Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Urząd pracy pozyskał pieniądze dla nowych firm

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku mogą kolejny raz powiedzieć: „Znowu się udało!”. Tym razem z pozyskanych przez nich funduszy aż 600 tys. zł przeznaczonych jest dla przyszłych przedsiębiorców, czyli tych, którzy z PUP chcą zacząć swą działalność gospodarczą, oraz na dofinansowanie nowych miejsc pracy.

Urząd pracy pozyskał pieniądze dla nowych firm
Hanna Wita zapewnia, że choć ponad 100 rybniczan już założyło firmy, pieniędzy wystarczy dla nowych przedsiębiorców / FOT: mg

Pierwszy milion trzeba ukraść?

Nie trzeba. Nie potrzebny nawet milion. Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku wspomaga przedsiębiorców o wiele mniejszą kwotą, która – jak się okazuje i co udowadniają statystyki – w pełni wystarczy, by na rynku się utrzymać. - Bardzo dużo osób bezrobotnych jest zainteresowanych rozpoczynaniem działalności i pozyskaniem tych dodatkowych środków. Jesteśmy trochę ograniczeni funduszami, ale gdzie tylko pojawi się okazja staramy się pozyskiwać kolejne pieniądze – mówi Hanna Wita, kierownik działu ds. instrumentów rynku pracy.

Każdorazowo – prócz osób objętych specjalnym programem – PUP dla przyszłego przedsiębiorcy przeznacza 15 tys. zł. Jak przyznają pracownicy urzędu pracy, te pieniądze to dobry start i pierwszy zastrzyk gotówki dla przedsiębiorcy, który musi przecież wyposażyć się w odpowiednie instrumenty, w zależności od branży jaką wybiera. A jaka branża jest w Rybniku najbardziej oblegana? Niespodzianek nie ma, jednak pojawiają się także wśród projektów bardziej ambitne propozycje.

Usługi, usługi i jeszcze raz usługi

Jak przyznaje Hanna Wita, przyszli przedsiębiorcy w większości startują na rynku usług. - To najpopularniejsze projekty. Usługi budowlane, fryzjerstwo czy kosmetyka. Tego jest naprawdę bardzo dużo. Często pojawia się także handel, mniej produkcja, gdyż to już bardziej specjalistyczna branża – mówi kierownik. - Prócz tego, zdarza się także, że dofinansowujemy coś niekonwencjonalnego. Jak na przykład projektantów, studia projektowe – dodaje.

Pomysłów na własny biznes jest mnóstwo, nie każdy jednak może dofinansowanie otrzymać. PUP, z racji ograniczonych środków finansowych na pomoc dla nowych przedsiębiorstw opracował szereg wymagań, dzięki którym pieniądze otrzymają ci, którzy rzeczywiście ich potrzebują, a swym pomysłem i kwalifikacjami gwarantują utrzymanie na rynku. - Pierwszy i podstawowy warunek to oczywiście rejestracja w urzędzie pracy. Osoba ubiegająca się o te środki finansowe, jeśli jest u nas zarejestrowana od dłuższego czasu, nie mogła w ostatnich 12 miesiącach odmówić podjęcia pracy i czy skierowania na kurs. Ubiegający się musi być u nas zarejestrowany przynajmniej 3 miesiące – mówi Hanna Wita. - Prócz tego mamy szereg innych kryteriów, pod kątem których rozpatrujemy złożone wnioski – dodaje.

Elektryk fryzjerem nie zostanie

Podstawą do otrzymania pieniędzy jest złożenie stosownego wniosku, oraz biznesplanu, projektu przedsiębiorstwa. W tej materii wykazać się trzeba przede wszystkim kwalifikacjami, które potwierdzają, że zdolni jesteśmy do prowadzenia danej działalności. - Co to znaczy? By udostępnić komuś środki, chcemy być pewni, że da on radę utrzymać się na rynku przynajmniej przez rok. To jeden z warunków umowy pomiędzy nami – mówi Hanna Wita. Udokumentować swoje kwalifikacje można załączają wszelkiego rodzaju zaświadczenia o kursach i stażach, które mogą być przydatne w danej dziedzinie. Fryzjer musi mieć skończony kurs, a elektryk czy budowlaniec uprawnienia. Bez tego nie ma co liczyć na pieniądze z PUP. Oczywiście, nie ma zamkniętego katalogu dokumentów wymaganych. - Każdy dokument, który udowadnia jakąkolwiek działalność na rynku pracy może być atutem. Problemem są jedynie ci, którzy faktycznie pracowali w jakiejś branży, np. budowlance, lecz robili to „na czarno”. Tutaj pojawia się problem, bo mają wiedzę i doświadczenie, nie mogą go jednak udokumentować – wspomina kierownik działu ds. instrumentów rynku pracy.

