Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Rybnik jest przyjazny dla niepełnosprawnych?

Czy w Rybnik łatwo się poruszać np. o kulach bądź na wózku inwalidzkim? Prezydent uważa, że Rybnik nie odstaje od miast Europy, jednak inne światło na sprawę rzucają sami niepełnosprawni.

Czy Rybnik jest przyjazny dla niepełnosprawnych?
fot. stock.xchng

W czwartek, 12 grudnia, w Zespole Szkół nr 6 w Rybniku – Boguszowicach uroczyście przekazano do użytku nową windę, która służyć ma przede wszystkim niepełnosprawnym uczniom szkoły. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, czy Rybnik jest przestrzenią dostępną dla niepełnosprawnych mieszkańców.

Szkoła w Boguszowicach ma się z czego cieszyć. Winda za prawie 600 tys. złotych, w całości sfinansowana z budżetu miasta była warunkiem przeprowadzki z poprzedniej placówki. Rok temu, gdy szkoła przeniosła się do Boguszowic, niepełnosprawni poruszać musieli się tam po schodach, od zeszłego tygodnia ich przestrzeń ulegnie jednak znacznej zmianie.

Winda była warunkiem

- Mamy wiele osób z niepełnosprawnością ruchową, są osoby na wózkach, ale są też i takie, które mają problemy z poruszaniem się, choć teoretycznie chodzą o własnych siłach – mówi Grażyna Adamczyk, dyrektor ZS6. Winda zatrzymuje się na każdym poziomie szkoły, nawet na półpiętrach. - Wielkie podziękowania trzeba skierować do urzędu miasta, bo były to pieniądze całkowicie z budżetu miasta. Winda była warunkiem przeprowadzki do Boguszowic, miasto wywiązało się z obietnicy, czekaliśmy rok, ale poślizg wynikał z procedur i trybu przetargu – dodaje dyrektor szkoły.

Adam Fudali, prezydent Rybnika, przyznaje, że Rybnik nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o przystosowywanie przestrzeni publicznej do potrzeb niepełnosprawnych. - Mam porównanie, jako osoba niepełnosprawna, z miastami z Europy, z Francji czy Niemiec i muszę powiedzieć, że nie odstajemy – przyznaje Fudali. - Muszę powiedzieć, że robimy wiele, by dostosowywać jednostki użyteczności publicznej, szkoły czy miejsca kultury. Pojawiają się windy, dostosowujemy przeszkody – dodaje prezydent.

Mogłoby być lepiej

Niemal rok temu poruszyliśmy temat barier architektonicznych, o zdanie prosząc Hannę Pasterny, niewidomą pisarkę, pracującą na co dzień w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, która jest także ambasadorem niepełnosprawnych w walce o dostęp do przestrzeni publicznej. - Prawda jest taka, że mogłoby być lepiej. Od zeszłego roku trochę się zmieniło, jednak podam prosty przykład. Na początku 2012 roku otrzymaliśmy informacje o tym, że na skrzyżowaniu na ul. Chrobrego przejścia dla pieszych wyposażone zostaną w sygnalizatory dla niewidomych. Miało się to stać w pierwszej połowie tego roku. I na dziś nic się nie dzieje – mówi Hanna Pasterny.

Bardziej optymistycznie na sprawę patrzy Bartosz Fojt, niepełnosprawny stażysta CRIS. - Przyznam szczerze, że nie jest źle. Oczywiście, można poprawić wiele rzeczy, jednak dla mnie, osoby poruszającej się o kulach, przemieszczanie się przychodzi w miarę sprawnie – mówi. - Problemem są te firmy i instytucje, w których wind i innych udogodnień jeszcze nie ma, w takich miejscach pojawia się problem. Szkoda, że te miejsca – nie należące do miasta, ale jednak traktowane jako praktycznie przestrzeń publiczna, nie myśli się o niepełnosprawnych – mówi Fojt. Ten smutny aspekt rzeczywistości zauważa także magistrat. - Proszę spojrzeć na sytuację, ze miejscami parkingowymi, przeznaczonymi dla niepełnosprawnych. Jak często widzimy tam samochody nieuprawnione? Najpierw trzeba zmienić mentalność, by zmieniać przestrzeń – kończy Fudali.

Ludzie

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~nie mam nóg (83.29. * .248) 21.12.2012 13:16

@cvvv - mam jechać do jakiegos zakładu pracy żeby się załatwić??? Skoro nie ma toalet publicznych z prawdziwego-europejskiego zdarzenia, to prosiłbym Pana prezydenta, aby nie mówił, że Rybnik nie odbiega poziomem od miast Europy Zachodniej. A dziennikarza, aby nie wierzył każdemu słowu rozmówcy, aby pomyślał trochę, wczuwając się w rolę osoby na wózku. Prawda jest taka, że nie warto wyjeżdżać na miasto, bo - w razie czego - ryzykuje się narobieniem pod siebie. Smutne...

~dociaae (83.10. * .224) 21.12.2012 11:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Popatrzmy na NFZ w Rybniku...jak osoby niepełnosprawne mogą tam coś załatwić, jak trzeba pokonać kilkanaście schodów? NFZ !!!, który ma dawać przykład tego, że osoby niepełnosprawne nie zostają same ze swoim problemem

~cvvv (83.15. * .218) 21.12.2012 08:32

w ZGM ma kościuszki :P

~nie mam nóg (83.27. * .241) 20.12.2012 14:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jestem osobą na wózku. Prosze podac mi miejsca w Rybniku, gdzie moge wózkiem wjechać do tolaety i wewnątrz kabiny przesiąśc sie na deskę sedesową?

~Aldona33 (77.252. * .133) 20.12.2012 13:33

CRIS się wypowiada, a swoja siedzibe ma totalnie nieprzygotowana do osob niepelnosprawnych.