Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (728) Data wydania: 28.10.14
Czytaj e-gazetę

Pierwsza pomoc bez tajemnic

Nauczyciele, sportowcy, młodzież, siostra zakonna czy emeryci uczą się pierwszej pomocy, by w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wiedzieć, jak reagować. - Cieszy nas takie zainteresowanie kursami - mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto w Rydułtowach.

RYDUŁTOWY W mieście trwają kursy pierwszej pomocy przedmedycznej organizowane przez Stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów i Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach. - To już druga edycja. Podczas pierwszej przeszkoliliśmy 67 osób. Już wtedy zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, więc tym razem skierowaliśmy ofertę do 80 osób. I znów chętnych było więcej, bo zapisało się 87 osób. Nie chcieliśmy nikomu odmawiać, więc pozostałych 7 zainteresowanych szkolimy ze środków własnych stowarzyszenia - mówi Waldemar Wollny, wiceprezes stowarzyszenia Moje Miasto i zarazem koordynator projektu. Zajęcia prowadzone są według standardów Polskiego Czerwonego Krzyża. Kurs to 16 godzin zegarowych.

Motywacje do uczestnictwa w zajęciach są różne. - Pracuję z dziećmi, w szkole podstawowej, gdzie tego rodzaju umiejętności są niezwykle ważne i potrzebne. Oczywiście przechodziłam już szkolenia z pierwszej pomocy, ale wiedza tutaj jest bardziej obszerna i rozwinięta - podkreśla jedna z kursantek, Maria Absalon, której zdarzało się już udzielać pomocy, na przykład przy skaleczeniach.

Z kolei jej sąsiadka z ławki obok jest byłą nauczycielką, która postanowiła uaktualnić zdobytą wiedzę. - Wiele się zmieniło w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Chcę czuć się pewniej, wiedzieć, jak należy reagować w zgodzie z obecnymi standardami. Tym bardziej, że w dalszym ciągu mam kontakty z różnymi ludźmi, w tym z osobami w podeszłym wieku - wyjaśnia Małgorzata Widenka.

Podczas kursów uczestnicy zdobywają nie tylko umiejętności teoretyczne, ale także praktyczne, które umożliwiają ratowanie życia ludzkiego. - Korzystamy z różnych pomocy, począwszy od fantomów do udzielania pierwszej pomocy, przez wyposażenie apteczek, aż po defibrylatory - wylicza Weronika Kałuża, instruktor pierwszej pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Wodzisławiu Śl. Drugim prowadzącym zajęcia jest ratownik medyczny, Mariusz Cichoń.

Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Stowarzyszenie Moje Miasto pozyskało na jego realizację prawie 40 tys. zł.

(mak)