 listopada 2014

BLOK SZKOLNY:

Na blok szkolny zapraszamy grupy zorganizowane, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji – 502 557 238. Bilet na jedno spotkanie w bloku szkolnym: 6 zł /pokaz.

8.30: Izabela Stachowicz: „Świat przyrody Ameryki Południowej”. Rośliny pochłaniające zwierzęta, zwierzęta uzależnione od roślin! Na każdym kroku kryje się tajemnica… Świat przyrody Ameryki Południowej jest wyjątkowy i bardzo różni się od przyrody, jaką znamy w Polsce. Poznaj ich zwyczaje i zobacz jak żyję się w tropikalnym lesie zwierzętom i ludziom.

10.00: Leszek Szczasny: „Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju”. Slajdowisko "RUANDKA W AFRYCE, CZYLI Z PIEKŁA DO RAJU" jest materiałem przygotowanym z 3,5-tygodniowej wyprawy do serca Afryki, do Ruandy w grudniu 2011 roku. To mały podrównikowy (k)raj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r. odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan, o czym przekonuję się w poświęconych tej tragedii memoriałom. Przez ponad tydzień z lubością penetruję czystą i bezpieczną stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki. Nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem, spędzam wigilię, szukając wina bananowego. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzam plantacje kawy i herbaty. Zamiast gonić za popularnymi w Ruandzie szympansami, wolę być blisko przyjaznych ludzi - na weselu, w rozśpiewanych i roztańczonych świątyniach chrześcijańskich, na festynie samorządowym, w trakcie ludowych sądów gacaca. Uczę się grać w igisoro i odnotowuję pierwsze zwycięstwa. Podziwiając tutejszą przedsiębiorczość, sam daję zarobić ulicznym krawcom. W przerwach rozkoszuję się świeżymi ananasami, bordowymi awokado i japońskimi śliwkami oraz szkolę się, jak reagować na formułę "Muzungu, faranga!!!". I z dziećmi, i z dorosłymi przybijam popularnego tu "żółwika", a fryzjerkom z Gisenyi, kunsztownie zaplatającym czarne warkoczyki, obiecuję, że do Ruandy na pewno wrócę.

11.30: Piotr Trybalski: „Australia – śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego”. Wyprawa z napędem na cztery koła, australijskimi śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego, prowadziła ze stolicy stanu Australia Zachodnia (Perth), najsłynniejszymi szlakami pustynnego interioru wprost pod Górę Kościuszki – najwyższy szczyt Australii. Odwiedzimy większość miejsc o nazwach geograficznych związanych z nazwiskiem Strzeleckiego, a także tzw. południową trasą badań i odkryć najsłynniejszego polskiego podróżnika. Wyprawa trwała dwa miesiące i liczyła ok. 14000 km, z czego ok. 10000 km bezdrożami.

Sobota, 29 listopada 2014

12.00: Ojciec Jan Koczy: „Ekwador – moja misja”. Ekwador to zielona dżungla amazońską, majestatyczne góry Andy, urokliwe plaże nad Pacyfikiem oraz niezwykłe Wyspy Galapagos. Różnorodność krajobrazu i przyrody, jaką spotkać można w Ekwadorze, sprawia, że jest niepowtarzalny. Ten piękny kraj należy do Krajów Trzeciego Świata, bieda i ubóstwo są na porządku dziennym. W miejscowości Ventanas pracuje misjonarz Jan Koczy werbista. Ojciec Jan zbudował jadalnię dla ok.200 dzieci i założył w tym celu fundację Fu Shen Fu, która wspiera i jednoczy ludzi z wielu krajów w jednym celu, by “pomóc pomagać” tym najbiedniejszym.

13.30: Sebastian Bielak „The Last Frontier, czyli wyprawa życia na Alaskę”. Prelekcja składa się z dwóch części: pierwsza prezentuje położony na południu Alaski Półwysep Kenai, jego górskie i polodowcowe krajobrazy oraz tutejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie parku Kenai. Druga część prezentacji poświęcona jest Dolinie Jukonu położonej w głębi kontynentalnej Alaski. Prezentuje ona krajobrazy i ekosystemy charakterystyczne dla rozległej doliny największej rzeki Alaski, wspomina o gorączce złota z Klondike oraz przybliża codzienne życie ludzi zamieszkujących obrzeża Dalekiej Północy. Dotyczy to zarówno białych przybyszów, jak również rdzennych Indian Atabasków, którzy zamieszkują niewielkie wioski ukryte w głębi niedostępnej tajgi rozciągającej się wokół północnego Koła Podbiegunowego. Prelekcja to nie tylko kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim źródło praktycznej wiedzy o tej pięknej krainie, zbiór ciekawostek na temat tutejszej przyrody oraz osobiste relacje z przygód, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

15.00: Bartosz Malinowski: „Nomadzi – Wielka wędrówka”. Autor od ponad dziesięciu lat obserwuje życie nomadów w Mongolii i w Azji Centralnej. Przemierzał z koczownikami setki kilometrów konno, pieszo na jakach mułach i wielbłądach. Lata przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych zachodzących w środowisku nomadów doprowadziła do praktycznego wymarcia kultury tradycyjnych koczowników oraz do przekształcenia życia ludów wędrownych w model miejski. W poszukiwaniu rdzennych nomadów w lipcu 2014 roku dociera do Afganistanu w góry Hindukuszu i Pamiru. Pokaz obejmuje relacje i zdjęcia z Kirgistanu, Mongolii, Tadżykistanu i Afganistanu wykonane w latach 2002-2014.

