Glucose ROW Rybnik lepszy od Pszczółek AZS UMCS Lublin

Kolejna wygrana rybnickich koszykarek.

W ósmym meczu zmagań o mistrzostwo Tauron Basket Ligi Kobiet w koszykówce, rybniczanki zmierzyły się w boguszowickiej hali z ekipą Pszczółka AZS UMCS Lublin. Podopieczne Kazimierza Mikołajca w siedmiu pierwszych meczach odniosły 4 zwycięstwa i zanotowały 3 porażki. Rywalki Basket Glucose ROW przyjechały do Rybnika z bilansem dwóch wygranych i 4 porażek. Niedzielny mecz był wyjątkowy dla rybniczanki Aldony Morawiec, która po kilku sezonach gry dla swojego macierzystego klubu, przeniosła się do Lublina właśnie. Basket ROW kolejny już raz nie mógł zagrać w optymalnym składzie. Nadal z kontuzją boryka się bowiem Drey Mingo. Na szczęście zdrowa jest już Martyna Stelmach, która, pod nieobecność Amerykanki, jest kluczowym graczem podkoszowym.

Początek spotkania, w wykonaniu obu zespołów, był bardzo skuteczny. Po pierwszych 5 minutach miejscowe prowadziły 14:10, mając na swoim koncie trzy celne „trójki”.  Kolejne minuty to nadal wyrównana walka, z lekką przewagą Glucose ROW. Koszykarki z Rybnika po pierwszej kwarcie prowadziły 24:16. Druga zaczęła się od punktów Metcalf, wtedy miejscowe prowadziły różnicą już 10 pkt. I taką przewagę zdołały utrzymać do końca pierwszej połowy, a nawet ją powiększyć do 12 oczek.

Po zmianie stron lepiej na parkiecie prezentowały się przyjezdne. Po dwóch „trójkach” Robinson zrobiło się 47:41 dla Basket ROW. O czas poprosił wtedy trener Mikołajec. Po nim punkty zdobyły Radwan i Henry. Dzięki temu miejscowe znów miały 10 pkt więcej. Przyjezdne nie zamierzały się jednak poddać. Robinson i Luburgh trafiły zza linii 6,25 i rybniczanki prowadziły już tylko czteroma punktami. W końcówce trzeciej kwarty serię punktów zanotowała Rymarenko, dwa oczka dorzuciła Metcalf i przed decydującymi 10 minutami – Glucosa Basket ROW prowadził 58:51. Ostatnia kwarta dobrze zaczęła się dla miejscowych. „Trójką” popisała się Stelmach, kontrę punktami zakończyła Metcalf i ROW prowadził 64:53. Po przerwie na żądanie trenera lublinianek, zza linii 6,25 trafiła Paździerska i Rymarenko, a na tablicy pokazał się wynik 70:55. Do końca meczu brakowało wtedy 6 minut. Upłynęły one pod dyktando podopiecznych Mikołajca, które ostatecznie wygrały 86:68.

Siłą rybniczanek w tym meczu, był fakt, że zdobywanie punktów rozłożyło się na kilka zawodniczek. Aż 5 z nich zakończyły spotkanie z dwucyfrową liczbą zdobytych punktów. Teraz Glucose ROW Rybnik czeka seria meczów wyjazdowych. Już w najbliższą sobotę pojadą do Gorzowa, tydzień później zagrają w Koninie. Do Rybnika koszykarki wrócą 10 grudnia na mecz z Polkowicami.

Po meczu powiedział

Kazimierz Mikołajec, trener Basket ROW

Ten mecz pokazał, jak trudna jest ta liga. Nie ma meczów łatwych, każdy wymaga optymalnej koncentracji i determinacji. Tego, przez dużą część tego spotkania nam brakowało. Przesypialiśmy sytuacje w obronie. Trener przyjezdnych dobrze ustawił swój zespół, który wykorzystywał naszą słabość pod koszem, spowodowaną brakiem Mingo. Cały czas udawało nam się prowadzić, ale wynik do końca nie był przesądzony. Dobrze, że w końcówce złapaliśmy odpowiedni rytm. My jesteśmy bardzo groźną drużyną w ofensywie, właśnie wtedy, gdy złapiemy rytm. Chodzi głównie o dzielenie się piłką, która zaczyna szybciej wędrować pomiędzy graczami. Wtedy zawsze uda się wykreować jakąś dobrą pozycję do rzutu, a że większość naszych koszykarek potrafi rzucić, to zespół przeciwny ma problem w obronie. I to się dziś potwierdziło. Chcemy wygrywać, awansować do ósemki i pograć o coś więcej niż tylko o utrzymanie. Dziękuję również kibicom za wsparcie.

Glucose ROW Rybnik – Pszczółka AZS UMCS Lublin 86:68  (24:16, 21:17, 13:18, 28:17)

ROW: Kateryna Rymarenko 20, Leah Metcalf 17, Martyna Stelmach 16, Elżbieta Paździerska 15, Magdalena Radwan 11, Angelica Henry 6, Katarzyna Motyl 1, Justyna Zielonka 0.

AZS: Angel Robinson 17, Natalia Żandarska 16, Aneta Kotnis 10, Hanna Luburgh 10, Lejla Bejtic 7, Aldona Morawiec 3, Grażyna Witkoś 3, Katarzyna Trzeciak 2, Kaja Grygiel 0.