Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mówiąc wprost - w mieście śmierdzi!

Forum Obywateli Rybnika walczy ze smogiem i pozoranctwem. Trwa akcja „Czyste niebo dla Rybnika”, czyli spotkania dotyczące zwalczania niskiej emisji cieszą się dużą popularnością, zapadła decyzja o zorganizowaniu kolejnych. To oczywiste - Rybnik jest miastem w którym ten problem jest nabrzmiały. Mówiąc wprost - w mieście śmierdzi!

Mówiąc wprost - w mieście śmierdzi!

Stanowisko Forum Obywateli Rybnika w tym temacie jest następujące:

Nie tak dawno, bo 18 grudnia 2013 roku Rada Miasta Rybnik podjęła uchwałę - apelu do Sejmiku Województwa Śląskiego o podjęcie bezzwłocznych działań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Uchwała ta była pozytywnie komentowana przez prezydenta miasta Adama Fudalego, między innymi w wywiadzie w Radiu 90

W apelu tym możemy przeczytać między innymi takie zdanie „Rada Miasta Rybnika zwraca się do Sejmiku Województwa Śląskiego z apelem o podjęcie bezzwłocznych działań ograniczających niską emisję zanieczyszczeń a w konsekwencji przyczyniających się do poprawy jakości powietrza. Troska o ochronę powietrza winna być obowiązkiem każdego człowieka”

Zatem Panie i Panowie - do dzieła! Zacznijcie od tego na co macie bezpośredni wpływ, czyli od zasobów miasta. Jak możecie zabraniać opalania mułem, czy węglem mieszkańcom Rybnika skoro:

- nawet niektóre szkoły w Rybniku są ciągle opalane paliwem stałym (głównie węglem) np. Gimnazjum nr 12 w Niewiadomiu

- zasoby mieszkaniowe miasta bardzo często są ogrzewane zwykłymi piecami kaflowymi nawet w przypadku, kiedy całe osiedla stoją na nitkach ciepłociągu (jak w Boguszowicach Osiedlu)

- nowe inwestycje miasta np. remont familoków na ulicy Andersa w Niedobczycach (luty 2014) nie prowadzą do poprawy stanu sytuacji, ponieważ „Mieszkania będą ogrzewane piecami węglowymi – mówi Lucyna Tyl, rzecznik prasowa UM Rybnika.”

- we wspomnianej grudniowej uchwale jest taki zapis „wymagane jest (…) prawne zobligowanie właścicieli nieruchomości do korzystania ze zbiorczych systemów zasilania w ciepło, w sytuacji kiedy systemy takie funkcjonują”. Jednocześnie miasto cały czas dopłaca do zakupu nowych kotłów węglowych bez względu na to, czy w danym miejscu jest dostęp do gazu, czy ciepłociągu. Drodzy Radni, panie Prezydencie - to jest dzianie nielogiczne! Od 13 lutego bieżącego roku mieszkaniec miasta może dostać dofinansowanie nawet 2.000 złotych na zakup nowego kotła (także na paliwo stałe), a jednocześnie apelujecie o to, żeby był zmuszony do podłączenia się do ciepłociągu?

- przedstawiciele miasta Rybnik szczycą się (i słusznie) umiejętnością pozyskiwania dotacji dla miasta. Dlaczego zatem nie pozyskują dotacji związanych z niską emisją? W pilotażowym programie zwalczania niskiej emisji „KAWKA” dotacje otrzymały 22 projekty, w tym z Żor i Raciborza. Rybnika zabrakło (http://www.wfosigw.katowice.pl/index.php/9-aktualnosci/1103-sa-juz-srodki-na-program-kawka ). W ramach dotacji europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego ogłoszono dwa konkursy na inwestycje „Czyste powietrze i odnawialne źródła energii”.  Gminy i miasta województwa złożyły 322 projekty w tym zaledwie 2 miasto Rybnik. Projekt termomodernizacji szkoły otrzymał dofinansowanie, drugi o nazwie „Wykonanie instalacji solarnych w budynkach użyteczności publicznej na terenie Miasta Rybnika” jest na liście rezerwowych. Ale czy w Rybniku należy koncentrować się na solarach???

