Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mapa zieleni w Wodzisławiu. 11 miejsc do uporządkowania

Miasto przymierza się do kompleksowego zagospodarowania terenów zielonych, które do tej pory nie zostały uporządkowane.

Mapa zieleni w Wodzisławiu. 11 miejsc do uporządkowania
Jeden z najbardziej zaniedbanych skwerów znajduje się przy ul. Pszowskiej. Spotkaliśmy się z opinią, że miasto zupełnie o nim zapomniało. Widząc zarośnięte ścieżki czy rozpadające się schody trudno się z tą opinią nie zgodzić.

W grę wchodzą nie tylko nowe nasadzenia, odnowienie ścieżek czy wymiana ławek, ale też dodanie atrakcji, jak np. elementów placów zabaw, siłowni pod chmurką czy wybiegów dla psów. W sumie inwestycja ma objąć 10 zadań na terenach o powierzchni około 17 hektarów.

Mieszkańcy zgłaszali uwagi

- Mamy dobre rozeznanie potrzeb każdego z miejsc zgłaszanych przez mieszkańców – mówi Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta Wodzisławia Śl. Nie da się ukryć, że niektórych zmian mieszkańcy wyczekują od lat. Dotyczą one np. terenów zielonych na Nowym Mieście. W wykazie nie ma natomiast żadnych zielonych terenów w Zawadzie, Kokoszycach, Radlinie II czy na osiedlach. Zastępca prezydenta wyjaśnia, że w tych dzielnicach nie ma terenów miejskich, które nadawałyby się do uporządkowania w ramach tego przedsięwzięcia. W Zawadzie i Kokoszycach siłownie powstały przy tamtejszych podstawówkach, a jedyny duży teren miejski w Radlinie II, który wchodziłby w grę został przekształcony w parking.

Walka o pieniądze

Obecnie trwa wyłanianie projektanta, który opracuje szczegółową dokumentację, wraz z kosztorysem. Na razie wg wiceprezydenta trudno mówić o kosztach. Wstępnie jednak szacuje je na 800 tys. do 1,5 mln zł. - Z projektantem będziemy na bieżąco współpracować by nie przestrzelić kosztowo możliwości miasta – dodaje Dariusz Szymczak. Miasto zamierza zdobyć większość funduszy z unijnego konkursu. W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym jest odrębna pula właśnie na przedsięwzięcia związane z poprawą zieleni w miastach. Można z niej zdobyć do 85 proc. dofinansowania. Aby zdążyć zgłosić się do konkursu projekt musi być gotowy do 30 czerwca. Jeśli miasto załapie się na pieniądze, realizacja przedsięwzięcia mogłaby ruszyć w 2017 r. Roboty zostaną prawdopodobnie rozpisane do 2018 r. Jeśli jednak miasto nie dostanie unijnych pieniędzy, realizacja prawdopodobnie zostanie rozłożona w czasie.

Obawy o zniszczenia

Inwestowanie w skwery czy małą architekturę wiąże się z obawami o wandalizm. W mieście nie brak przykładów niszczenia np. wiat przystankowych, łamania znaków, czy kradzieży ozdobnych roślin. Władze miasta zdają sobie z tego sprawę i rozważają rozbudowę monitoringu. Mają jednak nadzieję, że mieszkańcy odpowiedzialnie podejdą do nowości i będą je szanować, tak jak to się dzieje w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. Tam również były spore obawy o zniszczenia, a okazało się, iż mieszkańcy szanują to miejsce traktując je jako wspólną własność.

Tomasz Raudner

Jeden z bardziej zaniedbanych skwerów znajduje się przy ul. Pszowskiej. Spotkaliśmy się z opinią, że miasto zupełnie o nim zapomniało. Widząc zarośnięte ścieżki czy rozpadające się schody trudno się z tą opinią nie zgodzić.


Jedenaście terenów zielonych do upiększenia.

1. Ulica Bogumińska od Urzędu Miasta w kierunku MOSiR - uporządkowanie roślinności;

2. Ulica Jana Pawła II - uporządkowanie zieleni, w tym małego parku przy tzw. nerce; jedną z planowanych nowości są zielone wiaty przystankowe;

3. Ulica Armii Krajowej - poprawa obsady skarpy i ekranów akustycznych;

4. Wąwóz między ulicami Wojska Polskiego a Tysiąclecia – prócz prac związanych z zielenią planowane jest ustawienie stołów do gier planszowych, karmników oraz poideł dla ptaków, budowa ścieżki szutrowej oraz ogrodzonego wybiegu dla psów;

5. Wąwóz przy ul. PCK – ustawienie elementów siłowni pod chmurką oraz budek lęgowych dla ptaków;

6. Wąwóz za osiedlem Staszica, łączący ul. Radlińską z ogródkami działkowymi przy ul. Armii Krajowej – planowane jest utworzenie ciągu pieszo-rowerowego, ogrodzonego placu zabaw dla psów; wydzielonego miejsca na urządzenie ogniska czy grilla; całość ma być oświetlona;

7. Skwer między ul. Pszowską, a Boczną – odnowienie ścieżek szutrowych, schodków, ustawienie pojedynczych elementów zabawowych i oddzielenie skweru rodzajem muru oporowego od ulic;

8. Skwer przed budynkiem po kopalni na osiedlu 1 Maja, wykorzystywany obecnie jako parking – planowane są nasadzenia roślin, wykonanie utwardzonych ścieżek, ustawienie tzw. małej architektury. Parking funkcjonować będzie dalej, przy czym jedno nawierzchnia powinna być wyremontowana później;

9. Skarpa znajdująca się między Pływalnią Manta a ul. Armii Ludowej na Osiedlu 1 Maja – teren obecnie znajduje się w rękach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, miasto zamierza je przejąć i obsadzić zielenią, aby maksymalnie odizolować bloki mieszkalne od strefy gospodarczej;

10. Teren między ul. Żeromskiego i Prusa – uporządkowanie zieleni, ustawienie urządzeń siłowni;

11. Ulica Piastowska – uporządkowanie zieleni.

Ludzie

Dariusz Szymczak

Były zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wieczorek 08.05.2016 16:34

Upiększanie miasta najlepiej wam wychodzi przez, obcinanie korony drzewa. Często obcinanie drzewa o połowę i czekanie aż drzewo uschnie. Wtedy jest pretekst do tego,żeby drzewo wyciąć,bo suche.Takich przykładów mogę podać kilkadziesiąt. Pewnemu panu ze starostwa,który wydaje zezwolenia na takie przycinki,życzę aby jego dzieciom i rodzinie,ręce i nogi poobcinali w ten sposób niech ktoś lub coś ich tak upiększy. Rozmawiałem z pracownikiem od przycinki i okazuje się że z większą ilość przyciętego drzewa dostają premie. A gdzie i do kogo trafiają wycięte drzewa? Polecam zainteresować się tym tematem. Ciekawa sprawa.