Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, z którym warto zapoznać się jeszcze przed zakupem gruntu. MPZM określa, jakie jest przeznaczenie działki i jaki typ zabudowy zaplanowano na danym terenie. Na jego podstawie można stwierdzić, czy na działce można wybudować dom, budynek wielorodzinny lub obiekt handlowy.

Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego

MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument wydawany przez Radę Gminy. MPZP określa przeznaczenie gruntów i warunki zabudowy terenu. Innymi słowy, zapisy planu zagospodarowania określają, co można, a czego nie można zbudować na danej działce. Najlepiej sprawdzić to jeszcze zanim zdecydujemy się kupić działkę budowlaną lub tereny inwestycyjne – od planu zagospodarowania zależy między innymi możliwość postawienia domu i zakres formalności. MPZP wskazuje przede wszystkim:

  • przeznaczenie gruntów (np. pod zabudowę jednorodzinną, przemysłową, usługową),
  • minimalną wielkość działki budowlanej,
  • wielkość zabudowy,
  • typ zabudowy (np. czy można wybudować dom szeregowy),
  • rozmiar budynku i ilość kondygnacji,
  • dostępność mediów, wody, kanalizacji,
  • rodzaj ogrzewania.

Przed zakupem gruntu warto udać się do urzędu gminy i sprawdzić plan zagospodarowania najbliższej okolicy. Nie trzeba być właścicielem działki, aby wystąpić o wydanie MPZM. Plany zagospodarowania są też często udostępniane w formie elektronicznej i można je odnaleźć w internecie.

Gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego: co zrobić?

Jeśli gmina uchwaliła już plan zagospodarowania przestrzennego, inwestorzy są zobowiązani do przeprowadzenia budowy zgodnie z jego zapisami. Nie każda gmina posiada jednak własny MPZP. W takim przypadku inwestor może samodzielnie wystosować wniosek o wydanie warunków zabudowy. Formularz z opisem planowanego budynku i mapką zagospodarowania działki należy złożyć w urzędzie gminy. Po rozpatrzeniu wniosku, urząd powinien wydać decyzję, w której wskaże, jaki rodzaj inwestycji może zostać zrealizowany na określonej działce. Gmina przedstawia także konkretne warunki zabudowy, takie jak na przykład linia zabudowy, rodzaj infrastruktury i wymagania chroniące interesy sąsiadów. Jeśli nie otrzymamy decyzji z urzędu lub nie zgadzamy się z jej postanowieniami, mamy możliwość odwołania się. Zaskarżenie należy złożyć w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].