Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (678) Data wydania: 05.11.13

Chłonęli wiedzę jak gąbka

- Okazały się strzałem w dziesiątkę, myślimy o kontynuacji - mówi o kursach pierwszej pomocy przedmedycznej Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto.

RYDUŁTOWY Dobiegły końca kursy pierwszej pomocy przedmedycznej organizowane przez Stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów i Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach. Uczestnicy zaczęli cykl zajęć od testu, który miał sprawdzić ich wiedzę początkową. Zakończyli również testem, dzięki któremu dowiedzieli się, jak ją pogłębili. Pomiędzy sprawdzianami było mnóstwo teorii i praktyki. - Jestem mile zaskoczony. Nie spodziewałem się aż tak pozytywnej reakcji. Ludzie przychodzili na zajęcia i chłonęli wiedzę jak gąbka - mówi Mariusz Cichoń, ratownik medyczny. - Grupy były fantastyczne i chętne do współpracy - dodaje Weronika Kałuża, instruktorka pierwszej pomocy przedlekarskiej PCK.

W domu czy na drodze

Podczas spotkań uczestnicy dowiadywali się, jak zachować się w sytuacjach, gdy konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy. Począwszy od reakcji na zdarzenia, które każdemu mogą przytrafić się w domu, chociażby oparzenia, aż po poważne wypadki komunikacyjne. - Myślę, że dzięki tym kursom pewniej udzielą pomocy, nie będą się bali - podkreśla Weronika Kałuża.

Kursanci, którzy byli podzieleni na dwie grupy, najczęściej pytali o AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Poznali schemat jego wykorzystania. - AED to dla wielu w jakimś stopniu nowinka. Omawiałem wszystkie rytmy, jakie powstają przy zatrzymaniu krążenia. Zainteresowanie było ogromne - zaznacza Mariusz Cichoń.

Gdy zakrztusi się cukierkiem

W zajęciach brały osoby w różnym wieku. Niektórzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z pierwszą pomocą, inny przyszli po to, by zaktualizować swoją wiedzę. - Bo w tej dziedzinie mnóstwo się zmienia i trzeba być na bieżąco. O pierwszej pomocy słyszę od 6. roku życia. Ojciec był ratownikiem górniczym i zaszczepił we mnie,że trzeba reagować. Do tej pory przyszło mi pomagać w sytuacji, gdy 4-letnie dziecko zakrztusiło się cukierkiem, a także przy złamaniach i krwotokach. Nie mam w zwyczaju ulegać panice, ale tak jak mówiłam, taka postawa została zaszczepiona przez ojca - wyjaśnia Izabela Hajduga.

Prezes stowarzyszenia Moje Miasto Marek Wystyrk już zapowiada starania o kontynuację kursów. - Mieszkańcy sami dopytują, czy będzie taka możliwość. Chcą pogłębiać i utrwalać zdobyte umiejętności. Poza tym jest też spora grupa ludzi, która nie skorzystała z zajęć, bo zgłosiła się już w trakcie ich trwania. Najbardziej cieszy duże zaangażowanie młodych ludzi, którzy są przyszłością Rydułtów. Pokazali, że czują potrzebę niesienia w razie potrzeby pierwszej pomocy - podkreśla.

Projekt był finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Pozyskane pieniądze w wysokości 35,880 tys. zł pozwoliły na przeszkolenie 60 osób.

(mas)