Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Daniel Jakubczyk w wyborczej walce pokonał swojego szefa

- Czuję radość, ale też przede wszystkim ogromną odpowiedzialność za gminę, zdając sobie sprawę z jej sytuacji - mówi nowy wójt gminy Gorzyce.

Daniel Jakubczyk w wyborczej walce pokonał swojego szefa

W drugiej turze wyborów samorządowych w Gorzycach doszło do niespodzianki. Bo tak należy  traktować wygraną Daniela Jakubczyka, który odesłał na emeryturę swojego dotychczasowego przełożonego Piotra Oślizło. Jakubczyk zdobył 56,8 proc., a Oślizło 43,2 proc. poparcia.

Błędy wójta

Faworytem wyścigu o fotel wójta od początku zdawał się być 63-letni Oślizło. Stało za nim spore doświadczenie samorządowe, a przede wszystkim fakt, że dotychczasowemu włodarzowi zawsze  łatwiej bronić stanowiska, niż pretendentowi je zdobywać. A jednak 39-letni Jakubczyk dopiął swego. Trudno dywagować czy wyborców przekonało jego świeże spojrzenie na problemy, z którymi zmaga się gmina, większa otwartość na mieszkańców, czy poparcie ze strony lokalnego biznesu. A może wszystko pospołu. Nie bez znaczenia była intensywniejsza kampania wyborcza przed drugą turą i poparcie udzielone przez kontrkandydata z pierwszej tury Jerzego Glenca. Piotr Oślizło skupił się na plakatach, ulotkach i spotkaniach w zamkniętym gronie. Odrzucił propozycję udziału w debacie i choć logicznie argumentował swoją decyzję to wyborcy mogli odnieśli wrażenie, że boi się bezpośredniego starcia z rywalem. Niewykluczone, że niedźwiedzią przysługę zrobili wójtowi jego właśni radni, którzy kilka dni przed głosowaniem na inauguracyjnej sesji rady gminy powołali dwóch wiceprzewodniczących zamiast jednego, nie wykorzystując szansy na pokazanie społeczeństwu, że liczą się dla nich nawet symboliczne oszczędności. Obóz Jakubczyka natychmiast to wykorzystał, szeroko przekazując tę informację na portalach społecznościowych.

Jakubczyk zdobył głosy mieszkańców mniejszych miejscowości

Efekt tego wszystkiego jest taki, że w drugiej turze dotychczasowy wójt zdobył mniej głosów niż w pierwszej – 2690 wobec 2794 w pierwszym głosowaniu. Jakubczyka w powtórnym głosowaniu poparło 3531 wyborców, wobec 2060 w pierwszym. Pretendent wygrał nie tylko w rodzinnej Turzy, oraz Rogowie, gdzie zebrał głosy Jerzego Glenca, ale również niemal we wszystkich mniejszych miejscowościach gminy, w sumie w 11 okręgach. Dotychczasowy wójt wygrał jedynie w rodzinnych Czyżowicach, oraz Bluszczowie i małym okręgu złożonym z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Dogadać się radą

Jakie zadania stoją przed nowym wójtem? Na początku dogadanie się z radą gminy, do której nie wprowadził przecież ani jednego radnego. Sześciu radnych spoza listy Piotra Oślizło, którzy zapewne poprą Jakubczyka nie wystarczy by forsować własne pomysły. Jakubczyk zapewnia, że dogada się również z radnymi Piotra Oślizło. Ich przychylność będzie mu potrzebna przede wszystkim po to by utrzymać w ryzach gminny budżet, co może wiązać się z trudnymi decyzjami. Za cztery lata wyborcy ocenią nie tylko to, czy udało się Jakubczykowi zrealizować rozbudowany program wyborczy, ale przede wszystkim czy nie zamknął się w czterech ścianach gabinetu i nie stracił kontaktu z mieszkańcami. Ciekawe czy zrealizuje swoje odważne pomysły dotyczące kooperacji gminy z prywatnym biznesem? I czy uda mu się w tej materii zachować całkowitą przejrzystość działań? Odpowiedź na te pytania otrzymamy w ciągu następnych 4 lat.

Artur Marcisz


Piotr Oślizło:
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w drugiej turze wyborów, a szczególnie tym, którzy oddali na mnie swój głos. Gratuluję zwycięstwa mojemu kontrkandydatowi, panu Danielowi Jakubczykowi i życzę mu powodzenia w sprawowaniu funkcji wójta gminy Gorzyce.

