Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (209) Data wydania: 09.11.10

O dzikich wysypiskach, kopalni i bezrobotnych

W Czerwionce – Leszczynach mieszkańcy mogli osobiście zadać pytanie przedstawicielom komitetów wyborczych do rady miejskiej. Na debacie wyborczej zorganizowanej przez „Tygodnik” nie zabrakło trudnych pytań.
Na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedziały: komitet „Przyjazna Gmina, Przyjazny Powiat”, reprezentowany przez Marka Palucha, „Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego”, reprezentowany przez Wiesława Janiszewskiego oraz „Ruch Autonomii Śląska”, w imieniu którego głos zabierał Krzysztof Kluczniok. Leszek Salamon, kandydat na burmistrza, odmówił udziału w debacie, udziału odmówił również komitet Wspólnota Samorządowa. Przedstawicielom zadaliśmy 7 pytań, po czym pytania mogli zadawać sami mieszkańcy.
 
W minioną niedzielę na sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce na zaproszenie „Tygodnika” z mieszkańcami spotkali się przedstawiciele trzech komitetów wyborczych.
 
Na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedziały komitety „Przyjazna Gmina, Przyjazny Powiat” reprezentowany przez Marka Palucha, „Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego” reprezentowany przez Wiesława Janiszewskiego oraz „Ruch Autonomii Śląska”, w imieniu którego głos zabierał Krzysztof Kluczniok. Leszek Salamon, kandydat na burmistrza odmówił udziału w debacie, natomiast Adam Kapias, szef klubu radnych Współnoty Samorządowej powiedział nam, że jego komitet odmawia udziału w debacie.
 
Każdy z przedstawicieli odpowiadał na 7 pytań zadanych przed redakcję „Tygodnika”. Przedstawiamy opracowanie wybranych fragmentów debaty. Nagranie całej debaty dostępne jest na naszym portalu nowiny.pl
 
Gospodarka odpadami
 
Wszyscy przedstawiciele byli zgodni, że by zlikwidować dzikie wysypiska, należy przede wszystkim edukować. Krzysztof Kluczniok natomiast podkreślił, że happeningów organizowanych np. z okazji Dnia Ziemi nie powinno się przeceniać, bo de facto skutków nie przynoszą. Wiesław Janiszewski stwierdził również, że nie da się w tej materii wiele zrobić, jeśli ustawodawca nie zmieni prawa i nie wprowadzi podatku śmieciowego.
 
Promocja gminy, inwestycje
 
To, że nowe możliwości inwestycyjne dają „okno na świat” jak określili przecinającą autostradę wszyscy kandydaci było podkreślane przez każdego z nich. Marek Paluch podkreślił jednak, że gmina powinna starać się uzbroić tereny przy autostradzie. O szczegóły pytał później zaczepliwie Marek Profaska, obecny szef rady miejskiej, który podkreślił, że gmina jest właścicielem zaledwie 20 proc. terenów. Burmistrz Janiszewski wyliczył swoje dotychczasowe dokonania, Krzysztof Kluczniok pochwalił nawet obecnego włodarza, że promocja gminy idzie w dobrym kierunku. Obecnych na sali najbardziej chyba zaciekawiła wypowiedź Palucha, który dodał, że gmina powinna się również starać promować poprzez organizację imprez, tak jak to ma miejsce w przypadku festiwalu Around the Rock.
 
Wiesław Janiszewski dodał również, że aby inwestować, należy najpierw mieć z czego. – Proszę zauważyć, że ostatni budżet to ponad 100 mln zł. To pierwszy taki budżet w historii tej gminy – mówił. Kluczniok z kolei zwrócił uwagę na inwestycje proekologiczne, budowę targowiska miejskiego.
 
Bezpieczeństwo
 
Marek Paluch z komitetu Przyjazna Gmina zdradził, że już są prowadzone rozmowy w sprawie ewentualnych możliwości przeniesienia czerwioneckiego komisariatu policji do jednego z zrewitalizowanych familoków przy ul. Kościuszki w Czerwionce. Janiszewski z kolei zauważył, że gmina ma 115 km kw., dlatego instalowanie monitoringu w całej gminie jest niewykonalne, konieczne natomiast jest w większych skupiskach. Najbardziej radykalne rozwiązanie przedstawił Krzysztof Kluczniok. – W okresie międzywojennym Śląsk był regionem autonomicznym i miał swoją policję. I tak powinno być. Dzisiaj na region, który jest najsilniej zurbanizowany w Polsce wydaje się stanowczo za mało pieniędzy – mówił.
 
