Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jakie temperatury utrzymywać w budynku w okresie grzewczym?

Utrzymanie w ryzach idealnej temperatury w domowych pomieszczeniach jest zadaniem o tyle ważnym, że w bezpośredni sposób przekłada się na nasze poczucie komfortu, a w pośredni – na nasze zdrowie. Budynek mieszkalny najczęściej ma wydzielone pomieszczenia – czy utrzymywanie w nich tej samej temperatury przez cały rok jest dobrym pomysłem?

Jakie temperatury utrzymywać w budynku w okresie grzewczym?

Odczuwanie komfortu cieplnego jest zindywidualizowane, jednak możemy dokonać ogólnego rozróżnienia dla większości osób starszych, najmłodszych i prowadzących siedzący tryb życia oraz dla grupy tworzonej przez osoby uprawiające różne formy aktywności fizycznej. Pierwsi będą się lepiej czuli w pomieszczeniach o wyższej temperaturze, przedstawiciele grupy drugiej – tam, gdzie jest chłodniej. Trzeba również zaznaczyć, że na odczuwanie komfortu cieplnego duży wpływ ma odpowiednia dla danej temperatury wilgotność panująca w pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy ocieplane przez urządzenia grzewcze powietrze jest przesuszone, a poziom stężenia pary wodnej w powietrzu niebezpiecznie dla naszego zdrowia pikuje w dół. Sprzyja to rozwojowi bakterii i stopniowej utracie przez organizm zdolności do odparcia ich ataku. Przykładów na to mamy każdej zimy aż nadto, kiedy wyraźnie zwiększa się ilość infekcji – przyczyną wielu z nich jest nieprawidłowa temperatura i poziom wilgotności panujące w pomieszczeniach.

Nieodpowiednia temperatura źle wpływa na nasze samopoczucie fizyczne, ale ma znaczenie również dla zachowania pełni sił umysłowych – przebywając w zbyt mocno nagrzanych wnętrzach, czujemy rozdrażnienie, a brak koncentracji skutecznie utrudnia nam codzienną pracę. Co więcej – w takich pomieszczeniach trudno również o wysoką jakość i zbawienne działanie snu. Inaczej postrzegamy również temperatury o różnych porach roku – w miesiącach letnich jesteśmy przygotowani na panujące wysokie temperatury, a im bliżej przełomu jesieni i zimy, tym bardziej wzrasta nasza tolerancja na przebywanie w chłodniejszych wnętrzach.

W szczególnej sytuacji są ci, którzy korzystają z dobrodziejstw sieci ciepłowniczych. Ciepło jest przesyłane do mieszkań w określonych okresach czasu, a rozpoczęcie sezonu grzewczego nie zawsze przypada na pierwsze chłodne dni, które zdarzyć się mogą już jesienią. Jeśli dodatkowo osoby te nie dysponują możliwością regulowania grzejników kolankowych starego typu, może dojść i do takiej sytuacji, że utrzymująca się zimą w mieszkaniach temperatura jest zbyt wysoka, co prowadzi do niepotrzebnego zużywania energii potrzebnej na jej wysłanie. Jednak obecnie duża liczba grzejników, nawet starego typu, wyposażona jest co najmniej w termostaty, dzięki którym możemy sami regulować stopień nagrzania naszych kaloryferów.

Bardziej skomplikowane i rozbudowane systemy pozwalają na ustawienie optymalnej temperatury w trybie tygodniowym, w którym ustalić możemy zakres wymaganego ciepła panującego w pomieszczeniach na każdą godzinę od poniedziałku do niedzieli. Połączone w system cieplny programatory temperatury pokojowej mogą też współpracować z czujnikami pogodowymi, które reagują na zmianę aury i – w razie potrzeby – zwiększają lub zmniejszają moc urządzeń grzewczych. Tego typu rozwiązania są szczególnie efektywne w przypadku kotłów kondensacyjnych, a także zasilanych energią elektryczną pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem.

Jeśli dysponujemy takimi programatorami i współpracującymi z nimi urządzeniami grzewczymi, możemy dla każdego z pomieszczeń wyznaczyć inną, odpowiednią dla nas temperaturę. Oczywiście nie jedną i tę samą dla całego budynku, bo należy tutaj wyróżnić:

- sypialnie, w których optymalna temperatura mieści się w przedziale 16-18 stopni Celsjusza,

- łazienki, gdzie panują najwyższe w całym budynku temperatury – od 22 do nawet 25 stopni Celsjusza,

- salony, pokoje gościnne i poszczególnych mieszkańców – około 21, 22 stopnie Celsjusza.

Ponieważ budynek mieszkalny zawiera w sobie również pomieszczenia o innym przeznaczeniu, warto dodać, że najlepsza dla nich temperatura zależna jest od sposobu ich użytkowania. Jeśli jest to garaż przylegający do bryły budynku i jeśli nie przebiega w jego wnętrzu część instalacji wodnej, a składowane w nim przedmioty nie wymagają wyższej temperatury do zachowania swojej funkcjonalności, panująca w nim zimą temperatura oscylująca w okolicach zera nie wymaga zwiększania. Inaczej, jeżeli pomieszczenie tego typu zawiera w sobie część, w której umieszczamy jesienią wykonane wtedy przetwory domowe i inne produkty spożywcze – optymalna temperatura w takim wnętrzu powinna mieścić się w przedziale 11-14 stopni Celsjusza.

Źródło: www.castorama.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].