Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (243) Data wydania: 05.07.11

Tańce i hulanki na święcie Sobótki

Druga Noc Świętojańska przebiegła pod znakiem ognia, wody i wspólnego śpiewania.

PSTRĄŻNA. Mieszkańcy gmin Lyski i Kornowac spotkali się na obchodach nocy świętojańskiej na stawach państwa Białeckich.

Jak co roku Noc Świętojańska łączy młodych i starszych mieszkańców oraz przyjezdnych gości. Tradycja wywodzi się z pogańskich obyczajów, później zaadaptowanych przez chrześcijaństwo, więc nie mogło zabraknąć elementów powiązanych z obrządkiem słowiańskim. Impreza rozpoczęła się więc od rozpalenia ogromnego ogniska w którym spalone zostały zioła. Niegdyś tradycja ta była hołdem dla bóstw, a narkotyczny dym palonego ziela wywoływał często stany euforyczne. Po rozpoczęciu rytuałów swoim głosem biesiadę umilili członkowie zespołu śpiewaczego Melodia, działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pstrążnej. Zespół niedawno zaprezentował się także na festynie „Zasmakuj w Śląsku”, gdzie zaśpiewał tradycyjne regionalne pieśni. Występ „Melodii” był później bardzo dobrze oceniany wśród gości, którzy uznali pielęgnację lokalnego folkloru za ciekawszą od występów znanych gwiazd i kabaretów.

Świętojańskie zwyczaje

Kolejnym elementem, który przykuł uwagę i zaangażował przybyłych na Wigilię św. Jana gości były tańce przy ognisku z udziałem panien w długich i kolorowych sukniach. Choć gabaryty ogniska nie pozwalały na rozgrzanie się skokami przez ogień, goście mogli doskonale się rozgrzać podczas degustacji tradycyjnej miodówki. Kiedy gwar biesiady nabrał decybeli, a świat dodatkowych kolorów, wszyscy udali się nad wodę, gdzie przedstawicielki piękniejszej płci wypuściły wianki zaopatrzone w świeczki. Widowisko połączyło kolejny element pogańskiej tradycji z niezwykle efektywnym pokazem gry świateł. Po powrocie ku ognisku goście mogli wysłuchać barwnej opowieści o zdobywaniu kwiatu paproci, którą przedstawiła najlepsza gawędziarka we wsi Agnieszka Rusok. Można więc było się dowiedzieć czego wystrzegać się podczas poszukiwań tajemniczego kwiatu i co może dać jego znalezienie. 

Kwiat dla sołtysa

Po ciekawej opowieści, punktualnie o północy, wszyscy udali się na poszukiwania w blasku świetlików, które postanowiły chyba świętować razem z biesiadnikami. Szczęśliwą zdobywczynią kwiatu paproci w tym roku była sołtys Pstrążnej Małgorzata Dyakowska. To już druga noc świętojańska organizowana przez Stowarzyszenie Lyskor. – Impreza zapisała się już na stałe w naszym harmonogramie, tak jak Biesiada Miodowa organizowana w Raszczycach. Na pewno więc spotkamy się ponownie za rok – mówi Helena Serafin, prezes stowarzyszenia. Impreza pozwala połączyć mieszkańców dwóch gmin, jednocześnie pielęgnując tradycję, która przetrwała pomimo wielu lat chrystianizacji. Noce Świętojańskie szczególnie celebrowane są u naszych wschodnich sąsiadów na Białorusi, gdzie przy gigantycznych ogniskach bawią się tysiące osób. W Finlandii natomiast Noc Kupały (wcześniejsze określenie wigilii św. Jana) jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu.

Szymon Kamczyk