Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy zawód górnika ma przyszłość?

To co się obecnie dzieje w branży górniczej nie napawa optymizmem młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy swoją przyszłość zawodową widzieli, a może nadal widzą, w kopalni węgla kamiennego. Stając przed wyborem kierunku kształcenia, często zadają sobie pytanie – Czy warto zabiegać o górnicze kwalifikacje?

Czy zawód górnika ma przyszłość?

Po pierwsze należy uświadomić sobie, że żaden kryzys nie trwa wiecznie. Wszyscy pamiętamy reformę górnictwa przeprowadzoną przez rząd AWS w latach 1998-2002, w wyniku której z kopalniami dobrowolnie rozstało się ok. 103 tys. osób. Na wiele lat wstrzymano wówczas przyjęcia młodych pracowników. Skutki tamtej reformy do teraz są odczuwalne w postaci „luki pokoleniowej”. Pięć lat później, tj. w 2007 roku świat wszedł w najpoważniejszy, od Wielkiego Kryzysu lat 30 zeszłego wieku, kolejny kryzys – finansowy, który w największym stopniu dotknął Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. W Polsce dość znacznie wpłynął na spowolnienie gospodarcze. Branża górnicza w efekcie tego kryzysu ucierpiała chyba najbardziej. Światowy spadek zapotrzebowania na węgiel energetyczny oraz na stal (z produkcją stali związany jest popyt na węgiel koksujący), spowodował znaczną obniżkę cen węgla. Podjęta przez zarządy spółek węglowych walka z kosztami, doprowadziła do istotnych cięć strukturalnych, w tym również tych związanych z kosztami pracy – ponownie wstrzymano przyjęcia nowych pracowników, a nadwyżki personelu zwalniać.

Podjęte po 2007 r. przez zarządy spółek węglowych działania naprawcze na kilka lat uspokoiły sytuację w górnictwie. Wznowiono przyjęcia, przemodelowano organizacyjnie i technologiczne wiele zakładów górniczych, a w efekcie odnotowano wzrost produkcji. W dłuższym przedziale czasu nie przyniosło to jednak oczekiwanych wyników. Kopalnie zaczęły tracić grunt pod nogami, zagrożona stała się płynność finansowa. Na przełomie poprzedniego i bieżącego roku problemy branży wywołały w naszym regionie falę społecznych protestów i kolejnych transformacji. Tym razem postawiono na wzrost wydajności. Jakie będą tego skutki? Powrócę do zdania z początku artykułu: „Po pierwsze należy uświadomić sobie, że żaden kryzys nie trwa wiecznie”.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 30 kopalń węgla kamiennego, nasza energetyka oparta jest w zasadniczej swojej części na węglu kamiennym. W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, czy polskiemu górnictwu węglowemu grozi zapaść? Otóż nie, wszelkie spekulacje dotyczące likwidacji tego sektora są zarówno nieodpowiedzialne jak i niczym nieuzasadnione. Skoro zatem górnictwo jeszcze na wiele lat będzie musiało pełnić funkcję gwaranta energetycznego Polski, to i ktoś w tym górnictwie będzie pracował. Okres wstrzymywania przez zakłady górnicze przyjęć nowych pracowników musi się zakończyć. Menadżerowie wiedzą, czym skutkuje wspomniana wcześniej „luka pokoleniowa” wśród personelu kopalni. Z własnego doświadczenia wiem, że do prac w warunkach eksploatacji podziemnej, górnika przygotowuje się kilka lat.

Jako były, wieloletni pracownik kopalni, a obecnie nauczyciel tego trudnego i odpowiedzialnego zawodu, zapytam – Czy chcesz pracować w kopalni? - Jeśli twoja odpowiedź jest twierdząca, to nie czekaj na czas, kiedy kopalnie otworzą swoje podwoje i ogłoszą przyjęcia. Zrobią to wcześniej niż się spodziewasz. Już teraz zadbaj o zdobycie właściwych kwalifikacji, wyprzedź innych i po prostu stań się atrakcyjny dla pracodawcy.

Nasza szkoła ma w swojej ofercie kształcenia zawodowego wyłącznie doświadczonych specjalistów. Zajrzyj na naszą stronę http://www.cku.wodz.pl/ lub odwiedź nas osobiście, kompetentne kadry udzielą ci wszelkich niezbędnych informacji. W przypadku pytań jesteśmy do waszej dyspozycji pod nr telefonu 32 455 35 93, wew. 111.

Zbigniew Witamborski
Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 06.10.2015 12:33
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

http://biznesalert.pl/wojcik-fiskalizm-to-kolejne-obciazenie-gornictwa/ ....udało się coś znależ ......

Objektywny 06.10.2015 11:21
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Na jakich stronach znajdę ,iloma podatkami jest obciążony Polski węgiel -kiedyś nie miałem problemu z odnalezieniem , teraz jest problem ........

mhl999 06.10.2015 07:21
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

gdyby górnictwo czy też węgiel był dla państwa strategicznym punktem to powinno być zwolnione z wszelkich danin na rzecz państwa niezależnie od tego co sądzi unia europejska. w swoim kraju strategiczne decyzje powinny zapadać w oparciu o interes kraju a nie umów międzynarodowych czy narzucanych z góry przez unię.

Objektywny 05.10.2015 21:31
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

http://www.parlamentarny.pl/gospodarka/kopacz-do-gornikow-nie-widze-powodow-do-protestow,876.html .......prawda czy fałsz ????.

ticzer 05.10.2015 15:21

"Wznowiono przyjęcia, przemodelowano organizacyjnie i technologiczne wiele zakładów górniczych, a w efekcie odnotowano wzrost produkcji. W dłuższym przedziale czasu nie przyniosło to jednak oczekiwanych wyników. Kopalnie zaczęły tracić grunt pod nogami, zagrożona stała się płynność finansowa. Na przełomie poprzedniego i bieżącego roku problemy branży wywołały w naszym regionie falę społecznych protestów i kolejnych transformacji. Tym razem postawiono na wzrost wydajności."
Zapomniał Pan dodać dlaczego nie przyniosło to efektów. Reformy przeprowadza się wtedy kiedy jest wszystko OK, a nie w momencie jak jest tragicznie. Przez ostatnie lata było ok, wielkie zyski, wysokie dywidendy z akcji i... nic. Związki zawodowe blokowały wszelkie próby zmian, bo przecież jest tak dobrze to po co zmieniać. Jeszcze na poczet inwestycji zablokowanoby wypłaty dywidendy i co "biedny górnik" by zrobił . A teraz są straty i nie ma już na czym oszczędzić i z czego sfinansować reform. I to był błąd obecnego (i wszystkich poprzednich) rządów - strach przed związkami.