Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Radlinie będą musieli częściej opróżniać szamba

Spora zmiana czeka właścicieli nieruchomości, którzy nie są podłączeni do kanalizacji ściekowej. Będą musieli opróżniać szamba minimum raz na dwa miesiące.

W Radlinie będą musieli częściej opróżniać szamba

Miasto ma nowy regulamin otrzymania czystości i porządku. Istotna zmiana dotyczyć będzie częstotliwości wywozu nieczystości ciekłych. Obecnie w regulaminie znajduje się zapis, że szambo należy opróżniać co najmniej raz na trzy miesiące. Do urzędu zaczęły jednak docierać uwagi, że to za rzadko, czego efektem jest to, że ścieki wylewane są na pola, a w kanalizacji deszczowej płynie nie tylko deszczówka. Padła więc propozycja zapisu, że nieczystości ciekłe należy usuwać ze zbiorników bezodpływowych nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Co więcej - z częstotliwością gwarantującą, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika, zwłaszcza wynikający z jego przepełnienia. A to oznacza, że mieszkańcy, którzy produkują dużo ścieków muszą opróżniać szambo częściej.

- Zmiany dotyczące częstotliwości wywozów nieczystości ciekłych wynikają bezpośrednio z propozycji projektu uchwały przygotowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ekologii. Jest to nasza odpowiedź na wnioski mieszkańców. Coraz więcej ludzi zgłaszało nam taki wniosek i on znalazł odzwierciedlenie w projekcie - wyjaśnia Marek Gajda, rzecznik Urzędu Miasta w Radlinie.

Radni podzieleni

Propozycja zmian podzieliła radnych. Radny Bolesław Mika pytał, czy straż miejska kontroluje, ile zbiorników bezodpływowym jest na terenie miasta i czy zbiorniki te są systematycznie opróżniane. - Bo jeśli tych kontroli nie ma albo są znikome, to jaki jest sens zmieniać częstotliwość z trzech miesięcy na dwa, jeśli i tak przez część nie będzie to respektowane - zastanawiał się.

Z kolei radny Ludwik Blanik podawał przykłady osób, głównie starszych, które mieszkają same w domach jednorodzinnych i jego zdaniem nie produkują tyle nieczystości, by musiały opróżniać szambo raz na dwa miesiące. - Dla takich osób to krzywdzące. Proszę porównać jedną osobę z wielodzietną rodziną. Jeżeli jedna osoba ma wywozić co dwa miesiące, to pięcioosobowa rodzina co ile? - podkreślał radny.

Na korzyść ekologii

Innego zdania był radny Andrzej Likos. - Jeżeli ktoś mieszka sam i zużywa 2-3 metry sześcienne wody, to nie wierzę, żeby szambo wystarczyło mu na 3 miesiące. Uważam więc, że wywóz co dwa to nie aż tak dużo. Zgodzę się, że mogą być wyjątki, ale my musimy podjąć decyzję kompleksowo. Jeśli zmiana zadziała, będzie to tylko z korzyścią dla ekologii, bo niestety na niektórych prywatnych posesjach szamba pozostawiają wiele do życzenia. Pytanie, gdzie trafia ta nadwyżka? Do ziemi? Przelewem na pole? - pytał radny.

- Mnie się jednak wydaje, że stary zapis powinien zostać utrzymany, bo nie jest to jeden do jednego, że ile wody się zużyje, to tyle wpływa do szamba. Na posesjach podlewa się przecież ogródki - włączył się radny Stefan Lukoszek.

Ostatecznie jednak większością głosów radni przyjęli nowy regulamin i zadecydowali o wywozie co dwa miesiące. Zmiany wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2016.

fot. ekosystemy.bialystok.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zxc 20.04.2015 16:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

w Wodzisławiu jest raz na kwartał a rowy i rzeczki śmierdzą z daleka. Powinno być raz na miesiac w całym powiecie!