Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chronią kasztanowce przed śmiercią

Trwa akcja ratowania kasztanowców. Już od czterech lat o tej porze roku, na pniach kasztanowców, rosnących na terenie Czerwionki-Leszczyn, zobaczyć można specjalne półmetrowej szerokości pasy folii. W ten sposób urząd gminy i miasta ratuje jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drzew.

Chronią kasztanowce przed śmiercią

Pasy folii mają na celu ochronę drzew przed groźnym szkodnikiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Pierwsze przypadki działania tego szkodnika zaobserwowano w latach 80. w Macedonii. Od tego czasu przy pomocy samochodów rozprzestrzenił się na całą Europę. Motyle trafiają do samochodów, a później wylatują w zupełnie nowym środowisku. Dlatego też najpierw zaobserwowano zasiedlanie kasztanowców przy drogach. Istnieje kilka metod walki ze szkodnikiem. W Czerwionce-Leszczynach zabezpieczono w tym roku sto drzew za pomocą opasek z folii, pokrytej klejem i feromonem samicy szrotówka. W dzielnicy Czerwionka: 45 przy ul. Kościuszki i Głowackiego, 7 przy ul. 3 mają, 11 w Parku Furgoła. W dzielnicy Leszczyny: 19 drzew przy ul. Ligonia, oraz w dzielnicy Dębieńsko: 14 przy ul. Ornontowickiej i 4 przy ul. Markwioka. Jedne z najpiękniejszych drzew, z dekoracyjnym kształtem korony, dużymi liści oraz efektownymi, kremowymi kwiatostanami narażone są na działania niepozornego, choć niezwykle groźnego motyla – szrotówka kasztanowcowiaczka.

Walka na różne sposoby

Poczwarki motyla zimują w opadłych liściach. Mogą wytrzymać mrozy sięgające -25 st. C. Dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia. Później wędrują wzdłuż pnia drzewa i żerują na liściach, gdzie składają jaja. – Liście zaatakowanych kasztanowców brązowieją i przedwcześnie opadają, szrotówek może doprowadzać do uszkadzania całych konarów drzew. W ciągu jednego sezonu to samo drzewo atakuje kilka pokoleń szkodnika. Po kilku latach, osłabione kasztanowce zazwyczaj giną – wyjaśnia Katarzyna Pyszny, z wydziału ekologii i zdrowia UGiM, który realizuje zadanie ocalania kasztanowców. Ratunkiem dla drzew jest ochrona stosowana przez człowieka: grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowca czy zakładanie specjalnych opasek lepowych. Grabienie może wyeliminować szkodnika nawet w 30 proc. Naturalnym wrogiem szrotówka są również ptaki owadożerne, jak np. sikory. Dlatego warto również montować na drzewach budki lęgowe. Odrębną metodą ochrony są również szczepionki drzew, jednak mogą one działać niekorzystnie na rozwój rośliny. Ratowanie kasztanowców kosztuje gminę ok. 18 tys. zł. Wydział ekologii i zdrowia UGiM apeluje więc do mieszkańców, aby nie niszczyli lepowych opasek.

Opaski najskuteczniejsze

Akcję zakładania opasek feromonowych na pniach drzew gmina prowadzi z dobrymi skutkami po raz czwarty.  – Wcześniej szczepiliśmy drzewa, ale metoda iniekcji osłabia rośliny, opaski są więc najskuteczniejszą metodą ocalania kasztanowców – podkreślają pracownicy wydziału ekologii.

Larwy szrotówka zimują w ziemi, do korony drzewa wędrują po pniu, dlatego lepowa opaska doskonale się sprawdza w walce ze szkodnikiem.  Zdaniem niektórych opaski, choć są skuteczne na szrotówka, wyłapują także wiele innych, pożytecznych owadów. Dlatego stosować je należy w ograniczonej ilości. Dlatego opaski montowane są co roku na kasztanowcach rosnących w innych miejscach gminy. Taśmy lepowe zostaną zdjęte w połowie listopada, a następnie bezpiecznie zniszczone. Do tego czasu opaski powinny wyłapać większość larw.

Szymon Kamczyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].