Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pszów pamięta o ofiarach Tragedii Górnośląskiej

Pszów dofinansuje powstanie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. - Z naszego miasta wywieziono około 48 osób - mówi burmistrz Marek Hawel.

Pszów pamięta o ofiarach Tragedii Górnośląskiej

Centrum powstaje w Radzionkowie. Władze tego miasta zwróciły się do włodarzy Pszowa o wsparcie inicjatywy, która w zamierzeniu ma gromadzić wiedzę na temat wywózek Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r., a także pełnić rolę muzealną poprzez prezentację stałej ekspozycji na temat Tragedii Górnośląskiej. Został już zakończony pierwszy etap prac związany z remontem budynku po byłym dworcu kolejowym. Teraz gromadzone są wszelkie dokumenty i materiały związane z tamtym okresem. Placówka ma zostać otwarta w lutym 2015 r. - w siedemdziesiątą rocznicę Tragedii Górnośląskiej.

- Deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 r. to jedna z największych XX-wiecznych tragedii, które dotknęły nasz region. Tragedia pozostawiła po sobie bolesne rany w górnośląskiej społeczności. Pamięć o niej, mimo zakazu ze strony władz komunistycznych, pielęgnowana była wśród rodzin wywiezionych. Aż do 1989 r. temat wywózek nieobecny był w mediach, w prasie, w opracowaniach naukowych. Ale przetrwał w społecznej pamięci. Dopiero upadek systemu komunistycznego umożliwił publiczne wyartykułowanie krzywdy, jaka spotkała dziesiątki tysięcy Górnoślązaków - czytamy w opisie projektu.

Pszów przeznaczy 2 tys. zł na realizację przedsięwzięcia. - Już na początku powstawania placówki zrodziła się idea, aby był to projekt realizowany wspólnie przez gminy, z których Górnoślązacy byli deportowani. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej z Pszowa, który miał wówczas inne granice administracyjne, wywieziono około 48 mieszkańców. Ostateczna lista jest jeszcze opracowywana. Czujemy się w obowiązku zaznaczyć, że pamiętamy o osobach, które doświadczyły tej strasznej tragedii - podkreśla burmistrz Marek Hawel.

Do tej pory wsparcie dla projektu zadeklarowały 24 samorządy. - Kwota 2 tys. zł. jest kwotą symboliczną. Czujemy się solidarni z gminą Radzinków - puentuje burmistrz.

(mak)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
koło 02.10.2014 00:50
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo Pszów, w końcu historia Ślońska, a nie jak Wodzisław czy Racibórz, który ciągle promuje obcą historie.