Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co dalej z odpadami po Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry”?

Likwidacji zwałowisk odpadów niebezpiecznych po Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry” poświęcona była konferencja zorganizowana 14 marca w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach. 

Co dalej z odpadami po Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry”?

Uczestniczyli w niej m.in. starosta Tarnogórski - Józef Burdziak, Dyrektor Wydziału Nadzoru Właścicielskiego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - Daria Kolonko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Andrzej Pilot, burmistrz Tarnowskich Gór – Arkadiusz Czech, a także parlamentarzyści oraz samorządowcy z powiatu tarnogórskiego.

Pozostałości po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach to nadal jeden z największych problemów ekologicznych na Górnym Śląsku. Na likwidację tej „bomby ekologicznej” wydano już 230 mln złotych z czego 70 mln stanowiła dotacja z WFOŚiGW w Katowicach. Unieszkodliwiono ponad 1.046 tys. m3 odpadów niebezpiecznych. Do neutralizacji pozostało jeszcze ok. 400 tys. m3 odpadów, z czego ponad 65% znajduje się na terenach prywatnych.

Prezes Funduszu Andrzej Pilot zadeklarował na konferencji gotowość dalszego wsparcia przedsięwzięcia - potwierdzeniem tego jest promesa dofinansowania zadania planowanego do realizacji przez Starostę Tarnogórskiego, ważna do 30.06.2016 r. Andrzej Pilot przypomniał także, że z „Zasad udzielania dofinansowania zadań ze środków WFOŚiGW w Katowicach”, wynika jednoznacznie, że bezzwrotne środki WFOŚiGW w Katowicach mogą być przeznaczone wyłącznie na likwidację zagrożeń środowiskowych powodowanych zdeponowaniem niebezpiecznych odpadów przez zakłady postawione w stan likwidacji bądź zlikwidowane, na terenach będących we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Prezes Funduszu zwrócił również uwagę na fakt, że ze względu na skalę przedsięwzięcia – szacowany koszt likwidacji zagrożeń środowiskowych to ponad 100 mln - musi ono uzyskać wsparcie finansowe także z innych źródeł. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, oczekuje iż w finansowanie zadania włączy się również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie.

Przedmiotem dyskusji był również skomplikowany stan prawny odpadów zalegających na terenach prywatnych. Zdaniem większości uczestników konferencji rozwiązaniem problemu mogłaby być zmiana - ustawy o gospodarce nieruchomościami, umożliwiająca wywłaszczenie gruntów na terenie których zalegają odpady niebezpieczne.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].