Kopalnia Dębieńsko I – nowe możliwości i obawy
 
– Samorząd wykonał to, co do niego należy – rozpoczął tę część debaty Wiesław Janiszewski z komitetu Ruch Rozwoju Gmin RR i zaznaczył, że przepisy jednoznacznie mówią, co inwestor musi zrobić w sprawie negatywnych skutków. – Nasz optymizm już ostygł – odpowiadał z kolei Krzysztof Kluczniok. – Od długiego czasu nic się w tej materii nie wydarzyło, z tego co mówił pan burmistrz – skwitował i dodał, że zdaje sobie sprawę, że aspekt miejsc pracy jest ważny, ale według jego danych, znikomy procent młodych ludzi jest zainteresowany pracą w kopalni. Marek Paluch natomiast rozpoczął treściwie: – Kopalnia tak, ale na naszych warunkach – rzucił. Obecny radny wymienił korzyści, jakie może przynieść dla gminy tak ogromny zakład pracy i przyznał też, że „trzeba ostudzić zapały kopalni na wydobycie w wyższych pokładach”.
 
Kandydaci o debacie
 
Wiesław Janiszewski
Ocenę pozostawiam mieszkańcom. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony. Mogłem w konkretnych odpowiedziach przekazać to, co ma mieszkańcom do zaoferowania Ruch Rozwoju Gminy i w jaki sposób zamierza rozwiązywać konkretne problemy. Doceniam klasę współuczestników debaty dzięki którym stała ona na dobrym i wysokim poziomie.
 
Krzysztof Kluczniok
Nie było złośliwości i uszczypliwości ale merytoryczna dyskusja. Jestem zadowolony. Wszyscy byli dobrze przygotowani i przekazali mieszkańcom to co mają im do zaoferowania. Udzieliłem odpowiedzi na pytania przedstawiając pomysły Ruchu Autonomii Śląska na rozwiązanie problemów jakie są w Czerwionce – Leszczynach. Moim zdaniem debata była konkretna i dobrze przygotowana. Tego do tej pory brakowało.
 
Marek Paluch
Pytania były bardzo merytoryczne w związku z tym moje odpowiedzi były skierowane na konkretne problemy. Cieszę się, że zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez publiczność. Ja i mój komitet wyborczy jesteśmy z tej debaty i swojego uczestnictwa w niej bardzo zadowoleni. Współuczestnicy zagwarantowali wysoki poziom debaty.
 
Mieszkańcy oceniają
 
Karolina Leszczyńska z Czerwionki
Wreszcie wyborcy mieli okazję poznać stosunek kandydatów i ich komitetów do określonych problemów czy aspektów życia mieszkańców. Moim zdaniem panowie byli konkretni w swoich odpowiedziach. Przykro mi jest jedynie, że nie pojawił się żaden przedstawiciel Wspólnoty.
 
Artur Szwed z Leszczyn
Moim zdaniem wszyscy kandydaci dobrze się zaprezentowali. Przedstawili programy swoich komitetów i to co chcą zrobić. Oby się tego trzymali i to realizowali kiedy już zostaną wybrani.
 
Urszula Sędzik z Czuchowa
Jedne wypowiedzi były konkretne, inne ogólnikowe. Jednak dobrze, że taka debata miała miejsce. Ja jestem zadowolona, bo mogłam poznać programy poszczególnych komitetów i dowiedzieć się w jakim kierunku będą działały osoby, które startują w wyborach.
 
Marcin Bobrzyk z Czerwionki
Na konkretne pytania padały konkretne odpowiedzi i propozycje. My jako mieszkańcy w końcu mieliśmy okazję dowiedzieć się jak kandydaci na radnych mają zamiar rozwiązywać nasze problemy.
 
Karolina Fojcik z Malenia
W gminie nie odbywają się spotkania przedwyborcze z mieszkańcami. Nie ma okazji poznać programów kandydatów czy przedstawić im problemów. Tutaj można było zadać pytania i otrzymać odpowiedź. Duży plus, bo mogłam się dowiedzieć co chcą zrobić.
 
Łukasz Żyła