Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Rybnika w Krakowie debatował o „powietrzu”

Prezydent Piotr Kuczera wziął udział w zorganizowanym w Krakowie spotkaniu prezydentów miast, poświęconym działaniom na rzecz poprawy jakości powietrza. 

Prezydent Rybnika w Krakowie debatował o „powietrzu”
Fot. UM Rybnik

Na konferencji zorganizowanej przez władze Krakowa obecni byli przedstawiciele 15 polskich samorządów. Podczas spotkania podpisano rezolucję „Stanowisko polskich miast w sprawie systemu działań na rzecz poprawy jakości powietrza w miastach”, zwracającą uwagę władzom centralnym na problem, z którym zmagają się samorządy.

– Z problemem smogu samodzielnie nie poradzi sobie żadne polskie miasto. Mam nadzieję, że nasza współpraca i przyjęta dziś w Krakowie rezolucja poruszy odpowiednie tryby i będziemy mogli wspólnie skutecznie zadbać o nasze zdrowie i jakość naszego życia – powiedział podczas konferencji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Podobną opinię niejednokrotnie prezentował prezydent Rybnika: – Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że nie da się walczyć z niską emisją tylko na poziomie samorządu, potrzebujemy rozwiązań i wsparcia – także finansowego – na poziomie ogólnopolskim. Smog jest bowiem problemem całego kraju – podkreśla Piotr Kuczera.

Podczas konferencji w Krakowie przedstawione zostały propozycje zmian w polskim prawie dotyczące ważnych obszarów codziennego działania samorządów. Pierwszą z nich jest ograniczenie niskiej emisji. Założeniem podpisanej rezolucji jest wprowadzenie na terenie całego kraju minimalnych norm jakościowych dla indywidualnych palenisk na paliwa stałe jak i samych paliw stałych oraz powrót do idei specustawy, dotyczącej możliwości szybkiej rozbudowy sieci ciepłowniczych. Drugą propozycją jest umożliwienie samorządom wprowadzania lokalnych stref ograniczonego ruchu – stref tzw. ograniczonej emisji komunikacyjnej oraz umożliwienie ograniczania ruchu pojazdów spalinowych w dniach o szczególnie wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza czy ustalania zwiększonej opłaty taryfowej za parkowanie w strefach ograniczonej emisji komunikacyjnej w trakcie trwania sezonu grzewczego (jesienno-zimowego), a nawet znakowania klas emisyjnych silników samochodowych na wzór miast zachodnioeuropejskich.

Prezydent Krakowa zaproponował jednocześnie rozszerzenie uprawnień służb miejskich o zakres kontroli oraz egzekucji wprowadzonych ograniczeń, w tym również kontroli jakości spalin emitowanych przez pojazdy poruszające się w strefie.

Kolejny, trzeci postulat, zakłada ograniczenie emisji wtórnej (dotyczy to m.in. obowiązkowego stosowania określonych metod czyszczenia ciągów komunikacyjnych od wiosny do jesieni) – samorządy powinny mieć możliwość tworzenia lokalnych regulacji nakładających na właścicieli posesji obowiązku czyszczenia chodników na mokro.

Czwarta propozycja zakłada umożliwienie dodatkowej ochrony obszarów wymiany powietrza – tzw. kanałów przewietrzania miasta – poprzez wprowadzenie w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym odpowiednich zapisów. Mowa o wymogu zgodności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Pod założeniami przedstawionymi przez Prezydenta Miasta Krakowa podpisali się przedstawiciele obecnych na konferencji miast: Bielska-Białej, Krakowa, Łodzi, Nowego Sącza, Nowego Targu, Oświęcimia, Poznania, Pszczyny, Rybnika, Skawiny, Szczawnicy, Tarnowa, Wieliczki, Wrocławia, Zakopanego i Żywca.

Podczas spotkania Rybnik przedstawiony został jako miasto dobrych praktyk w zakresie zaproponowanego systemu dotowania inwestycji ekologicznych mieszkańców. Obowiązujący w Rybniku od kwietnia br. nowy regulamin dopłat do inwestycji ekologicznych cieszy się uznaniem fachowców głównie dzięki temu, że premiuje rozwiązania najbardziej efektywne, regulując kwestie przyznawania dotacji do modernizacji systemów grzewczych, montażu instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE) i termomodernizacji budynków (przy jednoczesnej wymianie źródła ciepła). Przewidziana na dotacje pula 5 milionów złotych została bardzo szybko wykorzystana. Sukces przedsięwzięcia jest zatem podwójny – mieszkańcy poczuli impuls do działania, a miasto finansuje inwestycje skuteczne, powodujące realne obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Alio (8.37. * .243) 08.07.2016 19:06

Brak prezydenta Lenka na konferencji w Krakowie to moim zdaniem przejaw braku zainteresowania tematem i głównym problemem miasta czyli smogiem w Raciborzu.

~ola... (94.254. * .6) 08.07.2016 18:11

Może niema wszędzie mierników, ale ludzie maja nosy i to czuć jak się przejeżdża przez wasze wiochy. Mało to u was pomiary są fałszowane.

Arteks 08.07.2016 18:04

@ola @H20 - w najbliższej okolicy badania powietrza robione są tylko w Rybniku, Wodzisławiu, Kędzierzynie, Ostrawie, Opavie czy Gliwicach. Niestety nie ma takich pomiarów w każdej miejscowości, ludzie nie są świadomi czym oddychają. Dzisiaj jest dobrze czyli na zielono! :D Przekroczone normy są tylko w Ostrawie. Mieszkańcy Raciborza, Radlina, Jastrzębia i innych miejscowości powinni domagać się zamontowania tam mierników. W przeciwnym razie, władzom miasta nie będzie zależeć na rozwiązaniu problemu na którym nie zależy społeczeństwu. Jakość powietrza można łatwo sprawdzić na ogólnoświatowym portalu: http://aqicn.org/map/europe/pl/#@g/50.1126/18.6693/10z

~ola... (94.254. * .6) 08.07.2016 17:57

W Katowicach jest już czyste powietrze. A ruch samochodów ogromny. Ludzie mądrzejsi tam mieszkają.

~do poniżej. (94.254. * .6) 08.07.2016 17:51

do poniżej, Rusz dupę z tej twojej wiochy a wtedy przekonasz się że na śląsku jest bardzo wiele czystych miejsc. Tylko na południu województwa jest smród. Dlatego że tam jest największe zacofanie i mieszka dużo takich ludzi jak zacofany burak koło.

~do poniżej. (94.254. * .6) 08.07.2016 17:51

do poniżej, Rusz dupę z tej twojej wiochy a wtedy przekonasz się że na śląsku jest bardzo wiele czystych miejsc. Tylko na południu województwa jest smród. Dlatego że tam jest największe zacofanie i mieszka dużo takich ludzi jak zacofany burak koło.

~do poniżej (89.200. * .94) 08.07.2016 13:49

Betina23-Mam dla ciebie rozwiązanie, przeprowadź sie tam, gdzie powietrze jest czyste, na Śląsku nigdy nie było i nie będzie czystego powietrza.

~Betina23 (85.191. * .69) 08.07.2016 13:21

LUDZIE RÓBCIE COŚ BO SIĘ PODUSIMY !!!

~H20 (8.37. * .243) 08.07.2016 12:07

A dlaczego prezydenta Raciborza pana Leaka nie było na tym spotkaniu w Krakowie przecież w Raciborzu sytuacja także jest bardzo zła w zakresie zanieczyszczenia powietrza smogiem.