Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Aż 300 kontroli w miesiącu - straż miejska włącza się w akcję "Zdemaskuj smog"

W związku ze startem kampanii „Zdemaskuj smog”, straż miejska w Wodzisławiu planuje częstsze kontrole domowych palenisk. Funkcjonariusze sprawdzą, czym mieszkańcy palą w piecach.

Aż 300 kontroli w miesiącu - straż miejska włącza się w akcję "Zdemaskuj smog"

Mieszkańcy Wodzisławia Śl. muszą liczyć się z częstszymi kontrolami domowych palenisk przez strażników miejskich. Łączy się to z rozpoczęciem przez miasto kampanii ekologicznej "Zdemaskuj smog". - "Zdemaskuj smog" to kampania informacyjna o charakterze lokalnym. W ramach tego przedsięwzięcia poruszamy kwestię zanieczyszczeń powietrza, pokazujemy, jak szkodliwy wpływ mają na nasze zdrowie i - przede wszystkim - podpowiadamy, jak "zdemaskować smog", czyli prezentujemy gotowe rozwiązania na to, jak skutecznie zapobiegać niskiej emisji i walczyć ze smogiem - mówi Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wodzisławiu.

Kontroli ma być naprawdę dużo i będą dotyczyły domostw na terenie całego miasta. Założenie jest takie, by strażnicy przeprowadzali około 300 kontroli w miesiącu, minimum 70 tygodniowo. - W poniedziałek funkcjonariusze przeprowadzili 10 takich kontroli - informuje Anna Szweda-Piguła.

Mieszkańcy mogą się spodziewać wizyt strażników nie tylko przed południem, ale również w godzinach popołudniowych i wieczornych. Strażnicy najpierw ocenią stan kotłowni - sprawdzą, co się w niej znajduje, czynie są tam gromadzone śmieci. Funkcjonariusze będą również wyposażeni w specjalne pojemniki do pobierania próbek popiołu do analizy. Jeśli uznają, że zajdzie taka konieczność, popiół zostanie pobrany i wysłany do analizy. Podczas późniejszego badania do wychwycenia jest wszystko, co zostało nielegalnie spalone.

Wzmożone kontrole będą trwały przez cały sezon grzewczy. Wszystko po to, by sprawdzić, czy w danym domostwie nie są spalane śmieci. Powód akcji to oczywiście walka z niską emisją.

20 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~hmmmm (89.79. * .38) 01.12.2016 08:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I jak tam, jakieś nowe newsy? Czy już po kontrolach i był to pic na wodę?

~Goostek (93.179. * .34) 26.11.2016 20:49
oceniono 18 razy
-18
Zgłoś

Widzę że większość wpisów to od samych,, blokorzy,, co nie mają pojęcia o paleniu w piecu..jak już widzą dym to zaraz myślą że opony są spalane..najlepszy węgiel zawsze będzie dawał dym..zwłaszcza przy rozpalaniu..kontrole niczego nie zmienią ..sam bym chetnie ogrzewał dom gazem ..jakby mnie było stać na niego..

panskieoko 24.11.2016 12:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a co na to specjalista z Pszowa towarzysz zezem vel gyniuś

zxc 24.11.2016 08:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zobaczymy jaka będzie skuteczność tych kontroli bo z dużej chmury mały deszcz. Mam nadzieję, że poznamy wyniki akcji niebawem i że już nie będzie żadnych pouczeń tylko surowe kary. Śmieci w piecu 500 zł albo Sąd i kolegium. Czas pouczeń minął.

zxc 24.11.2016 08:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W centrum Wodzisławia to sprawdzić trzeba dwie lokalizacje: Młyn który popołudniem/wieczorem kopci na pół miasta że aż robi się szaro i Kubuś przy rynku który najczęściej rano mocno daje w luft. Nie wiem co tam za piece i opał mają ale powinno to być bezwzględnie zakazane. Kopcą że pół miasta jest siwe z powodu tylko tych dwóch miejsc.

~ciekawy (83.4. * .66) 24.11.2016 08:27

czysta prawda, dlatego 100 kontroli ale DZIENNIE , cała dzielnica do skontrolowania na raz, a pozatym widać kto powinien być w pierwszej kolejności skontrolowany

~zawada (193.150. * .2) 24.11.2016 07:56

ZAPRASZAMY DO ZAWADY NA ULICĘ DŁUGĄ! SPACER PO GODZINIE 20 JEST NIEMOŻLIWY PONIEWAŻ MOŻNA STRACIĆ PRZYTOMNOŚĆ, BO TYLE PLASTIKU SIĘ PALI...

~esio (188.137. * .67) 23.11.2016 19:38
oceniono 28 razy
-26
Zgłoś

no jo mom nadzieja że te ognisko na koksowni je ekologiczne....