16.30: Michał Słowioczek: „Ze śląskiej hałdy na wulkany Ekwadoru”. Ekwador to kraj kontrastów i multikulturowości. Będzie to opowieść o miejscu, które może być spełnieniem marzeń ludzi lubiących kontrastowość i różnorodność oraz zew przygody i adrenaliny. Podróżnik opowie o miastach iwioskach u podnóży ekwadorskich wulkanów, żyjących tam ludziach, ich zwyczajach i tradycjach. Będzie to opowieść również o nim samym - młodym chłopaku , który prosto ze śląskiej hałdy wybrał się do Ameryki Południowej, by na własne oczy zobaczyć i zdobyć najpiękniejsze i największe wulkany Ekwadoru: Cotopaxi (5 897m n.p.m), Chimborazo (6 310 m n.p.m. i Iliumizas (5 125 m n.p.m.), mieszkać w indiańskich wioskach i polować w dżungli na krokodyle.

19.30: Grzegorz Wawoczny (Zamek Piastowski w Raciborzu). „Śląski Szlak Husarii Polskiej – pomiędzy mitem a faktami” Pojawienie się w 1683 roku polskiej armii koronnej na Górnym Śląsku znalazło odzwierciedlenie w licznych źródłach historycznych. W latach 1969-1970 opracowano czerwony Szlak Husarii Polskiej. Niestety, nie pokrywa się on z prawdziwą trasą przemarszu ponad 16 tysięcy wojsk komputowych pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego. Gdzie więc turysta powinien szukać śladów słynnej polskiej ekspedycji wojennej, która w bitwie pod Wiedniem uratowała Europę przed turecką nawałnicą?

20.00: gość specjalny: Adam Bielecki: „Eksploracja zimowa w Karakorum”. Adam Bielecki - 31 lat. Himalaista i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Czlonek kadry narodowej we wspinaczce wysokogorskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 17 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostalo za najwieksze osiagniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykanski explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosne 2014 roku wzial udzial w zakończonej sukcesem wyprawie na północna sciane Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. Tej zimy planuje podjąć próbę pierwszego wejścia na K2 o tej porze roku.

Niedziela, 30 listopada 2014

WARSZTATY PODRÓŻNICZE:

11.00: Piotr Trybalski: „Fotoreportaż w podróży – jak przywieźć zdjęcia budzące emocje”. Jak zrobić zdjęcia krajobrazowe, które budzą emocje? Jak pokazać piękno natury i włączyć w to swój własny, osobisty talent i umiejętność obserwacji. Jak tworzyć obrazy o pięknej, harmonijnej kompozycji, ale i te, które swoją energią wprowadzają niepokój? Jak zrobić piękne zdjęcia spotkanych w czasie podróży osób? Jak rozmawiać, jak przekonać by nam pozował, jak zapisać na zdjęciu charakter fotografowanej osoby? Jak uniknąć błędów, jaki wybrać sprzęt by nie przepłacić?

12.30: Olga Ślepowrońska: „Poznajemy Meksyk” - warsztaty (1,5h) dla 25-osobowej grupy dzieci w wieku 5 – 10 lat, obowiązują zapisy w Biurze Podróży "Siesta" (w Galerii Dukat naprzeciwko E.Leclerc), w przypadku wolnych miejsc – kontynuacja zapisów w sobotę (29.11.2014) w biurze festiwalowym W jakie zabawy bawią się meksykańskie dzieci, co jedzą na obiad, do jakiej muzyki najbardziej lubią tańczyć i jak w ich języku brzmi „pobaw się ze mną!”, na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas warsztatów. Ponadto będziemy tańczyć, rysować, skakać i latać na czarodziejskim dywanie a na koniec rozbijemy wypełnioną cukierkami piniatę. Zapraszamy!

BILETY NA FESTIWAL:

  • Karnet na sobotę: 20 zł
  • Warsztaty podróżnicze: wstęp wolny
  • Blok szkolny: 6zł za pokaz
  • Przedsprzedaż biletów i zapisy na warsztaty podróżnicze dla dzieci:
  • Biuro Podróży "Siesta" (w Galerii Dukat naprzeciwko E. Leclerc)
  • ul. Opawska 38
  • 47-400 Racibórz
Fot. Piotr Trybalski