Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (170) Data wydania: 09.02.10

Boncloki, stare gorki i talyrze

W Zespole Szkół Budowlanych kultywują tradycje Małej Ojczyzny.
Ponad 60 uczniów i pracowników szkoły uczestniczyło w „Wieczorze śląskim” jaki odbył  się w styczniu w„budowlance”. Gościem specjalnym była Anna Stronczek z Kłokocina, która w 1995 roku zdobyła tytuł Ślązaczki Roku.
 
Gawędziarka  z wrodzonym sobie wdziękiem opowiadała używając gwary śląskiej o zwyczajach panujących na Śląsku, o Ślązakach. Gawęda gościa przeplatana była wspólnym kolędowaniem. Uczniowie Paulina Urtnowska oraz Denis Zając pomagali zebranym „chycić nuta”. Prapremierowo wykonali również hymn Budowlanki, napisany przed laty po śląsku. Śląsko godka w chłopskim wydaniu zaprezentowały trzecioklasistki:  Dominika Kozany i Anna Smyczek. Jednym z pretekstów do zorganizowania imprezy było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego pt. „Mój Śląsk”. Laureatami zostali Anna Krzemińska i Paweł Wengerski. Różne oblicza Śląska w obiektywie  oraz prezentacja na temat strojów śląskich stanowiły tło dla wspólnego biesiadowania. Stoły zastawione były smakołykami świątecznymi naszego regionu. Każdy miał okazję spróbować moczki, makówek i pierniczków. Sala biesiadna była udekorowana przedmiotami codziennego użytku, pochodzącymi z zaprzyjaźnionych śląskich domów. Niektóre z nich miały nawet kilkadziesiąt lat. Były boncloki, stare gorki i talyrze, putnie na prziprawy, stare żelazka, woga, misa, dzbonek, karbitki, łobrozki, taszka, a także półka z tzw. garniturą. Udało się skompletować śląski strój kobiecy z autentyczną, niespełna stuletnią jaklą, zopaską i czepcem na specjalne okazje. Zaprezentowano również strój górniczy. Organizatorkami spotkania były bibliotekarki: Ewa Maciejek i Elżbieta Rafińska oraz  nauczycielka historii Bożena Fojcik. 
 
oprac. bea