Daniel Jakubczyk:
Dziękuję serdecznie za wsparcie, za udział w wyborach i za każdy oddany na mnie głos. Członkom i sympatykom współpracujących Komitetów Wspólnoty Samorządowej oraz Jerzego Glenca - dziękuję za spędzone razem chwile. Czuję radość, ale też przede wszystkim ogromną odpowiedzialność za gminę, zdając sobie sprawę z jej sytuacji. Co zdecydowało o moim zwycięstwie? Myślę, że konsekwentna kampania wyborcza, wyjście z odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców gminy, sztab wyborczy, w którym pracowało wielu młodych, ale już doświadczonych ludzi, połączonych wspólnym celem i potrzebą działania na rzecz dobra a nie dzieleniem stołków. Pomógł dobry i wieloaspektowy program wyborczy. Na pewno wiele znaczyło poparcie Jerzego Glenca, kontrkandydata z pierwszej tury. Pomogła moja blisko 20-letnia działalność społeczna. Dziś odpoczywam, ale od jutra zabieram się ostro do pracy.

Poniżej przedstawiamy jak rozkładały się głosy w poszczególnych obwodach głosowania

Obwód nr 1. Bełsznica: Jakubczyk 258 głosów, Oślizło 104 głosy
Obwód nr 2. Bluszczów: Jakubczyk 160 głosów, Oślizło 167 głosów
Obwód nr 3. Czyżowice: Jakubczyk 137 głosów, Oślizło 466 głosów
Obwód nr 4. Czyżowice: Jakubczyk 192 głosy, Oślizło 381 głosów
Obwód nr 5. Gorzyce: Jakubczyk 343 głosy, Oślizło 302 głosy
Obwód nr 6. Osiny: Jakubczyk 143 głosy, Oślizło 132 głosy
Obwód nr 7. Gorzyczki, Uchylsko: Jakubczyk 283 głosy, Oślizło 249 głosów
Obwód nr 8. Kolonia Fryderyk: Jakubczyk 147 głosów, 104 głosy
Obwód nr 9. Odra, Olza: Jakubczyk 141 głosów, Oślizło 67 głosów
Obwód nr 10. Olza: Jakubczyk 218 głosów, Oślizło 118 głosów
Obwód nr 11. Rogów: Jakubczyk 193 głosy, Oślizło 95 głosów
Obwód nr 12. Rogów: Jakubczyk 407 głosów, Oślizło 173 głosy
Obwód nr 13. Turza Śl: Jakubczyk 405 głosów, Oślizło 141 głosów
Obwód nr 14. Turza Śl: Jakubczyk 488 głosów, Oślizło 158 głosów
Obwód nr 15. Dom Pomocy Społecznej: Jakubczyk 16 głosów, Oślizło 33 głosy

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
pokemon 08.12.2014 19:22
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

No to powiedzcie gdzie te dzieci mają trenować. Jak gmina ma tylko jeden basen. Może wybudujcie im osobne baseny tak jak piłkarzom boiska.

alkaman 08.12.2014 12:10
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Na basen chodzę często i niekiedy trzeba czekać na zegarki, by wejść.Denerwuje mnie , iż od 15:30 do 18:30 trzy tory są zajęte przez Aligatory, oraz ,że w ratownicy w ramach pracy dorabiają sobie ucząc innych. Poza tym ceny za wstęp są wyższe niż w Raciborzu , a tam jest więcej atrakcji. Chyba pora pomyśleć nad zmianami!

toki 08.12.2014 08:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To chyba,mówisz o innym basenie...akurat dziennie tam bywam bo moja lepsza połówka tam pracuje i mam zupełnie inne zdanie,a parking jest pełny kiedy na nim nockę sobie zrobią kierowcy tirów.

Shrone 07.12.2014 21:19

Panie Toki jestem stałym bywalcem basenu (karnet) i stwierdzam że chodzi tam mnóstwo osób. W ostatni wtorek w godzinach wieczornych nawet szybciej wyszedłem z obiektu ze względu na "tłok" w basenie. Z kontaktów z osobami pracującymi na basenie wiem że dzienna ilość odwiedzających może być bardzo wysoka. Przy każdych zakupach w "owadzie" ;) i przejeździe obok basenu ilość samochodów na parkingu zdaje się to potwierdzać. To oczywiste że nie możemy porównywać Nautiki z Ostrogiem, który został oddany w tym roku. Być może warto pomyśleć na remontem i rozszerzeniem oferty, jednak frekwencja na moje oko wskazuje że ten obiekt jest nam po prostu potrzebny.

toki 07.12.2014 13:07
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Dobry artykuł,Oślizło był pewny wygranej i leciał sobie w kulki o 22 00 w dniu wyborczym już mu tak miło nie było,wydaje mi się że będzie dużo zmian bo rozsypał się "fan club" byłego wójta,a już go tworzyli od pierwszej sesji gminy,bardzo się cieszę że Oślizło przegrał sam sobie na to zapracował,liczę że aktualny szybko zabierze się do roboty i sprawę basen np.Ile jest atrakcji w Raciborskim H2Ostróg a w naszym?? i dziwota,że brak ludzi a wszyscy go utrzymują kosztem remontu,bezpieczeństwa itd.