Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (210) Data wydania: 16.11.10

Rozpoczęli szkolić kadry dla kopalni

Na wiosnę przyszłego roku w Czerwionce – Leszczynach NWR Karbonia rozpocznie budowę nowej kopalni. Spółka już weszła we współpracę z Zespołem Szkół, który będzie dla kopalni kształcił przyszłych górników.
Na wiosnę przyszłego roku w Czerwionce – Leszczynach NWR Karbonia rozpocznie budowę nowej kopalni. Spółka już weszła we współpracę z Zespołem Szkół, który będzie dla kopalni kształcił przyszłych górników. Na początek Karbonia zainwestowała w szkołę 100 tys. zł. Za te pieniądze wyremontowano mocno sfatygowane pomieszczenia po warsztatach byłej Szkoły Górniczej i zafundowała placówce nowoczesną pracownię elektro-mechaniczną wyposażając ją w specjalistyczny sprzęt i urządzenia. – Specjalistyczne stoły stanowiskowe, zasilacze elektryczne, oscyloskopy, generatory sygnałów, miernicze przyrządy cyfrowe. W pełni profesjonalny sprzęt – wylicza Edward Czajkowski, kierownik szkolenia praktycznego w czerwioneckim Zespole Szkół. Pracownia działa od września, a korzystają z niej uczniowie klasy kształcącej elektromechaników. Jak dodaje szef szkolenia, dzięki sprzętowi otrzymanemu od Karbonii uczniowie mogą zapoznać się z aparaturą kontrolno-pomiarową. – Zdobyta wiedza, a przede wszystkim umiejętności obsługi urządzeń pomiarowych pozwolą im w przyszłości pracować z maszynami, gdzie wykorzystuje się nowoczesną aparaturę do pomiarów – mówi Czajkowski. Klasa elektromechaniczna to jeszcze nie kierunek górniczy. Ten ruszy już jednak od przyszłego roku. Szkoła będzie kształciła górniczych specjalistów w dwóch profilach – Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Technikum Górniczego. W powrocie do gminy górniczego szkolnictwa swoją zasługę ma spółka NWR Karbonia. Jak mówi jej prezes Jerzy Wacław Klinowski, spółka jest bardzo zainteresowana powstaniem i funkcjonowaniem klas górniczych w związku z budową w Czerwionce – Leszczynach kopalni. W tym celu Karbonia zamierza nawiązać ze szkołą współpracę. Prezes Kilnowski podkreśla, że kopalnia będzie potrzebowała wykwalifikowanej kadry technicznej oraz specjalistów górniczych i w tym miejscu zadaniem profili górniczych będzie szkolenie na bieżąco pracowników. Kiedy opuszczą szkolne mury nie będą musieli tułać się w poszukiwaniu pracy – przyjmie ich nowe Dębieńsko. Z takiej perspektywy zadowoleni są ci najbardziej zainteresowani – uczniowie. Uczący się zawodu elektromechanika w nowej pracowni mają nadzieję na związanie swojej przyszłości właśnie z nową kopalnią. – Zawsze mnie pociągała elektryka. Zaczynałem już jako dziecko od grzebania palcami w kontaktach. Wybrałem zawód elektromechanika, bo w przyszłości chcę pracować na kopalni. Mam nadzieję, że to będzie właśnie Dębieńsko. Górnik to dobry zawód  – mówi Marek Buchcik, jeden z uczniów klasy elektromechanicznej. Edukacyjno-dydaktyczne plany Karbonii związane z czerwioneckim Zespołem Szkół są dosyć szerokie. Zakładają m.in. powstawanie kolejnych pracowni, bardziej specjalistycznych pod względem przyszłej kadry górniczej dla kopalni. W planach jest też remont i odbudowa istniejącej przy placówce sztolni szkoleniowej. W czasach istnienia w Czerwionce – Leszczynach szkoły górniczej była to jedna z bardziej „wypasionych” sztolni szkolnych w regionie. – W najbliższym czasie razem z przedstawicielami Karbonii przeprowadzimy wizję lokalną w sztolni, żeby ocenić jej przydatność do użytku. Konieczne jest określenie potrzeb adaptacyjnych i potrzeb doposażenia sztolni w sprzęt oraz urządzenia – informuje Edward Czajkowski. Współpraca NWR Karbonii z pewnością okaże się dobrą inwestycją. Dla obydwu  stron. Karbonia zyska wykształconą i przygotowaną kadrę, natomiast szkoła bazę dydaktyczno-szkoleniową. Do tego nowe kierunki, nowych uczniów, a w przyszłości renomą pobije tę, którą w całej Polsce miała Zasadnicza Szkoła Górnicza KWK „Dębieńsko”.
 
(MS)