Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (626) Data wydania: 06.11.12

Zbieranie pamiątek połączyło mieszkańców

Marusze, malutki fragment Wodzisławia udało się ocalić od zapomnienia

Od kilku dni w wodzisławskim Muzeum można oglądać interesującą wystawę przedmiotów zabytkowych i współczesnych przybliżających kolonię Marusze. Ekspozycja podsumowuje przedsięwzięcie „Marusze – zapomniana kolonia” wymyślone i prowadzone przez Dariusza Dyrszlaga, pasjonata historii lokalnej. W projekcie wspierało go Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, które wsparło pomysłodawcę grantem w wysokości 1500 zł. Pomocą służyli mieszkańcy, właściciele okolicznych cegielni, pracownicy Muzeum.

Integracja wodzisławian

– Moim celem była integracja ludzi poprzez zbieranie pamiątek o swojej Małej Ojczyźnie. Sam jestem wodzisławianinem, ale do Marusz przeprowadziłem się kilka lat temu. Kiedy obserwowałem mieszkańców, zauważyłem, że osoby nie miały okazji rozmawiania ze sobą. W dzielnicy brakuje miejsca spotkań. Cel uważam, że udało się zrealizować w 100 procentach. W Maruszach mieszka około 400 osób, a na otwarciu wystawy była przynajmniej setka. Z dużym zainteresowaniem oglądali ekspozycję. W holu była prezentacja zdjęć. Ludzie odnajdywali siebie w latach dzieciństwa, swoich sąsiadów, znajomych, krewnych. Kiedy widziałem łzy wzruszenia w oczach, wiedziałem, że to jest to – opowiada Dariusz Dyrszlag.

Nowe fakty

Leżące na południowych rubieżach Wodzisławia Marusze były już opisywane w literaturze. Niemniej zwiedzając wystawę można dowiedzieć się nowych rzeczy o kolonii. Dariusz Dyrszlag ustalił m.in. kilka faktów z życia Goldmana, właściciela dwóch miejscowych cegielni, dziś już nieistniejącej. – Oznalazłem informacje, że zginął w obozie pracy w Mysłowicach. Mam akt zgonu tego pana, który bardzo przysłużył się kolonii. Nie tylko dawał pracę, ale też poprawiał warunki życia poprzez przebudowę dróg, założenie kanalizacji, ufundował kaplicę, pomagał finansowo najuboższym – mówi Dariusz Dyrszlag.

Marusze zostały założone w 1776 roku jako samodzielna kolonia. Na wystawie znajduje się karta z 30 nazwiskami pierwszych mieszkańców Marusz, głównie osadników z Austrii. Wszyscy byli ewangelikami. Do Wodzisławia sprowadziła ich Założycielka Marusz hrabina Sophie Caroline von Dyhrn. Skusiła ich przywilejami, m.in. ziemią, ulgami podatkowymi, zwolnieniem z wojska. – Uznała też, że należy im się coś dla ducha. Postanowiła stworzyć tu centrum wiary ewangelickiej na cały okręg. Powstały drewniany kościół, dom parafialny, szkoła – mówi twórca wystawy.

Dziś tych obiektów już nie ma. Z budowli jedynym śladem ewangelickiego centrum jest cmentarz. Niektóre nagrobki pochodzące z XVIII wieku są prawdziwymi perełkami. – Pochowana tam jest elita ówczesnego Wodzisławia, m.in. właściciele miasta, dyrektorzy sanatoriów, kopalni Ema – mówi Dariusz Dyrszlag.

Część pamiątek zachowali mieszkańcy, potomkowie pierwszych osadników. Na wystawę udostępnili np. pamiątki konfirmacji, czyli obrzędu przypominającego Pierwszą Komunię w kościele katolickim. Na ekspozycji uwagę zwraca dzwon pochodzący z nieistniejącej już kaplicy z Bożej Góry w Jastrzębiu, będącej filią wodzisławskiej parafii ewangelickiej.

Wystawa będzie czynna co najmniej do końca roku.

Tomasz Raudner



Maruszanki już nie wypijesz

Marusze miały nawet swoją wodę mineralną maruszankę. Można było ją kupować w latach 1995 – 2000. Studnie głębinowe do dziś są, ale wody do butelek już nikt nie rozlewa. Puste butelki z etykietami i same etykietki zachowały się i można je oglądać w muzeum. To najmłodsze eksponaty wystawy, niemniej równie ciekawe, jak pozostałe.



flaga i herb Marusz

Specjalnie na ekspozycję zostały opracowane flaga i herb Marusz. Stworzył je Alfred Znamierowski, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Bazował na najstarszej pieczęci miejscowości. Centralnym punktem flagi i herbu jest kościół ewangelicki na wzgórzu. Prawdziwy kościół miał złoty dach. Tej barwy nie używa się w heraldyce, więc zastąpiono ją żółtą. Kolorami flagi są barwy śląskie żółty i niebieski, do których dochodzi zieleń prawdopodobnjie symbolizująca ziemię.



Zbiórka na nagrobki

Jednym z celów wystawy jest zebranie datków na renowację nagrobków cmentarza ewangelickiego. W planach jest zlicytowanie obrazu – panoramy Marusz. Obraz specjalnie na wystawę namalowała Felicja Musioł Kozielska, lokalna artystka.