Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Praca prawie dla każdego. Bezrobocie w dół

Stopa bezrobocia na koniec listopada 2014 roku dla miasta Rybnika wynosiła 7,2%, dla powiatu rybnickiego 11,4%. W analogicznym okresie roku 2013 dla miasta kształtowała się na poziomie 8,1%, dla powiatu – 12,9%.

Praca prawie dla każdego. Bezrobocie w dół
Miniony rok był dobry dla rybnickiego rynku pracy - mówi Małgorzata Tlołka, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku

Jest dobrze

– Na koniec grudnia 2014 roku w naszych rejestrach pozostawało 6187 osób, 4237 mieszkańców miasta Rybnika i 1950 powiatu rybnickiego. Dla porównania na koniec grudnia 2013 roku zarejestrowanych było 7080 osób, w tym 4792 bezrobotnych z miasta i 2288 z powiatu – wylicza Małgorzata Tlołka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. Placówka w 2014 roku rozdysponowała środki finansowe w kwocie niespełna 15 milionów złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na aktywizację zawodową i wsparcie, które otrzymały w sumie 2082 osoby. Według statystyk, bezrobotni najczęściej korzystali ze staży (1080 osób), szkoleń i innych form podnoszenia lub uzupełniania kwalifikacji (339 osób) i prac interwencyjnych (42 osoby). – W minionym roku wspieraliśmy również postawy przedsiębiorcze. 247 bezrobotnych skorzystało z jednorazowych środków na założenie własnej firmy i rozpoczęło pracę na własny rachunek. Dofinansowaliśmy również 73 nowo utworzone stanowiska pracy, na których zatrudnienie znalazły osoby wcześniej bezrobotne – dodaje Małgorzata Tlołka. W sumie w 2014 roku rybnicki PUP przyjął do realizacji 5146 wolnych miejsc pracy, na które wydał 10531 skierowań. Najwięcej ofert przeznaczonych było do sprzedawców, pracowników biurowych, pracowników ogólnobudowlanych oraz kierowców różnych kategorii. Przez cały zeszły rok w związku z faktem podjęcia pracy z urzędu wyrejestrowało się 3848 osób.

Nowe zasady

W minionym roku miała miejsce nowelizacja ustawy, w skutek czego zmienił się sposób współpracy z klientami urzędu. Od maja ubiegłego roku, pierwszym etapem współpracy z bezrobotnym jest ustalenie profilu pomocy, który ma na celu właściwy dobór form wsparcia, możliwych do stosowania względem klienta. W minionym roku rybnicki PUP ustalił profil dla 5996 klientów. Profil I, dla osób aktywnych, o wysokim potencjale zatrudnieniowym, określono dla 328 klientów. Profil II, dla osób wymagających wsparcia w postaci usług i instrumentów rynku pracy – dla 4313 bezrobotnych, natomiast profil III, dla oddalonych od rynku pracy, określono dla 1354 osób. – Wraz ze zmianą ustawy pojawiły się nowe formy aktywizacji osób bezrobotnych, które można podzielić na trzy grupy: instrumenty skierowane dla osób do 30 roku życia, formy wsparcia osób w wieku 50 plus oraz związane ze wsparciem bezrobotnych powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka lub sprawowaniem opieki nad osobą zależną – wyjaśnia wicedyrektor PUP.

Co dalej?

– Można powiedzieć, że miniony rok był dobrym rokiem dla rybnickiego rynku pracy. Pozyskaliśmy zdecydowanie więcej środków niż w latach poprzednich i w porównaniu z poprzednimi latami spadło nam bezrobocie. Mimo to w dalszym ciągu brakuje nam ofert. Wciąż jest wiele osób, które poszukują pracy. Najbardziej pożądane są prace fizyczne zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, handel i prace biurowe lub inne oferty kierowane do osób z wyższym wykształceniem – tłumaczy Małgorzata Tlołka. Aktualnie Powiatowy Urząd Pracy dysponuje ofertą ponad siedemdziesięciu wolnych stanowisk. Firmy poszukują obecnie głównie pracowników budowlanych, kierowców, kucharzy i kelnerów oraz pracowników biurowych. A jaki dla rybnickiego rynku pracy będzie nowy, 2015 rok? – Wszystko będzie zależało od tego, co będzie się działo w górnictwie. Jeśli chodzi zaś o środki finansowe, jakie będziemy mieli do dyspozycji w tym roku, to są już jakieś wstępne decyzje. Na dzień dzisiejszy jest to kwota trochę niższa od tej, jaką mieliśmy przed rokiem, ale z czasem jest możliwość starania się środki dodatkowe. Cały czas mamy też pieniądze na założenie własnej działalności. W tym roku na ten cel można otrzymać 22 tysiące złotych – informuje Tlołka. – Nadrzędnym celem działalności naszego urzędu jest dążenie do poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy, stąd na bieżąco podejmujemy również liczne inicjatywy takie jak organizacja giełd, targów i jarmarków ofert pracy czy konferencji promujących działania urzędu. Dążymy do współpracy z wieloma, różnymi partnerami lokalnego rynku pracy, co w efekcie prowadzi do pozyskiwania i skutecznego realizowania kolejnych ofert pracy  – podsumowuje wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

(kp)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].