Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cichy zabójca. Jak z nim walczyć?

- W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy co najmniej trzy zdarzenie śmiertelne, kiedy to przez tlenek węgla ginęli młodzi ludzie - przestrzega Bogusław Łabędzki, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. W związku z rozpoczętym niedawno sezonem grzewczym, wraz ze strażakami przypominamy, co robić, by nie narazić się na działanie tak zwanego cichego zabójcy.

Cichy zabójca. Jak z nim walczyć?

Jak ratować?

Tlenek węgla, czyli czad, dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. To silnie trujący, bezbarwny i bezwonny gaz. - Dlatego też nazywany jest cichym zabójcą. Wydobywa się najczęściej ze źle eksploatowanych piecyków gazowych, tzw. junkersów czy gazowych podgrzewaczy wody. Są to bardzo powszechnie używane urządzenia w gospodarstwach domowych - mówi Bogusław Łabędzki, rzecznik rybnickiej straży pożarnej. Objawy związane z zatruciem tlenkiem węgla to bóle i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny. Nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą, umiera. Aby ratować życie osoby zaczadzonej, należy zapewnić jej dopływ powietrza, czyli natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę na świeże powietrze, rozluźnić jej ubranie - rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać, gdyż nie można doprowadzić do przemarznięcia. Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do sztucznego oddychania i masażu serca, a także wezwać służby ratownicze.

Jak być bezpiecznym?

Aby uchronić mieszkanie przed nagromadzeniem tlenku węgla, należy zapewnić prawidłową wentylację pomieszczenia oraz stosować mikrowentylację okien i drzwi. Zabronione jest zasłanianie kratek wentylacyjnych. Bardzo ważne jest, by z pomocą fachowców dokonywać okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej. Nie należy też spalać niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane. - Musimy pamiętać, że żeby wentylacja wywiewna funkcjonowała prawidłowo, musi być zapewniony napływ powietrza do mieszkania. Oznacza to, że w momencie, kiedy użytkujemy na przykład urządzenia gazowe, nie możemy szczelnie zamykać drzwi i okien, bo wtedy nie będzie tej cyrkulacji powietrza, jego napływu i odpływu. W związku z tym, całe powietrze, które jest potrzebne do spalania gazu w junkersie, będzie pobierane tylko z pomieszczenia, zaś nowe nie będzie napływało. W konsekwencji w powietrzu braknie tlenu. Wtedy zachodzi zjawisko tzw. niepełnego spalania gazu. W efekcie tego zjawiska wydobywa się tlenek węgla, który jest konsekwencją nieprawidłowego działania instalacji - informuje Bogusław Łabędzki. Warto dodać, że w przypadku junkersów, zagrożenie tlenkiem węgla występuje nietylko w sezonie zimowym, ponieważ te urządzenia używane są przez cały rok. - Zagrożenie jest również wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest znacznie wyższa, niż temperatura w mieszkaniu. Dochodzi wtedy do tzw. inwersji powietrza w przewodach wentylacyjnych, przez co może dojść do cofnięcia spalin. Jest to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, z którym również mamy czasami do czynienia, kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło - informuje rzecznik rybnickiej straży.

Zamontuj czujnik

W celach bezpieczeństwa, warto zainstalować czujki tlenku węgla, przede wszystkim w tej części domu, w której sypia rodzina. To bardzo skuteczne urządzenia, które uratowały już niejedno życie.
- Zdecydowanie polecamy zakup takich urządzeń. Jest to bardzo pożyteczna rzecz, bo nawet, jeśli będziemy dbali o przeglądy techniczne czy stan wentylacji, to czasami może dojść do awaryjnej sytuacji, kiedy tlenek węgla pojawi się w naszym mieszkaniu. Wtedy takie urządzenie bardzo sprawnie i szybko ostrzeże nas o zagrożeniu, dzięki czemu będziemy mogli podjąć jakiekolwiek działania. Jest bardzo wiele przypadków, kiedy nie zdajemy sobie sprawy, że mamy tlenek węgla w powietrzu i żyjemy, wdychając go, a on nie działa tak mocno na nasz organizm, byśmy mogli utożsamić z nim nasze złe samopoczucie. Inwestycja rzędu kilkudziesięciu, może stu złotych, to nie jest duży wydatek, przekładając to na nasze zdrowie i życie - przekonuje Bogusław Łabędzki, który dodaje, że dzięki akcjom edukacyjnym i podnoszeniu świadomości ludzi, cichy zabójca nie atakuje już tak często jak kiedyś. - W poprzednich latach mieliśmy do czynienia z wypadkami śmiertelnymi. Od początku obecnego sezonu grzewczego mieliśmy już pięć tego typu zdarzeń. Dwa okazały się fałszywe, zaś w trzech przypadkach w powietrzu rzeczywiście znajdował się tlenek węgla. W wyniku tych zdarzeń poszkodowane zostały dwie osoby, na szczęście w bardzo niewielkim stopniu. Na razie nie mamy zatem jakichś specjalnie groźnych zdarzeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla, natomiast trzeba pamiętać, że jest to dopiero początek sezonu. Jednak prowadzone przez nas liczne akcje informacyjne doprowadzają do tego, że tych zdarzeń mamy relatywnie niedużo - podsumowuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].