Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czeski w biznesie - nowy kierunek w Rybniku już za rok?

Przedstawiciele środowisk akademickich, urzędnicy miejscy oraz lokalni działacze spotkali się w czwartek, 9 sierpnia, w budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Rudzkiej, by porozmawiać o potencjalnych możliwościach rozwoju uniwersytetu.

 

Czeski w biznesie - nowy kierunek w Rybniku już za rok?
Dr Marta Cuber / fot. MG

„Uniwersytet w kryzysie?” - bo taką nazwę przyjęła ta konferencja – miała za zadania zbadać zagrożenia dla istnienia w Rybniku oddziału uniwersytetu, jego obecną kondycję w lokalnej świadomości oraz jakie są prognozy na przyszłość.

Jeden kierunek na trzech uczelniach

- Cieszę się, że spotykamy się w takim gronie i chciałabym, aby te spotkania stały się tradycją, by w podobnym gronie spotykała się rada rybnickiego uniwersytetu – mówiła dr Marta Cuber, kierownik rybnickiego oddziału UŚ.

Na razie słowem kluczem jest „przestrzeń”  i tak każda z uczelni mogłaby coś do niego dorzucić - dr Marta Cuber o kierunku interdyscylplinarnym na kampusie

Główny temat zeszłotygodniowego spotkania, który przewijał się przez większość wypowiedzi oraz wystąpień, to kierunek interdyscyplinarny, potencjalny hit na rynku uczelni akademickich, rodzaj studiów, który nigdzie indziej w Polsce nie byłby spotykany. - Interdyscyplinarność to połączenie aspektów kilku kierunków na trzech rybnickich uczelniach. Taki kierunek jest już przygotowywany – zapowiada Marta Cuber. - Na razie słowem kluczem jest „przestrzeń” - i tak każda z uczelni mogłaby coś do niego dorzucić, UŚ na przykład zajęcia z estetyki na filologii polskiej, Politechnika Śląska zaś na przykład urbanistykę – dodaje kierownik oddziału UŚ. - Interdyscyplinarność jest kierunkiem, w który warto pójść, nie będzie to jednak łatwe – zaznacza prof. Krzysztof Uniłowski z Wydziału Filologicznego UŚ. - Każdy wydział finansuje się sam, każda uczelnia to osobna jednostka, stworzenie całej oferty studiów interdyscyplinarnych będzie szalenie trudne – zaznacza. Jeśli Rybnik w nadchodzącym roku akademickim nie wypracuje solidnej oferty dla potencjalnych studentów na lata 2013/2014, może się okazać, że za rok rekrutacji nie będzie, a to wiąże się z powolną śmiercią tego ośrodka. Jest jednak wciąż nadzieja.

Czeski w modzie

Wszyscy obecni na konferencji zgodzili się, iż obecnie w modzie są studia slawistyczne, szczególnie język czeski, tak bardzo powiązany z naszym subregionem. Nie dziwi więc fakt, że potencjalni rybniccy studenci ten kierunek na oddziale UŚ powitaliby z entuzjazmem. I już dziś wiadomo, że jest to możliwe. - Władze slawistyki w Katowicach są bardzo otwarte na tę propozycję i wydaje mi się, że jeśli odpowiednio silny impuls wyjdzie z tutejszego środowiska, język czeski możemy mieć w Rybnik być może nawet za rok – zapowiedział prof. Uniłowski. Czy byłaby to czysta filologia słowiańska? Raczej nie. Dr Marta Cuber uważa, że siłą nowoczesnych kierunków studiów jest ich potencjał praktyczny, wręcz handlowy. - Nagie kierunki nie cieszą się zainteresowaniem. W przypadku czeskiego, najlepszą opcją byłby np. czeski w biznesie, albo język czeski z naciskiem na język techniczny – zaznaczyła.

Połączenie tych dwóch – czyli na przykład dobrego inżyniera i dobrego prawnika – jest czymś bardzo atrakcyjnym, a taki pracownik bardzo pożądany - z-ca prezydenta Michał Śmigielski o przyszłych rybnickich "omnibusach"

Inny aspekt problemu studiowania w Rybniku przedstawił obecny na konferencji Adam Fudali, prezydent miasta. - Urząd miasta, jako pracodawca, szuka pracownika uniwersalnego, omnibusa. Dziś już mniejszym wzięciem cieszą się kierunku specjalistyczne. Potrzeba natomiast kogoś, kto zna się na wielu dziedzinach życia – mówił prezydent, wtórował mu w tym zresztą jego z-ca, Michał Śmigielski. - Jeśli mamy świetnego technika, który naprawdę dobrze opracowuje projekty, a nie ma zielonego pojęcia np. o prawie i umowach, a z drugiej strony świetnego prawnika i radcę prawnego, który jednak nie jest technikiem, to połączenie tych dwóch – czyli dobrego inżyniera i dobrego prawnika – jest czymś bardzo atrakcyjnym, a taki pracownik bardzo pożądany – wspomniał Śmigielski. Odpowiedź ta padła w kontekście pytania dr Cuber, jak urząd miasta, jako potencjalny pracodawca zareagowałby na otwarcie w Rybniku wydziału prawa i administracji. Czy oznacza to jednak, że rybnicki ośrodek będzie się rozrastał a jego oferta będzie się poszerzała? Nie wiadomo – na razie władze skupiają się na poszerzeniu obecnych wydziałów i kierunków o dodatkowe specjalności. Pytanie tylko, czy to wystarczy? Jeśli nie, być może doczekamy się w Rybniku kolejnych nowych kierunków – czeski w biznesie, dziennikarstwo, a być może prawo i administracja?

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].