Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zrozumieć biopaliwa

Biopaliwa to dla przeciętnego człowieka pojęcie nie do końca zrozumiałe. Czym różnią się od "zwykłych" paliw? Dlaczego są bezpieczniejsze dla środowiska? I jakie korzyści wynikają z ich stosowania? Zacznijmy może od definicji.

Zrozumieć biopaliwa

Biopaliwo to paliwo, które powstało z organizmów żywych np. roślin, zwierząt, czy mikroorganizmów. Zwykłe paliwa pochodzą z źródeł nieodnawialnych. Kolejną różnicą jest to, że podczas spalania biopaliw do atmosfery uwalnianych jest mniej substancji szkodliwych. Dzieje się tak, ponieważ rośliny nie zawierają metali ciężkich oraz siarki. Pod kontrolą jest też emisja dwutlenku węgla.

Specjaliści wyróżniają 3 generacje biopaliw. Do pierwszej generacji należą paliwa produkowane z cukru, skrobi i oleju roślinnego. Druga generacja wytwarzane są surowców trwałych np. celulozowych resztek organicznych. Natomiast do trzeciej generacji zalicza się paliwa pozyskiwane z glonów i innych mikroorganizmów.

Proces produkcji biopaliw jest pod ścisłą kontrolą. Po spełnieniu wszystkich warunków surowiec otrzymuje certyfikat ISCC. Wytyczne dotyczą zrównoważonego wytwarzania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. System certyfikacji umożliwia też sprawdzanie przez klientów poziomu emisji gazów cieplarnianych podczas wszystkich etapów produkcji i dystrybucji  biopaliwa. Obecnie do sprzedaży mogą być wprowadzone tylko paliwa, które przeszły proces certyfikacji ISCC.

Ciekawostką jest fakt, że najbardziej wydajnym źródłem biopaliw są glony. Dzięki specyficznym warunkom ich hodowli można uzyskać trzydziestokrotnie większą efektywność niż w przypadku pozostałych surowców. Najbardziej popularne są jednak biopaliwa produkowane z rzepaku, kukurydzy. Produkcją biopaliw zajmuje się też wielu rolników w Polsce. W Polsce tradycyjne rejony uprawy roślin wykorzystywanych do produkcji biopaliw to Wielkopolska, Kujawy i Pomorze oraz Dolny Śląsk.

Certyfikacja ISCC, która jest zgodna z prawem Unii Europejskiej jest dostępna także w naszym kraju. Wiele podmiotów gospodarczych widzi w produkcji biopaliw biznes przyszłości i już teraz chętnie się tym zajmuje. Władze państwowe i unijne również przyczyniają się do wzrostu zainteresowania tego działu produkcji rolnej proponując subwencje dla gospodarstw zajmujących się wytwarzaniem biopaliw.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].