Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marzysz o oryginalnej pamiątce? Sprawdź czego nie możesz przywieźć z wakacji

Funkcjonariusze Służby Celnej przypominają turystom o przepisach związanych z przywożeniem pamiątek z zagranicznych wojaży. Nieznajomość prawa może spowodować, że wakacyjny  wyjazd przerodzi się w koszmar. I to bardzo kosztowny.

Marzysz o oryginalnej pamiątce? Sprawdź czego nie możesz przywieźć z wakacji
Niedźwiedź, któremu celnicy nadali imię Wojtek, został przesłany z USA. Brak odpowiednich dokumentów sprawił, że został zarekwirowany.

W hali terminala odlotowego na lotnisku w Pyrzowicach znajduje się wystawa, gdzie największą furorę robi wypchany czarny niedźwiedź Baribal. Okaz kilka lat temu został przysłany w paczce kurierskiej ze Stanów Zjednoczonych bez zezwoleń. Dlatego celnikom nie pozostało nic innego, jak zatrzymać eksponat. Podobnych okazów, choć nie aż tak dużych gabarytowo, w wystawowych gablotach jest znacznie więcej. Zwiedzenie tego miejsca oraz zapoznanie się z materiałami edukacyjnymi ma przestrzec podróżnych przed przywożeniem z egzotycznych wyjazdów nielegalnych pamiątek, przez które można się wpakować w niemałe kłopoty. Służba Celna przypomina, że zgodnie z postanowieniami konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony. Ich przywóz jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. W Polsce zezwolenia na obrót tymi gatunkami wydaje Minister Ochrony Środowiska. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje konfiskatą okazów, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Niestety, jak informuje katowicka Izba Celna, turyści często nie znają tych przepisów i choć nieświadomie, to jednak nielegalnie przewożą okazy objęte ochroną. I nie ma w tym wypadku znaczenia, czy są to żywe zwierzęta, czy wypchane, albo też przetworzone na galanterię lub specyfiki zawierające w składzie części chronionych roślin i zwierząt. Z egzotycznych wojaży nie wolno przywozić na przykład wyrobów z kości słoniowej, koralowców, nalewki na kobrach lub innych wężach, skór lub wyrobów ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, wypchanych ptaków drapieżnych, produktów medycyny chińskiej zawierających piżmo, rogów nosorożców i kości tygrysów. Jak mówią celnicy, obecnie hitem jest kaktus sukulent hoodia gordonii, o właściwościach łagodzących głód i pragnienie, który zyskał sławę cudownego leku na otyłość. Rośliny tej nie wolno przywozić w żadnej postaci: ani sproszkowanej, ani tabletek z jej zawartością.

Dodajmy, że szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska www.mos.gov.pl. Możliwy jest także całodobowy dostęp do informacji o przepisach celnych dla podróżnych. Zapewnia to ogólnopolskie Centrum Informacji Służby Celnej pod numerem telefonu 801 470 477. Warto również zapamiętać, że wracając z krajów nienależących do Unii Europejskiej, nie można przewozić więcej niż 200 papierosów, 100 cygaretek bądź 50 cygar lub 250 gramów tytoniu, 2 litry wina lub 1 litr alkoholu etylowego. Zupełnie inne normy ilościowe obowiązują, jeśli poruszamy się w ramach krajów należących do wspólnoty. Młodzi podróżnicy powinni dodatkowo wiedzieć, że osoby, które nie ukończyły 17. roku życia nie mają prawa w ogóle przewozić alkoholu i tytoniu.

źródło: Izba Celna w Katowicach, opracowanie: kp

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].