Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hałda Szarlota - zobacz jak mogłaby wyglądać w przyszłości

Muzeum górnictwa, centrum nauki, a także łączący je tradycyjny chodnik górniczy - takie atrakcje mogłyby znaleźć się na hałdzie Szarlota

Hałda Szarlota - zobacz jak mogłaby wyglądać w przyszłości

6 marca w Rydułtowach odbyła się na konferencja rozpoczynająca konkurs na projekt zagospodarowania rydułtowskiej hałdy pod nazwą Szarlota Pik. W czasie konferencji absolwenci Politechniki Śląskiej przedstawiali swoje pomysły zagospodarowania obiektu. Autorką jednego z projektów jest pochodząca z Olzy Anna Jabłońska. Jej koncepcja „Kretowisko” zakłada m.in. stworzenie na hałdzie kompleksu muzealno-naukowego. - Hałda Szarlota ma niezwykły potencjał, który należy wykorzystać i który jest szansą na poprawę jakości życia mieszkańców, przyspieszenie rozwoju ekonomicznego oraz stworzenie dogodnych warunków dla turystyki, a co za tym idzie - nowych miejsc pracy. Nowo powstała przestrzeń ma być ogólnodostępną atrakcją i katalizatorem w rozwoju miasta - mówi o koncepcji Anna Jabłońska.

Cztery strefy

Projekt zakłada podział zwałowiska na cztery strefy funkcjonalne. Każda ze stref ma inny charakter uzależniony od ukształtowania terenu i indywidualnych aspektów, które narzucają konkretną funkcję na danym obszarze. Wszystkie strefy oplata wokół pas parkingów oraz droga, którą można objechać całą hałdę dookoła. Wewnątrz stref znajdują się już tylko ścieżki piesze i rowerowe oraz system ścieżek edukacyjnych.

Obiekt pod ziemią

Koncepcja zakłada też stworzenie obiektu o charakterze edukacyjnym. - Pomysł stworzenia muzeum górnictwa nasuwa się sam, z powodu bogatej tradycji i historii górnictwa w mieście. Rozwój technologiczny związany z eksploatacją węgla spowodował powstanie wielu ciekawych maszyn i urządzeń, które można byłoby tam podziwiać - podkreśla autorka. Centrum nauki natomiast miałoby przybliżyć zwiedzających do nowinek technologicznych naszych czasów. - Inspiracją do stworzenia podziemnego budynku stało się wydobycie węgla i tunele. Założeniem projektu było nie konkurowanie z kontekstem i zastaną formą hałdy, dlatego obiekt całkowicie ulokowany jest pod ziemią. W obiekcie zastosowano specjalną konstrukcję podwójnych ścian. Zewnętrzna to ściana oporowa, która zabezpiecza skarpy przed osunięciem. Jest to samodzielny element, wewnątrz którego umieszczono budynek właściwy składający się z modułów 9x9m - dodaje.

Ikona miasta

Tworząc projekt Anna Jabłońska skupiła się na tym, by potraktować hałdę jako symbol i istniejącą już ikonę miasta, dlatego nie chciała w żaden sposób z nią konkurować czy ją udoskonalać. - Według mnie jej forma właśnie jest doskonała, gdyż została ukształtowana przez wiele lat ciężkiej pracy tutejszej społeczności i stanowi dziedzictwo dla kolejnych pokoleń. Postanowiłam wykorzystać ją w takiej formie, w jakiej jest znana mieszkańcom. Liczne analizy niezwykle ciekawego kształtu pozwoliły na wprowadzenie w poszczególnych częściach zwałowiska przeróżnych funkcji i zagospodarowanie zgodne z jej naturalną bryłą - zaznacza.

Sukcesy na koncie

„Kretowisko” to projekt dyplomowy. W roku 2013 praca została nagrodzona przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach i Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w konkursie im. Majerskiego na najlepszy dyplom, gdzie otrzymała 1 miejsce. Zdobyła również wyróżnienie w konkursie na dyplom roku im. Zawistowskiego przyznawane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Praca brała też udział w ścisłym finale konkursu organizowanym co roku przez Związek Architektów Niemieckich BDA i Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

(mas)


Anna Jabłońska pochodzi z Olzy (gmina Gorzyce). Obecnie mieszka w Katowicach, gdzie pracuje w biurze architektonicznym Konior Studio. Ukończyła studia na Politechnice Śląskiej, w ramach których odbyła także półroczny staż w biurze architektonicznym w Wiedniu. Pracę dyplomową magisterską obroniła w 2012 r.

