Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Festiwal turecki Łężczoka i Arabeski [ZDJĘCIA]

Od 2 do 13 sierpnia zespoły taneczne Centrum Kultury Gminy Nędza reprezentowały nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Sztuki w Çorlu w Turcji. Polskę reprezentowali także młodzi artyści malarze i rzeźbiarze z Zakopanego.

Festiwal turecki Łężczoka i Arabeski [ZDJĘCIA]
Tancerze Łężczoka i Arabeski wraz z jednym z dzielnie wytrzymujących trudy podróży kierowców

Tancerze na co dzień trenujący w Zawadzie Książęcej pod opieką Stowarzyszenia „Bajtel” występowali razem z zespołami z Korei Południowej, Meksyku, Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Cypru Połnocnego, Serbii, Czarnogóry i Turcji.

Zatańczyli poloneza, tańce cieszyńskie, beskidu śląskiego i jako reprezentujący również mniejszość niemiecką – tańce bawarskie. Duże wrażenie na młodych artystach zrobiła ogromna widownia, duża scena i doskonałe nagłośnienie, przy którym wspaniale zagrała współpracująca z zespołem „Łężczok” kapela „Raciborzanka” ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”. Przed pięknym godzinnym korowodem przez miasto specjalnie na spotkanie z Polakami przyjechał Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Stambule - Grzegorz Michalski.

Wszyscy uczestnicy festiwalu zwiedzili dawną stolicę państwa osmańskiego - Edirne, byli w meczecie z najwyższymi minaretami w Turcji, cały dzień bawili się w parku wodnym, zatańczyli w centrum miasta wspólny taniec turecki. Była możliwość odwiedzenia Stambułu i spędzenia czasu na statku płynącym przez Cieśninę Bosfor. Najlepsza zabawa zaczynała się jednak codziennie o 22.00, a kończyła rano - były to tzw. noce narodowe, w trakcie których każdy kraj częstował swoimi potrawami, pokazywał tradycyjne zabawy i uczył swoich tańców. W trakcie nocy polskiej wszyscy zachwalali pyszną grochówkę od Janety, słodycze z Mieszka i kiszone ogórki domowej roboty. Wspaniale udał się też zatańczony na kilkadziesiąt par polonez.


Obszerniej o wyjeździe Łężczoka i Arabeski do Çorlu za tydzień w tygodniku "Nowiny Raciborskie" (25 sierpnia).


W trakcie spotkania delegacji zespołów z prezydentem miasta i starostą powiatu z uznaniem wszystkich spotkała się informacja o możliwości bezkonfliktowej koegzystencji w powiecie raciborskim tradycji mniejszości niemieckiej i kultury polskiej, czego najlepszym przykładem jest właśnie Zespół „Łężczok”. Od kilku lat niezmiennie zajmuje I miejsce na corocznych Przeglądach Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny, jednocześnie prócz ponad 20-stu tańców niemieckich ma w swym repertuarze tańce raciborskie, opolskie, rozbarskie, starośląskie, górnicze, cieszyńskie, beskidzkie, żywieckie, poloneza oraz krakowiaka.


Mażoretki „Arabeska” mają na swym koncie tytuły mistrza Polski, mistrza Europy i mistrza świata, co jest ewidentną promocją gminy Nędza i powiatu raciborskiego.

W drodze powrotnej nasi tancerze spędzili cały dzień na riwierze bułgarskiej opalając się i kąpiąc w Morzu Czarnym w Kiten, kolejnego dnia podróży powrotnej odpoczywali 9 godzin nad zalewem Agaciganlija w serbskim Belgradzie.

Kierownikiem obu zespołów jest Weronika Riemel, choreografem - Aldona Krupa–Gawron, kierownikiem kapeli „Raciborzanka” był na wyjeździe Henryk Malon, tłumaczem – Dariusz Wojdała. Na podkreślenie zasługuje fakt, że koszty związane z wyjazdem do Turcji całkowicie pokryli sami tancerze i muzycy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].