My mamy świadomość, że ciepło sieciowe jest droższe, że nie jest dostępne dla każdego mieszkańca, że zastosowanie go w mieszkaniach komunalnych podniesie koszty, także dla miasta. Uważamy jednak, że to tym bardziej dotyczy mieszkańców miasta. Zwłaszcza tych najstarszych, czy emerytów i rencistów stać na palenie gazem czy ciepłem sieciowym w obecnych warunkach?

Zacznijmy od budynków miejskich! W Rybniku do zaczadzeń dochodzi w zasadzie tylko w budynkach należących do miasta, jak w 2013 roku kiedy na ulicy Astronautów śmiertelnie zatruły się czadem 15 letnia dziewczyna i 24 letnia kobieta w ciąży.  W tym miejscu jest ciepłociąg i mimo kilku apeli Rady Dzielnicy miasto nie chce podjąć tej inwestycji, zmuszając mieszkańców do opalania mieszkań we własnym zakresie. W tym kontekście akcja którą urząd propaguje na swojej stronie „Uwaga na tlenek węgla” http://rybnik.eu/index.php?id=223&p=news,11,show,7314 wygląda na makabryczny żart.

Propozycje Forum Obywateli Rybnika

- zmienić zasady dofinansowania do wymiany źródeł ciepła i ograniczyć je do ciepła sieciowego i gazowego

- w ramach remontów w zasobach mieszkaniowych, oraz innych budynkach miejskich obowiązkowo wymieniać źródła energii na bardziej ekologiczne,  które nie emitują pyłu

-skoordynować politykę lokalową i przyznawanie dodatków mieszkaniowych, usprawnić proces, dokapitalizować koszty ogrzewania tą drogą

- przygotowywać projekty dotyczące zwalczania emisji w mieście, program KAWKA będzie miał kolejne 3 edycje, środki europejskie też będą skoncentrowane na zielonych źródłach energii. Walczmy o te dotacje!

-w ramach zakupu taboru dla Zarządu Transportu Zbiorowego, ale także samochodów dla placówek miejskich dokonywać zakupu pojazdów elektrycznych, hybrydowych itd. jak ma to miejsce w pobliskiej Ostrawie i wielu polskich miastach.

-rozbudowywać sieć dróg rowerowych pozwalającą poruszać się po mieście, zwłaszcza w obrębie Śródmieścia i dzielnicy Maroko - Nowiny

Mamy świadomość, że dla przeciętnego mieszkańca to cena, oraz dostęp do deputatów na węgiel ma decydując y wpływ o wyborze źródła ogrzewania. Sukces niemieckich i skandynawskich programów zwalczania niskiej emisji polegał właśnie na zrozumieniu tej prostej zasady. Co to oznacza? Priorytetem miasta powinny być inwestycje związane z ciepłownictwem, zwiększanie konkurencji, ograniczanie cen ciepła, a także współpraca przy remontach ciepłociągów i minimalizacja strat ciepła.

Za pozytywną jaskółkę uważamy pojawienie się Centrum Innowacji Technologicznych CIT RYBNIK, którego jednym z obszarów działania ma być ochrona środowiska.

Popieramy także akcje zgłaszane przez innych podmioty debaty publicznej, które poprawią płynność ruchu w mieście takie jak zainstalowanie liczników  do odmierzania czasu zmiany świateł na skrzyżowaniach, czy rozwój połączeń kolejowych.

Co FOR planuje na już?

W ramach projektu Zielona Energia Zmiany Społecznej realizowanym przez Fundację Aeris Futuro we współpracy z  Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, The Sustainers Sp. z o.o i firmę Kalich (z Rybnika) w trzech obiektach prowadzonych przez organizacje pozarządowe zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami zainstalowane zostaną ekologiczne  źródła energii. Prowadzimy rozmowy, żeby co najmniej jedno z tych wdrożeń miało miejsce w Rybniku. Trzeba trzymać rękę na pulsie!

W imieniu Forum Obywateli Rybnika

Piotr Masłowski


Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].