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Szymon87 (193.150. * .93) 23.03.2018 12:58
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Całe życie widzę hałdę z okna , byłem w Gladbeck w nadreni-westfali, można z hałdy duuużo mniejszym kosztem zrobić wspaniałe miejsce wypoczynku. Na "szczycie " zachodni sąsiedzi postawili wieże obserwacyjna , teraz zalesili i przygotowali ścieżki tyle. U nas mamy mniej pieniędzy wiec pomysl dla rydów gotowy.

morcin22 20.04.2014 08:44
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

fajnie by byøo jak by sie znalazl inwestor, sztuczna trawa i jazda na nartach bajka co wy nato:)

gyniuś 26.03.2014 10:46
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

@ja2508 - trzeba tylko szerzej otworzyć oczy i ruszyć troszeczkę tym co nosisz na karku ,a nazywa się głową ! Za 8zł na godz. w budownictwie jest pracy w bród ! Powiesz mało ? ale za pracę "nabierz i wyrzuć " to moim zdaniem i tak dużo .

ja2508 26.03.2014 10:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

bystrzak a gdzie mamy znaleźć to zatrudnienie? haha ... nikt tu nie mówi o pieniądzach za darmo!

gyniuś 24.03.2014 14:37
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

@trocadero- to jeszcze jedna z wielu bzdur która ulęgła się w starej głowie Babci Neli . Jak chcesz miasto ukarać to wybierz sobie na Burmistrza Belfra .

trocadero 21.03.2014 07:54
oceniono 15 razy
15
Zgłoś

a co z tlenkiem węgla, który wciąż się z tego tlącego łupka wydobywa ?

jola73s 20.03.2014 21:38
oceniono 16 razy
14
Zgłoś

A mnie się podoba hałda taka jaka jest.Szkoda że wagoniki nie kursują.Było na co popatrzeć.

gyniuś 20.03.2014 15:50
oceniono 20 razy
18
Zgłoś

Czy wy nie rozumiecie ,że zaczęły mielić żarna przedwyborcze .Każde lanie wody jest teraz dobre . Wystarczy posłuchać nadwornego bajkopisarza J.i można oszaleć z zachwytu . Ile to już ten błazen eksponował projektów basenu w Rydułtowach to trudno zliczyć . I co? i nic !!! Babcia nadal wstęgi przecina przy otwarciu kolejnego bubla inwestycyjnego ,a ludziska się cieszą bo ktoś tam posadził parę kwiatków na rynku za ich pieniądze !

likwidowacwszystko 20.03.2014 14:31
oceniono 17 razy
17
Zgłoś

Masakra normalnie otworzcie duzy zaklad sciagnijcie inwestora bo z tego muzeum nie wyzyjecie dla normalnyh prostych ludzi miejsca pracy tam nie bedzie ludzie wola miec jedzenie prace a nie muzeum

Objektywny 20.03.2014 14:08
oceniono 17 razy
17
Zgłoś

A kto za to wszystko zapłaci ...miasto czy kopalnia ....bo jeżeli miasto to mam pytanie ?a jak będą wyglądały nasze drogi, nasza kanalizacja,płatności podatkowe,itd.i itd w przyszłości ??......A jeżeli kopalnia to czy dlatego zostali oskubani emeryci i renciści górniczy z tony węgla ...dziś- a w przyszłości całego deputatu?,jesteście żałośni planując takie.... nawet nie wiem czym to nazwać ?czemu to będzie służyć i komu ? wśród tych wszystkich zarośniętych ugorów , śmierdzących rowów zapełnianych przez przydomowe szamba ,A może tak pani burmistrz jakiś mały zakładzik pracy dla odciążenia MOPS-u i naszych podatków a nie pierdy uciętej głowy miasto zadłużone na maksa kopalnia tak samo ,to tak jak by ktoś bez grosza chciał kupić( zieloną )wyspę !......

bystrzak 20.03.2014 14:00
oceniono 13 razy
-11
Zgłoś

Co do projektu to o wiele bardziej by mi się podobał stok narciarski.

bystrzak 20.03.2014 13:59
oceniono 14 razy
-8
Zgłoś

@likwidowacwszystko, jak ktoś chce pracować to prace znajdzie. Jak ktoś chce być zatrudnionym, dostawać pieniądze i nie robić nic, to te czasy już nie wrócą.

znawca 20.03.2014 13:49
oceniono 10 razy
10
Zgłoś

Wczoraj przed snem czytałem "Don Wilhelm proponuje" i myślę, że ten projekt by tam pasował jak ulał ;p

likwidowacwszystko 20.03.2014 13:38
oceniono 13 razy
13
Zgłoś

Kosmiczne pomysly macie prace ludziom dajcie stworzcie miejsca pracy ludzie do gara nie beda mieli co wsadzic tyllko pojda szarlote zwiedzac hahaha