~ciekawy (188.137. * .185) 23.11.2016 17:32
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Co to jest 10 kontroli dziennie?? Raz w tygodniu na każdą dzielnicę powinien być robiony bez uprzedzenia nalot i wtedy skontrolować 100-200 domów dziennie.a zresztą dobrze widać i czuć kto powinien być sprawdzany w pierwszej kolejności

~kruk2 (83.29. * .210) 23.11.2016 13:13
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Jeżeli Ktoś uruchamia kampanię informacyjną, która ma jakiś cel, to należy ją prowadzić rzetelnie , a nie powodować jeszcze większa dezinformację odnośnie świadomości ekologicznej społeczeństwa .Kontrola czym kto pali ,a co to niby ma poprawić ? Humor sąsiadowi, którego powiedzmy stać na ogrzewanie domu gazem ,czy też organizatorom kampanii ,którzy udają, że coś robią .A może by tak każdy zaczął od siebie . Do pracy na piechotę albo rowerem .W domu wyłącz prąd i centralne ogrzewanie .Uwierzcie mi Smogu by nie było ,wygody by nie było ale za to jakie powietrze !!!

panskieoko 23.11.2016 08:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

czekam na stanowisko w tej sprawie towarzysza zezem vel gyniuś koło już zabrał głos.

Arteks 22.11.2016 23:24
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Każdy kto w XXI wieku pali śmieci w piecu jest degeneratem społecznym. Takich ludzi poza karą finansową należałoby kierować na jakieś obowiązkowe szkolenia resocjalizacyjne.

~nikt@ważny (91.224. * .15) 22.11.2016 22:59
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

no i w końcu dobrze wydane pieniądze przez lokalne władze a i dla SM jakieś pole do popisu a nie chowanie się po krzakach z fotoradarem

~ekoeko (91.225. * .116) 22.11.2016 21:42
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Przez portfel do rozumu. Chyba jedyna możliwość edukacji społeczeństwa. Czy takie kontrole straż będzie przeprowadzać również poza Wodzisławiem? W Bytomiu używają drona - to mogłoby usprawnić pracę.

~mihash (188.137. * .7) 22.11.2016 20:59
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Władze regionu mogłyby się zająć tematem zgazowania węgla albo wydobywaniem metanu bez konieczności budowy kopalń. Węgla na śląsku mamy dużo, więc temat jest dość ciekawy.

beg 22.11.2016 20:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Gostek ma rację transport samochodowy także ma swój udział w smogu.Najgorsze są samochody z silnikami diesla.Te spaliny są zabójcze z diesli.Policja mogłaby dużo pomóc bo kierowcy dieslów osobowki gdy podjadę pod sklep czy pod blokami mieszkalnymi stoją często wiele minut na zapalonym silniku i trują wszystkich wokół.Spaliny diesla niedawno zostały uznane za szkodliwe na równi z azbestem."Pojawiły się alarmujące informacje dla właścicieli aut z silnikiem diesla. Spaliny takich samochodów są bardziej rakotwórcze niż spaliny aut benzynowych. To wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia i Agencji Badania Raka. Materiał „Faktów TVN” tu więcej http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/spaliny-samochodow-z-silnikiem-diesla-sa-bardziej-rakotworcze,530831.html

koło 22.11.2016 20:01
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Jaki ma to sens, skoro w Pszowie kotroli nie ma, a granice nie zatrzymają dymu. Sąsiad oficjalnie dziś podpalił liście, kopciło się że maskara, bo nie chciało mu się tego kompostować. Nie rozumiem ludzi, po co palić śmieci, skoro i tak się płaci za wywóz tych śmieci. Debilizm nie ma umiaru, nikt mi nie powie że śmieciami da się coś ogrzać.@Goostek, bidoczku, widza że ty też kasy na chałpa nimosz bezto zazdrość cie zżero i musisz płacić ostre pinądze ciepłowni, aby ci śmieciami zapoliła, byś mioł ciepło w króliczoku. Wiysz jakimi śmieciami ciepłownie polą?

~Goostek (93.179. * .34) 22.11.2016 19:54
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jakoś nikt nie mówi o transporcie..ile szkodliwych substancji jest wprowadzanych do atmosfery..smog powstaje nie tylko ze spalania odpadów ale przede wszystkim węgla ..mogą robić i tysiąc kontroli w tygodniu i tak nic tego nie zmieni..chyba że cały region czesko- śląski przejdzie na opalanie gazem..a tu tylko jak zwykle propaganda i wymyślanie pseudo haseł..

~takdalej (89.79. * .38) 22.11.2016 19:46
oceniono 9 razy
9
Zgłoś

Brawo! Tylko kontrole i surowe mandaty, a jak jest max 500zł i więcej się nie da, to ponawiać w tym samym miejscu kontrole za miesiąc i znowu wlepić 500zł. tylko w taki sposób da się coś zdziałać, ulotki i plakaty nic nie zdziałają, kasa wyrzucona w błoto. Już lepiej podnieść pensje kontrolującym piece, żeby robili to rzetelniej i nie dawali się przekupić.

beg 22.11.2016 19:35
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

I bardzo dobrze.Kontroli powinno być dużo tak aby ten kto spala śmieci liczył się że wcześniej czy później na sucho mu nie ujdzie.