Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kopalnia Jankowice na sprzedaż, bo jest dobra?

Aby się ratować, Kompania Węglowa planuje pozbyć się czterech kopalni, w tym kopalni Jankowice i Rydułtowy-Anna. – Nie będziemy informować o sprzedaży kopalń, bo to tylko jeden z proponowanych elementów planu naprawczego – ucinają w największej górniczej spółce w Europie.

Kopalnia Jankowice na sprzedaż, bo jest dobra?

Przez ostatnie tygodnie wiele mówiło się o tzw. „Planie naprawczym 2014-2020”, który opracował zarząd Kompani Węglowej. Plan ten, to w uproszczeniu zbiór pomysłów uratowanie zadłużonej spółki. O planie wiele się mówiło, choć jego treść była przez Kompanię utrzymywana w tajemnicy.

W pierwszym tygodniu sierpnia Kompania Węglowa poinformowała o opracowaniu tzw. założeń planu naprawczego na lata 2014-2020. Wówczas jeszcze dość enigmatycznie i bardzo ogólnie przedstawiała swoją receptę na sukces. – Plan przewiduje zmianę modelu organizacyjnego firmy, dofinansowanie jej działalności ze źródeł zewnętrznych oraz przekształcenia w składzie akcjonariatu. Zamierzeniem Zarządu Kompanii, w trakcie prac nad planem naprawczym, była maksymalna ochrona miejsc pracy – przekonywała wówczas spółka.

Związkowcy zdębieli

We wtorek, 19 sierpnia zarząd KW przekazał przygotowany „Plan naprawczy na lata 2014-2020” do konsultacji stronie społecznej. Związkowcy jako pierwsi zajrzeli do dokumentu opracowanego przez zarząd. Co zawiera dokument? Zdaniem związkowców pomysł sprzedaży czterech kopalń: Jankowice, Piekary, Pokój i Rydułtowy-Anna. Kupcem ma być spółka Węglokoks. – O planach sprzedaży tych kopalń Węglokoksowi prezes Mirosław Taras mówił już podczas spotkania z premierem w ubiegłym tygodniu. Przedstawiciele central związkowych  już wówczas ocenili ten pomysł jako nie do przyjęcia. W praktyce oznaczałoby to powstanie kolejnej spółki węglowej konkurującej z obecnymi spółkami. Węglokoks byłby już nie tylko pośrednikiem w obrocie węglem na rynkach zagranicznych, ale kolejnym producentem. Taka wewnętrzna konkurencja w sektorze, zdaniem związkowców, to samobójstwo – mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności i lider kompanijnych struktur związku. Jeszcze w lipcu prezes zarządu Kompanii Węglowej wspominał jedynie o możliwości prywatyzacji pracowniczej jednego z zakładów. Taras nie ukrywał, że wśród kopalń należących do Kompanii Węglowej jest dziewięć zakładów, które nie będą miały problemów z restrukturyzacją i pięć takich, gdzie będzie to bardzo trudne i będzie trzeba zmienić tam model pracy. Nikt jednak nie wspominał o ich sprzedaży.

To tylko propozycja

Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Kompanii Węglowej Tomasz Zięba potwierdza, że w założeniach planu naprawczego pojawiły się propozycje wymieniane w doniesieniach prasowych. Chodzi m.in. o to, że emeryci górniczy mogą stracić prawo do deputatu węglowego, a także o plan sprzedaży Węglokoksowi czterech kopalń: Piekary, Pokój, Jankowice i Rydułtowy-Anna. Zięba podkreśla, że w założeniach planu naprawczego nie ma punktu o zawieszeniu wypłaty 14. pensji wszystkim pracownikom Kompanii.  – Założenia programu naprawczego są obecnie przedmiotem konsultacji ze stroną społeczną i właścicielem. Priorytetem dla zarządu w pracy nad Planem naprawczym, była maksymalna ochrona miejsc pracy. Nie będziemy informować o sprzedaży kopalń bo to tylko jeden z proponowanych elementów planu, który wymaga konsensusu strony społecznej i właściciela. Poinformujemy o kierunkach restrukturyzacji spółki kiedy program zyska akceptację wszystkich zainteresowanych stron – tłumaczy Zięba.

Kanibalizm gospodarczy

Związki zawodowe są przeciwne założeniom planu naprawczego. – Jesteśmy nastawieni sceptycznie. Nie zgadzamy się na sprzedaż czterech kopalń. Ktoś nawet nazwał ten pomysł kanibalizmem gospodarczym, barwnie oddając istotę sprawy, ponieważ doprowadzi on do stworzenia kolejnej polsko-polskiej konkurencji na rynku węglowym – stwierdza Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Dlaczego Rydułtowy-Anna i Jankowice?