Mimo różnych wymagań pozyskanie pieniędzy z urzędu pracy nie jest misją niemożliwą – wręcz przeciwnie, coraz więcej osób przekonuje się, że taka droga kariery to dobry start. W tym roku już 101 mieszkańców powiatu rozpoczęło działalność posiłkując się pieniędzy z PUP. A jak te firmy funkcjonują na rynku już po okresie wymaganym w umowie? - Nie zdarzyło się nam jeszcze, by jakakolwiek firma upadła w okresie tego wymaganego roku. Kiedyś sprawdzaliśmy dla własnej wiadomości, jak funkcjonują firmy założone z naszą pomocą, to znaczy, ilu z tamtych przedsiębiorców po okresie np. dwóch lat do nas wraca i muszę przyznać, że odsetek jest naprawdę niewielki – kończy Hanna Wita.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jan Niezbędny (80.128. * .87) 30.10.2012 00:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

lepiej by szkolenia do tłuków zrobili bo te FIRMY i tak po 2 latach są zamykane a zakupiony towar (maszyny auto itp...)zostaje u właściela . pozdrawiam

~olekkelo (188.137. * .101) 29.10.2012 22:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

radzę trochę poczytać, albo przynajmniej rozejrzeć się....pani pracowita

~pracowita (87.101. * .60) 29.10.2012 15:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie znasz dokladnych statystyk, wiec nie piernicz, ze "kropla w morzu". Nie mierz wszystkich swoja miara!

~olekkelo (188.137. * .101) 29.10.2012 15:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

oczywiście że są wyjątki, ale to kropelka w morzu

~Torres do ponizej (85.1. * .76) 28.10.2012 15:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A to dlaczego, ja znam mloda dziewczyne, ktora taka pomoc dostala( ma 25 lat)-teraz zatrudnia juz 3 osoby. Interes idzie bo jest pracowita, sumienna i dobra w tym co robi.
Siedziec i plakac umie kazdy.

~bezrobotna (91.146. * .11) 28.10.2012 15:12
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

śmiać mi się chce jak czytam o tego rodzaju pomocy.

~olekkelo (188.137. * .101) 26.10.2012 10:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

proszę podać realne statystyki ile dokładnie osób pozamykało firmy po upływie 2óch, 3ech lat. W Raciborzu jakiś roku temu podawali że prawie 80% osób pozamykało firmy, właśnie ci, którzy korzystali ze środków na start. Utrzymać firmę przez rok w dodatku na mniejszym zusie to nie jest jakiś duży wysiłek, a pieniądze pozyskane (a następnie przepaszczone) przez osobę korzystającą z pieniędzy unijnych są bezpowrotnie stracone. Lepiej byłoby zainwestować w firmy, które są już na rynku jakiś czas i wykazują normalne bądź przyzwoite dochody na tyle, że te pieniądze nie przepadną. A tak, jeden z drugim kupi laptopa, biurko i się cieszy. Bo 12x400zł to nie jest tak dużo. Zresztą prędzej dostanie dofinansowanie osoba po zawodowce, niż osoba po studiach, bo jak wcześniej pewna pracownica rybnickiego PUP powiedziała, ta ostatnia ma większe predyspozycje i szansę zdobycia pracy, niż ten niewykształcony, więc pozyskanie takich środków jest znikome. W żaden sposób nie chcę umniejszyć osobom, które te środki pozyskują, ale czasami warto zastanowić się kto właśnie te środki uzyskał i jaki w tym był na prawdę cel.