Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Już kilka wdechów wystarczy, aby śmiertelnie zatruć się tlenkiem węgla. Mł. bryg. Roland Kotula z PSP w Raciborzu radzi mieszkańcom raciborszczyzny jak tego uniknąć.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Kilka tygodni temu w Krowiarkach pięcioosobowa rodzina podtruła się czadem. O tym, że zawroty głowy mogą być skutkiem zatrucia tlenkiem węgla wiedział ojciec rodziny. Gdy wstał rano i odczuł tę dolegliwość, wiedział co należy robić. Natychmiast przewietrzył dom, wyprowadził resztę domowników na dwór, a następnie wezwał pogotowie ratunkowe. Cała piątka trafiła do szpitala. Wszyscy wyszli cało z tego zdarzenia, ale do tragicznego końca zabrakło niewiele.

Jak uniknąć zatrucia?

Zdaniem dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Raciborzu mł. bryg. Rolanda Kotuli, podstawą w tym przypadku jest drożność przewodów kominowych - zarówno tych odprowadzających spaliny, jak i wentylacyjnych - doprowadzających świeże powietrze. - Przynajmniej raz w roku mistrz kominiarski powinien to sprawdzić - mówi.

Nie bez znaczenia jest również ustawienie okien w pozycji zapewniającej cyrkulację powietrza (tzw. mikroszczeliny). Należy również uważać z regulacją ciągu przewodu kominowego w kominkach i piecach - zbytnie ograniczenie prędkości spalania może skutkować niepełną reakcją spalania i wydzielaniem czadu (tak było właśnie w opisanym wyżej przypadku z Krowiarek). Coraz bardziej popularne stają się również specjalne czujki. Przy czym należy rozróżnić te reagujące na zwykłe zadymienie (przeciwpożarowe) od tych reagujących na tlenek węgla - mówi mł. bryg. Roland Kotula. z PSP w Raciborzu.

Bezwonny zabójca

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Pierwsze objawy zatrucia czadem to zawroty głowy, ból głowy, nudności. Później następuje utrata przytomności. Tlenek węgla wiążę się z hemoglobiną, nie dopuszczając w ten sposób do transportu tlenu. Pozbycie się czadu z krwi jest możliwe dopiero w komorze hiperbarycznej (najbliższa jest w Siemianowicach Śląskich...).

- Apelujemy do mieszkańców o sprawdzenie instalacji grzewczych. Również w naszym powiecie w przeszłości dochodziło do śmiertelnego zatrucia czadem - mówi R. Kotula.

Wojtek Żołneczko

NIE DLA CZADU - SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].