Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ranking miejscowości i gmin turystycznych w Polsce. Jak wypada nasz region?

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, tylko w zeszłym roku z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 26,9 mln turystów.

Ranking miejscowości i gmin turystycznych w Polsce. Jak wypada nasz region?

Goście z zagranicy w zdecydowanej większości zatrzymywali się w hotelach (74,2 proc.). Turyści krajowi hotel wybierali zdecydowanie rzadziej (39,1 proc.), częściej natomiast nocowali w zakładach uzdrowiskowych (16,2 proc.), miejscach klasyfikowanych jako „pozostałe obiekty” (15,4 proc.) oraz ośrodkach wczasowych (13,3 proc.).

Baza noclegowa w Polsce...

Turystycznych obiektów noclegowych w Polsce GUS naliczył w 2015 r. ponad 10 tys., najwięcej w województwach: pomorskim (1512) i małopolskim (1448). Zaznaczono przy tym, że liczby te dotyczą wyłącznie obiektów, które złożyły sprawozdanie i działały w dniu 31 lipca.

Na poziomie gminnym na pierwszym miejscu pod względem wielkości bazy noclegowej znalazło się Władysławowo, w którym odnotowano 317 tego typu obiektów. W następnym w kolejności Zakopanem miejsc, w którym można spędzić noc, według danych GUS było 267.

W sumie w jedenastu gminach takich obiektów było więcej niż 100. Poza Władysławowem i Zakopanem były to: Kraków (240), Mielno (186), Rewal (166), Karpacz (144), Warszawa (124), Gdańsk (122), Łeba (116), Kołobrzeg (116) i Krynica-Zdrój (105).

Miejsca noclegowe w naszym regionie

W powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim turyści mają do wyboru 31 miejsc noclegowych. Najwięcej w Rybniku (9), Raciborzu (6) i Wodzisławiu Śl. (3). 

W pozostałych gminach baza noclegowa jest o wiele uboższa lub w ogóle jej brak. Po dwa obiekty noclegowe dostępne są w Czerwionce-Leszczynach, Kuźni Raciborskiej, Pszowie i Rudniku, po jednym w Gorzycach, Krzanowicach, Krzyżanowicach, Nędzy i Mszanie.

W zestawieniu pod uwagę wzięto przede wszystkim obiekty hotelowe (hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe, tj. obiekty spełniające zadania hotelu, motelu lub pensjonatu, którym nie została nadana kategoria) świadczące pewne usługi, w tym przynajmniej codzienne sprzątanie pokoi, słanie łóżek i mycie urządzeń sanitarnych (np. zajazdy, gościńce).

Zestawienie uwzględnia ponadto m.in.: domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, ośrodki wczasowe, ośrodki kolonijne, kempingi, pola biwakowe, hostele, zakłady uzdrowiskowe, kwatery prywatne czy kwatery agroturystyczne.

W internecie jest inaczej

Dane podane przez GUS nie pokrywają się z informacjami o obiektach noclegowych będących w bazie popularnego portalu rezerwacji zakwaterowania online. Za pośrednictwem witryny, jak deklarują jej twórcy, np. w Krakowie można wybierać spośród 1540 obiektów, podczas gdy GUS podaje informacje o 240. Natomiast w przypadku Władysławowa tendencja jest odwrotna. Rozbieżności dotyczą również naszego regionu, np. w samym Raciborzu za pośrednictwem internetu można natrafić na 9 obiektów noclegowych, natomiast w Rybniku... 5.

kic/Serwis Samorządowy PAP, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].