Strona związkowa może tylko przypuszczać, dlaczego w założeniach planu znalazła się propozycja sprzedaży akurat tych czterech kopalń. – Nikt nam tego nie powiedział wprost, ale nie widzimy innego wytłumaczenia niż takie, że Kompania potrzebuje przypływu gotówki. A trudno sprzedać komuś cztery złe kopalnie. Więc trzeba było stworzyć pewnego rodzaju miks, czyli połączyć dwie słabsze i dwie lepsze kopalnie po to, by ktoś zechciał kupić je jako całość – domyśla się Czerkawski. Tymi dwoma lepszymi kopalniami mają być Rydułtowy-Anna i Jankowice.

Związkowcy nie zgadzają się także na odebranie emerytowanym górnikom uprawnień. – To nie do przyjęcia. Taki manewr był już w tym roku i uważamy, że żadnych skutków nie przyniósł – mówi Czerkawski o zabraniu emerytom po jednej tonie węgla. – Oszczędności na pracownikach są drogą donikąd. Poprawę sytuacji może przynieść jedynie strona dochodowa – uważa.

Strona związkowa ma swój pomysł na ratowanie polskiego górnictwa. To konsolidacja. – Wspólnie wypracowaliśmy własną koncepcję konsolidacji sektora – wyjaśnia Czerkawski. W pierwszej kolejności konsolidacja objęłaby spółki węglowe produkujące węgiel energetyczny: Kompanię Węglową SA i Katowicki Holding Węglowy SA  oraz Węglokoks. Nad przedstawionym przez stronę społeczną pomysłem konsolidacji będzie teraz pracował mieszany zespół roboczy, w skład którego wejdą przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców.

Dzielą zamiast łączyć

Kompania sprzedaż jednego z zakładów ma już za sobą. 31 lipca Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała ostateczną umowę przejęcia Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” od Kompanii Węglowej SA. Kopalnia Knurów-Szczygłowice wydobywa rocznie 3,8 mln ton węgla. Obecnie 38 proc. produkcji stanowi wysokiej jakości węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW. Zasoby bilansowe węgla kamiennego wynoszą 1 260 mln ton, co zapewnia kopalni funkcjonowanie przez ponad 80 lat. Cena transakcji wyniosła  1,49 mld zł Inne pomysły zawarte w „Planie naprawczym na lata 2014-2020” to wydzielenie ze struktur kolejnych spółek. Chodzi o Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Remontowo-Produkcyjny czy Zakład Informatyki i Telekomunikacji.  – Po pierwsze ten pomysł, podobnie jak sprzedaż kopalń, stoi w oczywistej sprzeczności z proponowanym przez nas projektem konsolidacji.  Po drugie wszystkie te zakłady są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania Kompanii. ZGRI czy ZRP powołano po to, aby móc szybko w różnych kopalniach spółki w sposób fachowy prowadzić  działania zabezpieczające. Z kolei ZIT odpowiada za kluczowe, w dzisiejszych czasach, kwestie informatyczne. Nie wyobrażam sobie, że zadania, jakie pełnią te zakłady, można by powierzyć zewnętrznym podmiotom bez szkody dla naszej firmy – podkreśla Grzesik.

Magdalena Sołtys, Adrian Czarnota

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 07.11.2014 18:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Oj @marol ...ryknył żeś jak by ci młotek spod na tyn wielki palec u>nogi oj to musiało boleć!!!!!!.

marol 07.11.2014 14:16
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Objektywny- ty już nic nie pisz prosza cię tłuku jeden!!!

Ben50 07.11.2014 08:12
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Kopalnie sprzedać a prezesom i radzie nadzorczej podwyższyć stawki , ale jaja i to nazywa się PO prostu POlnische wirtschaft !!!

Objektywny 07.11.2014 07:57
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Największym programem naprawczym w przemyśle węglowym było by pogonienie w pierony całej tej niepotrzebnej podwójnej jak np.Kompania du..o administracja - potem +dyrekcja kopalni du..o administracja + zatrudnionych 260 związków i niby działających niepotrzebnych nom związkowców po 300 -tu nadsztygarów na jednej grubie potym po przylepianych niby potrzebnych firm i firmeczek prowadzonych z przywilejami górniczymi jak by robili w ścianach ....chciołbych wiedzieć wiela górników musi robić na jednego z administracji i jak to sie mo do moralności i praw ludzkich,chciałbym wiedziec ile jest zatrudnionej niepotrzebnej administracji i reszty powyżej wymienionych w całym przemyśle węglowym ??????????????????? założa sie że mają nadwaga i przebijają pracujących na nich górników , to i jak to ma nie upaść !!!!

Wojcieszko 06.11.2014 22:51
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

To jest nie do pomyślenia o takiej propozycji ! Ludzie zbierzmy się w kupę na http://www.forumgornicze.pl i porozmawiajmy w cichym gronie o naszych sprawach.