Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (1041) Data wydania: 24.04.12

Wariant wodnyw śmieciowej rewolucji

Przy okazji zapowiadanych zmian w opłatach za wywóz śmieci spytaliśmy w sondzie o pomysły na czystość miasta. Tymczasem w urzędzie trwa dyskusja w sprawie technik ściągania nowych opłat od mieszkańców.

Proponowana przez miasto forma płatności za śmieci związana z zużyciem wody budzi kontrowersje.

W 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarki odpadami. W życie wejdzie powszechny podatek śmieciowy. Władze rozważają jak ustalić jego wysokość – od liczby mieszkańców, metra kwadratowego mieszkania czy też od ilości zużytej wody.

Z obliczeń i ustaleń urzędników wynika, że to najbardziej sprawiedliwy system z możliwych do zastosowania. – Kiedy cię nie ma w domu, nie płacisz. Jak zużywasz dużo wody, produkujesz więcej śmieci – mówił radnym Wojciech Krzyżek, wiceprezydent miasta. W śmieciarkach pojawiłyby się wówczas wagi do ważenia odbieranych kubłów ze śmieciami. Bo system nie dotyczyłby liczby kubłów tylko kilogramów śmieci. – Początkowo byłem zszokowany ale obliczyłem sobie według nowego systemu i wychodzi tak samo jak teraz płacę – mówił radny Eugeniusz Wyglenda ze Studziennej.

Kontrowersje wzbudził temat ważenia kubłów z popiołem z opału zużytego w piecu. W okresie grzewczym mieszkańcy sypiący „aszę” do kubła zapłacą zań dużo więcej. – Wykantujecie tak Kowalskiego z dzielnicy – przestrzegł Henryk Mainusz, przewodniczący komisji.

Radni z dzielnic chcieli wprowadzenia odrębnych zasad dla produkujących odpad z popiołu. Wiceprezydent dziwił się, dlaczego mieszkańcy opalający domy gazem mają płacić za tych co palą w piecach węglem?

– Ja nie chcę, żeby pan płacił za moje śmieci ale do niczego jest system zużytej wody. Nie przyklasnę mu – zadeklarował radny – nestor Marian Gawliczek z Brzezia. Popiera obliczanie podatku na podstawie liczby mieszkańców domu.

Radni nie chcą opowiadać się od razu, żądają od prezydenta więcej czasu na zastanowienie się. – Jeśli urzędnicy długo trawili ten problem to i my musimy mieć czas na przemyślenia – zwrócił się do włodarza Marian Gawliczek. Prosił o to z Pawłem Rycką. Włodarz i zastępca oponowali, wspierani przez przewodniczącego komisji. – Mamy tydzień by się zastanowić – argumentował w czwartek Henryk Mainusz. Prawdopodobnie w środę, na sesji, zdecydują, czy magistrat będzie liczył nowy podatek patrząc na liczniki zużycia wody.

Czym kierują się władze przygotowując reformę gospodarki odpadami w mieście.

1 Uzyskaniem właściwej pozycji w regionalnym planie gospodarki odpadami. Wtedy nie będzie trzeba wozić śmieci do odległych wysypisk.

Raciborski system musi spełniać warunki tzw. instalacji regionalnej. Jest własne składowisko, kompostownia, fragment instalacji do sortowania w PK i system segregacji u źródła. Edukacją ekologiczną można się chwalić, działa system ISO.

2 Zminimalizowaniem kosztów wprowadzenia zmian

Ten cel zostanie zrealizowany przy spełnieniu warunków instalacji regionalnej. Potrwa to około dwoch lat. Wcześniej będzie trzeba korzystać z sortowni rybnickiej czyli dowozić tam śmieci z Raciborza. Za to będzie trzeba zapłacić dodatkowo.

3 Jak najmniejszym obciążeniem podatnika przy prowadzeniu nowych inwestycji w gospodarce odpadami

5 mln zł kosztować będzie rozbudowa składowiska a 20 mln zł nowa sortownia. Przy drugim z projektów miasto poszuka partnerów w sektorze prywatnym. – Rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami, zgłosiły się dwie firmy – przyznaje prezydent Lenk.

Co mówi ulica?

Urszula Wilusz: Myślę, że z porządkiem i czystością nie jest źle. Proszę spojrzeć na parki w mieście, poprawiło się, są torebki na nieczystości po pupilach. Jedyne co wymaga poprawy to liczba śmietników w niektórych miejscach. Przydałoby się ich więcej, bo są zbyt oddalone od siebie.

Magdalena Laska: W Raciborzu jest dosyć czysto. Jak utrzymać taki porządek? Dbać o niego, nie śmiecić. Ustawiłabym tu więcej śmietników, żeby były co kawałek. Nie zaszkodziłoby więcej akcji społecznych jak sprzątanie świata. Wtedy na pewno byłoby jeszcze czyściej. To jest warte troski.

Maria Wołoszyn: Mieszkam tu już 55 lat, w porównaniu do tego co było to jest znacznie lepiej pod względem porządku w mieście. Żeby tylko właściciele psów sprzątali po swoich zwierzętach. Czasem idzie się chodnikiem i wygląda to nieładnie.

Zbigniew Podsiadło: Nie jestem miejscowy, na tyle ile tu przebywam mogę jedynie ocenić. Podoba mi się park Roth, w porównaniu do reszty Śląska na plus. Widać, że dbacie o miejsce wypoczynku, napotkałem służby porządkowe. Jeżdżę trochę po kraju i wiem, że nie jest tak wszędzie. Do utrzymania czystości w mieście potrzebna jest kultura osobista, jak ludzie sami nie zadbają, to żadne służby nie pomogą.

Władysław, Raciborzanin: Jest tu względnie czysto. Śmietników jest dość, ale można byłoby przypilnować ich opróżniania. Problem w tym, że młode pokolenie dużo śmieci. Kosz jest obok, a papierek ląduje na ulicy. Młodzież jest źle wychowywana, starsi obawiają się zwrócić im uwagę. Straż Miejska powinna się tym zająć bo ma w zadaniach pilnowanie porządku.

Elżbieta Kościelska: Na pewno z czystością jest lepiej niż w ubiegłych latach i Racibórz się wyróżnia w tej kwestii na tle innych miast. Należy trzymać ten poziom i pilnować śmiecących, zwłaszcza młodzież, bo ta nie przestrzega porządku. Śmietników powinno być o wiele więcej, obserwuję spore odległości między jednym a kolejnym.

(ma.w)