Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (843) Data wydania: 10.01.17
Czytaj e-gazetę

Będą karać właścicieli niesprawnych piecy?

Ciekawa dyskusja odbyła się na posiedzeniu rady miasta w Radlinie. Padła propozycja by walczyć ze smogiem tak jak Czesi.

POWIAT, RADLIN Raporty Światowej Organizacji Zdrowia są dla Polski zatrważające. Wynika z nich, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast i miasteczek aż 33 to miejscowości położone w Polsce. Zanieczyszczenie powietrza w jednym z nich jest wyższe niż w Pekinie. Radni z Radlina dyskutowali na temat rozwiązania tego problemu. Nie tylko w regionie, ale również w kraju.

Czeskie rozwiązanie

Radny Andrzej Gaca podczas grudniowej sesji rady miejskiej zaproponował innowacyjne rozwiązanie ograniczenia niskiej emisji. – Myślę pani burmistrz, że warto by było zainteresować Subregion Zachodni informacją, którą znalazłem w internecie. Chyba w 2013 r. w Czechach ustawą został wprowadzony obowiązek badania wszystkich pieców na paliwa stałe, które służą do ogrzewania budynków. Posiadacz takiego kotła badanie musi wykonać co 2 lata. Są one wykonywane przez certyfikowane jednostki, które są upoważnione do tych działań. Koszt takiego badania to 600–1000 koron czeskich. Obejmuje ono piec oraz spaliny. Jeżeli po jego wykonaniu okaże się, że kocioł lub spaliny nie posiadają obowiązujących wymogów, to kara wynosi 20 000 koron. Można również wymienić kocioł lub materiał, którym się pali – ciągnął radny. Dodał też, że działania, które obecnie są prowadzone (tj. między innymi zawieszki czy dofinansowania na wymianę kotłów) nie są wystarczające. Z kolei Subregion Zachodni ma większe możliwości, aby z tą propozycją wyjść do parlamentarzystów.

Trzeźwe spojrzenie

Burmistrz Radlina Barbara Magiera zauważyła, że to rozwiązanie jest interesujące, ale niepopularne. Zostanie jednak przekazane Subregionowi. Z kolei radny Ludwik Blanik sceptycznie podszedł do kar, które miałby ponieść mieszkaniec. – Ludzi czasem nie stać na to, żeby kupować węgiel, dlatego palą różnymi rzeczami. Gdybyśmy im jeszcze dodali dodatkowe opłaty to nie wiem jak ta sprawa u nas w Polsce by wyglądała – dodał.

Flot to nie to samo co muł

Barbara Magiera zwróciła uwagę na problem sprzedaży złego paliwa przez kopalnie. Zdaniem burmistrz, gdyby ich sprzedaż była ograniczona, to znacznie poprawiłoby to jakość powietrza. Radny Stefan Lukoszek zauważył, że węgiel z rybnickiego okręgu węglowego jest jednym z najlepszych w Polsce. – Jeśli nadal będzie importowany ukraiński czy rosyjski węgiel, to będzie dalej tak jak jest – dodał. Z kolei radny Andrzej Likos spostrzegł jak niekorzystnie stawia się różne paliwa obok siebie. – Bardzo źle się słucha, jeżeli politycy na równi stawiają tzw. muły z flotem – nadmienił. Zauważył, że flot z kopalni ma tylko 5% popiołu co czyni go pełnowartościowym produktem. Jego zdaniem jest niedopuszczalne stawianie flotu na równi z odpadami czy mułem.

(juk)