Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Leśnicy liczą straty po wichurze. Tysiące drzew do wycięcia

Nadleśnictwa w Rybniku i Rudach Raciborskich oszacowały swoje straty po nawałnicach, które przetoczyły się przez region pod koniec lipca.

Leśnicy liczą straty po wichurze. Tysiące drzew do wycięcia

Największe straty odnotowano w lasach na terenie powiatu rybnickiego. Według ostrożnych szacunków objętość drewna ze zniszczonych drzew to aż trzydzieści tysięcy metrów sześciennych. Obrazowo mówiąc, metr sześcienny drewna to sześcian o metrowej krawędzi. Na stosie w metrach przestrzennych, czyli zawierających wolne przestrzenie zajmuje jeszcze więcej. – Wszystko wskazuje na to, że te 30 tys. to nie jest ilość ostateczna, będzie tego więcej. To ogromna ilość drewna, które teraz będziemy musieli zagospodarować. Takich zniszczeń w naszych lasach nie było od blisko dziesięciu lat, kiedy to drzewa łamał ciężki, mokry śnieg – mówi nam nadleśniczy Janusz Fidyk z Nadleśnictwa Rybnik. – Aktualnie pracujemy nad odblokowaniem ścieżek rowerowych, bo sezon dla rowerzystów w pełni. Tniemy ile możemy, już kilka tysięcy metrów sześciennych drewna pozyskaliśmy. Podczas wichury z 8 lipca najwięcej szkód rybnickie nadleśnictwo odnotowało w rejonie Książenic i Żor, gdzie również zarządza lasami. Tydzień później wiatr połamał drzewa w przeciwległej części nadleśnictwa w Zwonowicach i Adamowicach.

Straty odnotowano również w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Im starsze i większe drzewo tym mniejsze miało szanse oprzeć się niszczącej sile wiatrów. Cześć drzew wiatr łamał jak zapałki w połowie, inne wywracał z korzeniami. – Pogoda doświadczyła nas trzykrotnie - 8, 17 i 25 lipca i za każdym razem wzięła swoje – mówi nam nadleśniczy Robert Pabian z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. – Uszkodzony mamy około osiem tysięcy hektarów lasu. Największe straty są w południowo-wschodniej części nadleśnictwa, czyli w okolicach Stanicy i Rud. Szacujemy, że w lasach jest około 13 tysięcy metrów sześciennych drewna – dodaje.

Taka ilość drewna w jednym momencie to niemały kłopot dla nadleśnictw. – Jest to problem z dwóch powodów. Po pierwsze jest lato i drewno to jest chętnie i szybko zasiedlane przez szkodniki wtórne a przez to to drewno się psuje. Wśród tego drewna jest drewno cenne, bo tartaczne. Drugi problem to niebezpieczna wycinka drzew, która są połamane i naprężone – wyjaśnia Robert Pabian. – Wycinka takich drzew idzie wolniej, więcej też musimy zapłacić za ich wycięcie firmom leśnym, bo to większe ryzyko – dodaje Janusz Fidyk. Nadleśnictwo Rybnik w ubiegłym tygodniu wprowadziło obniżki na drewno opałowe. W Rudach, ceny na razie utrzymują się na poziomie sprzed huraganu. – Rozważamy obniżkę cen na drewno opałowe, w reszcie przypadków jesteśmy związani umowami – przyznaje szef Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Ucierpiał nie tylko las, ale i park w Rudach. Słynny, stary dąb cysters stracił blisko połowę korony. W pozostałej części parku złamanych lub przewróconych zostało kilkadziesiąt drzew.

(acz)

Ludzie

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, obecnie p.o. dyrektora RDLP w Katowicach. Jest także myśliwym.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].